szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Nevével ellentétben egy valódi véres ragadozóról van szó, amely kegyetlen módon öli meg áldozatait.

Nevével ellentétben egy valódi véres ragadozóról van szó, amely kegyetlen módon öli meg áldozatait. A kancsóka húsevő növénynek több mint 86 alfaja létezik, amelyek Madagaszkár, Ázsia és Szumátra buja zöld őserdeiben élnek. Bár a trópusi körülményeket itthon nehéz megteremteni, némi odafigyeléssel és gondozással mi magunk is tarthatunk ilyen különleges szörnyeteget.

 


Túlélési technika

Az évek hosszú sora alatt a kancsóka különleges túlélési technikát dolgozott ki: egy kancsó formájú, módosult levelet növesztett, amely tele van emésztő enzimmel. A legyeket, lepkéket és darazsakat édeskés illatával csábítja magához. Nem rég Szumátra szigetén fedeztek fel egy óriás húsevő növényt, amely hatalmas kancsókat növeszt, és akár 1 liter emésztő enzimet is termel, így akár már patkányokat és kisebb rágcsálókat is képes elejteni.
Amikor az áldozat belepottyan, vagy épp belemászik a kancsóba, a teteje rázárul, és mivel a kancsó fala síkos, így kimászni már nem tud belőle. A test azután lebomlik, a folyékony anyagot azután a növény már képes feldolgozni.

[[ Oldaltörés (Így gondozzuk!) ]]


Így gondozzuk!

Itthon a kancsókát kertészetekben és kiállításon lehet beszerezni, ám otthon párás levegőt kell biztosítanunk számára. Ha kisebb példányt vásárolunk, akkor érdemes rögtön akváriumot is venni mellé, majd ebbe elhelyezni a növényt némi fakéreg vagy tőzeg társaságában. Az akvárium tetejét zárjuk le üveglappal, így biztosíthatjuk a növény számára a párás levegőt. Azokat a növényeket, amelyek már nagyobbak, így akasztós cserépben vannak, nyáron tegyük ki a kert egy árnyékos részébe, télen pedig egy kevésbé fűtött, világos helyen teleltessük át, mert a meleg szoba nem kedvez neki. Öntözéshez csak lágy vagy esővizet használjunk, mert a csapvíz káros lehet a növény számára.

Rovarirtó helyett?

Sokan úgy gondolják, hogy otthon a kancsóka majd összefogja a rovarokat, szúnyogokat, ám ne felejtsük el, hogy ez a növény magához vonzza a rovarokat az általa kibocsájtott illattal, így előfordul, hogy nem kevesebb, hanem több rovart találunk magunk körül.

Kovács Erika
viragcenter.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Hogyan teleltessük a muskátlinkat?

Az álló muskátlit 60-70 százalékban sikeresen lehet átteleltetni, míg a futó muskátliknál csak 30-40 százalékos ez az...