szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Ez a projekt világosan igazolja a két kormány sikeres együttműködését, s azt mutatja az Uniónak, képesek vagyunk...

Ez a projekt világosan igazolja a két kormány sikeres együttműködését, s azt mutatja az Uniónak, képesek vagyunk együtt dolgozni - mondta Emil Boc, román miniszterelnök. A vezeték biztosítja a régió energiabiztonságát, emellett a román gáz versenyképessége szempontjából is fontos volt a megépülése - tette hozzá.

Kevesebb, de meggyőzőbb szimbólum lehet a jövőbeni közös együttműködéseknek, mint egy ilyen gázvezeték. Ez ugyanis acélba, betonba öntött valóság, nem homályos ígéretek, szavak - mondta Orbán Viktor miniszterelnök. Magyarország minden olyan megoldásban érdekelt, amely különböző energiaszállítási utak megvalósításáról szól. "Minden tűzben tartunk legalább egy vasat, és ez így van jól" - tette hozzá a Délmagyar tudósításában. 

Túry Gergely, HVG.

Tizenöt év kellett ahhoz, hogy egy ilyen vezeték megépülhessen, s most bízunk abban, hogy a következő hasonló vezeték átadására nem kell újabb tizenöt évet várni - mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnöke. Szerinte ez volt az első lépés a regionális piacok kialakításához.

Hernádi Csanádpalotán, a magyar-román gázvezeték átadásán újságíróknak elmondta: szerinte az energetikai szektor kulönadójáról már tudott a piac. Ezért úgy véli, a részvények árában ez ma már benne van, így szerinte a Mol-papírok árára az új adónak nem lesz különösebb hatása - adta hírül az MTI.

Az Arad-Szeged  vezeték építése 33,3 millió euróba került a Mol-csoporthoz tartozó Földgázszállító Zrt.-nek. Ebből az Európai Unió Európai Energiaügyi Gazdaságélénkítő Programja (EERP) 17 millió eurót állt. A hazai szakasz kivitelezési munkái 2009 májusában kezdődtek meg. December végére elkészült az Algyő-Csanádpalota vezetékszakasz. A sikeres műszaki átadást és átvételt követően július 29-én megkezdődött az egész rendszer próbaüzeme. A romániai szakasz hossza 61 kilométer, a hazaié 47. 

FGSZ Zrt. 2010.

A magyar-román vezetékhez hasonló lépésre készül hazánk Szlovákiával és Horvátországgal közösen. A szlovén-magyar határszakaszra már elkészült egy megvalósíthatósági tanulmány. Bár a Szlovákiával közös összekötő gázvezeték tervezése is elindult, idén júliusban az FGSZ sikertelennek minősítette a Vecsés és Velky Kris között megépülő 115 kilométeres vezeték értékesítésére kiírt nyílt pályázatot.

A pályázatra 7 áramcég jelentkezett, de egyikük ajánlata sem érte el a szerződéskötéshez előírt, minimum napi 10 millió köbméter kapacitást. MInt a fenti ábrán látható, a legmagasabb ajánlat évi 6,5 millió köbméter volt a 2015-2017 közötti időszakra. A vezeték napi csúcskapacitása 14 millió köbméter, teljesítménye 1,75 milliárd köbméter éves szinten - olvasható az FGSZ honlapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!