Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Bármerre jár manapság az ember a montenegroi tengerparton, lépten-nyomon orosz nyelvű óriásplakátokba botlik.
Bármerre jár manapság az ember a montenegroi tengerparton, lépten-nyomon orosz nyelvű óriásplakátokba botlik. Mindegyik azt hirdeti, hogy „jutányos áron” tengerre néző lakóingatlant vehetnek.
Nagyon látványos az oroszok jelenléte, az új szállodákat, villákat vagy apartmanházakat nekik építik a helyi vállalkozók. Általában 1900-2300 euróért kínálnak egy négyzetmétert és persze azt is, hogy tartósan bérbe adják a lakhelyet, ha nem tartózkodik ott a tulajdonos.
Az egyik fő csoportosulásuk a magyar turisták által is ismert Budában van. Információnk szerint mintegy három ezer fős állandó orosz közösség lakik ott, tavaly indult általános iskolájuk, templomuk már négy éve van. Előbb-utóbb helyi rádiójuk és újságjuk is lehet.
Budvában önálló képviseletet hozott létre a magyar piacon is ismert német Engel&Völkers ingatlanos hálózat. Vezetőjétől megtudtuk, hogy a luxuslakások, villák vevőinek 90 százaléka orosz a térségben. Arányuk három év alatt nőtt ilyen magasra. A forgalom harmadával, az árak 10-20 százalékkal estek vissza tavaly a válság hatására – ismerte el a képviselő, de szerinte idén tavasztól lassan növekszik az érdeklődés, konkrét üzletkötés azonban nem nagyon van.
A válság jeleként leállított nagyberuházásokat is látni szerte az országban, de főleg a tengerparton. Budva és Tivat külterületén hatalmas szállodák állnak szerkezetkészen, tudni el sem kezdett fejlesztésekről mindegyik jelentősebb tengerparti városban. Kivétel például a TriGranit Tivat kikötőjébe tervezett üdülőkomplexuma, ahol ottjártunkkor aktív munka folyt.
A belső kereslet stagnál, de a sok külföldi miatt a kereskedelmi ingatlanok jövője biztosnak tűnik. A közelmúltban egy 2000 négyzetméter alapterületű áruházat nyitott a Megamarket nevű cég Budva centrumában. Körülbelül 600 ezer eurós beruházással hozták létre az új kereskedelmi központot. Az egykori piacot teljesen beépítették, és a piac mellett épült meg az új áruház. Az áruházlánc egy raktárat is épített a közelben 1,5 millió eurós költséggel.
A közeli Kotorban a montenegroi tengerpart legújabb üzletközpontjában három szinten háromtucat kereskedelmi egység működik. A nyár közepén meglehetősen jó látogatottsági adatokkal büszkélkedhet, figyelemre méltó volt, hogy a szupermarketen kívül a designer ruházati boltokban is viszonylag sokan voltak.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.