szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Hőszigetelő ablakokA hőszigetelő ablak már nálunk is elérhető.

Hőszigetelő ablakok

A hőszigetelő ablak már nálunk is elérhető. A modern nyílászáró-szerkezeteket fémmel gőzölik, az üvegrétegek közötti réseket nemesgázzal töltik fel, az üveg felületére pedig speciális - szemmel nem látható - bevonat kerül, így a szerkezet átveszi, és megtartja a szobahőmérsékletet, a belső felületre még a kellemetlen hideg sem sugárzódik át. Az üvegtáblák vastagsága jellemzően 4-4 milliméteres, a köztük lévő keret általában 16 milliméteres, vagyis az üvegszerkezet vastagsága 24 milliméter. A gyártók folyamatosan fejlesztik termékeiket, a munkálatok megkezdése előtt érdemes megismerkedni a kínálattal.

Univerzális szerkezet

Az ablak univerzális szerkezeti elem: átengedi a fényt, s persze esztétikai funkciója sem elhanyagolható. Az ablakoknak optikailag igazodniuk kell a ház megjelenéséhez, amit nyílászáró-csere esetén is célszerű szem előtt tartani, a harmonikus összhatásra kell törekedni. Az ablakok nem engedhetik át a zajt, ez alapkövetelmény, nemcsak a forgalmas városokban, vagy a frekventált településrészek házainál kritérium. Vásárlás előtt azt is megtudakolni a gyártótól, forgalmazótól, hogy az adott nyílászáró milyen hangszigetelő (ma már speciális hangszigetelésű ablakokat is gyártanak). A hangtompítást a használati utasításban is fel kell tüntetni, a gyártók az erre vonatkozó paramétereket többnyire vastagon szedett betűkkel emelik ki.

A K-érték sokat elárul

Az ablakok legfontosabb jellemzője a U-érték. A U-érték fejezi ki, hogy egy négyzetméter ablakfelületen 1 Celsius-fok külső-belső hőmérsékletkülönbség hatására 1 óra alatt mekkora hőmennyiség távozik. Minél alacsonyabb az ablak U-értéke, annál jobb szerkezetről van szó. A hagyományos, kétrétegű ablak U-értéke jellemzően 2,5-3 körül mozog, a korszerű szerkezeteké viszont 1-1,3 között. Szakemberek szerint a modern ablakok beépítésével egy átlagos paraméterű ház fűtési költségei körülbelül 20 százalékkal csökkenthetők.

Vízzáró, szélálló legyen

Az ablakok védelméről különféle árnyékolókkal lehet gondoskodni, de ez nem jelenti azt, hogy a nyílászáróknak önmagukban nem szükséges ellenállniuk az időjárás viszontagságainak! Esőben, szélben is ki kell állniuk a próbát. A gyártók a vízzáróság és a maximális szélerősség szerint kategorizálják a termékeket, vásárlás előtt érdemes tehát arra is figyelni, hogy milyen az egyes nyílászáró-típusok szigetelése. Az ablak biztonsági szintjéről is célszerű felvilágosítást kérni.

Fa, fém vagy műanyag?

A modern nyílászárók kerete háromféle anyagból készülhet: fa, alumínium és műanyag, illetve ezek - általában fa és alumínium - kombinációi. Egyik sem jobb, vagy rosszabb a másiknál, mindegyiknek megvan a maga speciális előnye. A nyílászárók árát az alapanyag, az üveg és a szerelvények együttesen határozzák meg - ezeket kell megvizsgálni és összehasonlítani. A műanyag ablakok általában olcsóbbak a fa ablakoknál - az épület stílusa, a lakás hangulata alapján célszerű választani. Egy modern lakóépülethez bátran társíthatók a különböző formában, méretben gyártható műanyag nyílászárók, egy rusztikus, mediterrán stílusú lakóházon viszont a természetesebb hatású fa nyílászárók mutatnak jól.

Csak olyan gyártótól érdemes ajtókat, ablakokat vásárolni, amely garantáltan jó minőségű - minősített - terméket kínál. A beépítést leinformálható szakemberekre, vállalkozásra kell bízni; gyakoriak a minőségi kifogások, tucatnyi megrendelő panaszkodik a slendrián iparos munka miatt. Legyen óvatos, egy rosszul beépített ablak 10-20 százalékkal növelheti a fűtésszámlát a téli hónapokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!