szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Ez a szerény növény igazán nem kér sokat tőlünk a gyógyításért cserébe, ám gondozásában van néhány szabály, amit...

Ez a szerény növény igazán nem kér sokat tőlünk a gyógyításért cserébe, ám gondozásában van néhány szabály, amit érdemes betartani. Ha sikerül egy szép aloe verát beszereznünk, akkor először is keressünk számára egy világos, de nem tűző napos helyet. A 20 Celsius fok körüli szobahőmérséklet ideális számára, de nyáron – ha van erkélyünk vagy kertünk – akár a szabadba is kitehetjük egy árnyékos helyre, ahol nap nem éri nap a leveleit.

A másik fontos szabály a locsolás, hiszen leveleiben tárolja a nedvességet, így a legkisebb túllocsolás is végzetes lehet. A növény eredetileg száraz, sivatagi vidékről származik, ahol gyakran hónapokig nem esik, így itthon sem kell túl locsolni. Télen elég a földjét havonta egyszer locsolni, míg nyáron kéthetente egyszer adjunk neki vizet. Csak akkor locsoljuk újra, ha a földje már kellően kiszáradt, így elkerülhetjük a túllocsolást.

Átültetésre akkor kerüljön sor, ha a növény már túl nagy: a gyökerek már kinőtték a cserepet vagy a növény eldől a súlya miatt. Az átültetéshez használjunk homok és virágföld keveréket vagy nagyon laza szerkezetű tőzeges, jó vízáteresztő képességű virágföldet.

Aloe verát ma már minden nagyobb kertészeti áruházban és virágboltban beszerezhetünk, ára mérettől függően 700 és 2000 forint között változik. Ha megfelelően gondozzuk és vigyázunk a locsolással, akkor egy hasznos szobanövényt kapunk, amely a harmadik évtől gyógyító hatásával is segítségünkre lehet.

A benne található több mint 250 féle hatóanyag miatt az aloe túlzás nélkül nevezhető csodanövénynek. Otthon csak külsőleg alkalmazzuk: kisebb égésre, bőrsérülésekre, horzsolásokra vagy éppen arcbőrünk szépítésére! Ehhez a három évnél idősebb növény levelét vágjuk le éles késsel, majd keresztben vágjuk ketté és a benne található átlátszó fehér gélt kenjük a sérült bőrfelületre. Fontos hogy a növény levelében található sárgás anyagot soha ne használjuk fel!

Hölgyeknek kiváló arcra, kézre és nyakra: kenjük át bőrünket a géllel, ami a víznél gyorsabban felszívódik. Aki belsőleg is szeretné alkalmazni a növényt, az ehhez kérje ki orvos vagy szakember véleményét.

Erre figyeljünk gondozáskor:

Fényigény: kedveli a világos, de nem tűző napos helyet.
Hőmérséklet: Nyáron átlagos melegben legyen, télen 15 foknál hidegebb helyen könnyen megfázik.
Öntözés: Csak akkor öntözzük, ha a földje már kellően kiszáradt.
Tápanyag: Tavasztól őszig havonta egyszer minimális tápanyagot adhatunk neki, de ha nem kap tápoldatot, az sem gond.
Átültetés: Kétévente érdemes nagyobb cserépbe átültetni. Ideális termőföld a homok és a virágföld keveréke.

Kovács Erika
viragcenter.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Hogyan teleltessük a muskátlinkat?

Az álló muskátlit 60-70 százalékban sikeresen lehet átteleltetni, míg a futó muskátliknál csak 30-40 százalékos ez az...