szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Nincs jobb helyzetben az, aki külső forrásból akarja finanszírozni lakásvásárlását.

Nincs jobb helyzetben az, aki külső forrásból akarja finanszírozni lakásvásárlását. Hiába ígérte a kormány még ősszel, hogy átfogó tervet tesz le az asztalra. Egyelőre a bajba jutott hitelesekkel sem tud mit kezdeni a kabinet, a lakáspiac meglódítását hivatott újfajta finanszírozás pedig tovább késik.

Bánkuti András

Idén tavasszal tehát az egy-másfél éve megváltozott feltételrendszer a mérvadó. Az állami támogatás mellett nyújtott hitelek köre számottevően szűkült a 2009-es jogszabályváltozásokat követően. Új lakás építésére, vásárlására vagy korszerűsítésre kamattámogatás vehető igénybe, az utóbb született gyermekek után kérhető lakásépítési kedvezmény, a már meglévő hitelekhez, mozgáskorlátozottak pedig jogosultak lehetnek akadálymentesítési támogatásra.

Kik számíthatnak erre a kamattámogatásra?A 35 évnél nem idősebb, vagy legalább kétgyermekes pár 45 éves kor alatt, 35 éves kor alatt a támogatásnak nem feltétele, hogy az igénylőnek gyermeke legyen. Az építési költség megyei jogú városban nem haladhatja meg a 25, egyéb településen a 20 millió forintot, a hitel összege a fővárosban és megyei jogú városokban legfeljebb 12,5 millió, egyéb térségekben 10 millió forint lehet. Az érintetteket természetesen az érdekli a legjobban, hogy mekkora összegű támogatáshoz juthatnak: az összeg kortól és gyermekszámtól függően a folyósítás idején érvényes állampapírhozam 50-70 százaléka lehet, az adósok által fizetett kamat és egyéb járulék azonban együttesen nem lehet kevesebb 6 százaléknál.

A sok kizáró tényező miatt a többség a piaci konstrukciókra van utalva. Ezeknél biztonságot adhat, hogy a 2010 nyarán elfogadott jogszabályi változások természetes következményeként egyeduralkodóvá vált a forint (új jelzálogjog kizárólag ebben az esetben jegyezhető be ingatlanra). Devizahitel csak hitelkiváltásnál vehető igénybe; a problémás ügyek rendezésére azonban nincsenek igazán jó ajánlatok. Ahogy Tatár Attila, a bankweb.hu pénzügyi szakértője fogalmazott: „Minden bank kínál valamilyen áthidaló kölcsönt, megoldáscsomagot, de ezek a lehetőségek nem jelentenek valódi kiutat a bajbajutottaknak, csupán elodázzák a gondokat.”

A kérelmek elutasításának leggyakoribb oka egyébként eddig az volt, hogy az igénylők szerepeltek az adóslistán. Itt érdemi változás várható – utalt Tatár Attila arra, hogy 2011-től a korábbi öt év helyett már egy év után lekerülnek a tartozásukat rendező magánszemélyek a Központi Hitelinformációs Rendszer adóslistájáról. Mindazokat, akiknél a késedelmes tartozás teljesítésétől számított egy év eltelt, 2011. március 31-ig törölni kell az adatbázisból.

Jelen helyzetben sokak számára kiutat jelenthet az ingatlanlízing, amely révén minimális – 20 százalékos – önerővel, s viszonylag alacsony igazolt jövedelemmel is lakáshoz lehet jutni. Nyílt és zárt végű lízingszerződés egyaránt köthető. A konstrukciók között a lényegi különbség az, hogy utóbbinál a lízingelő a futamidő végén megszerzi az ingatlan tulajdonjogát, a nyílt végű megállapodással viszont vételi joghoz jut, magyarán a futamidő lejáratakor dönthet arról, hogy tulajdonossá válik az addig a lakást lényegében bérlő személy, vagy a vételi jogot másnak engedi át.

A nyílt végű lízinget olyan esetekben érdemes választani, amikor valaki használt lakást vesz, illetve ha olyan vállalkozás lízingel, amely nem áfa-alany - érvelt Tatár Attila. A zárt végű lízing ajánlott új lakás vásárlásakor, lakás visszlízing esetén, illetve vállalkozások számára, hiszen – ha a kiválasztott ingatlan eladója áfás számlát állított ki, (pl. üzletről, irodáról stb.) és a lízingbevevő egyébként megfelel a visszaigénylési feltételeknek – az ÁFA teljes összege visszaigényelhető.

A lízing előnyei között mindenképp érdemes kiemelni azt is, hogy nagyon rugalmas konstrukció. A már említettek mellett a maradványértéknek - magyarán annak az összegnek, amit a végső lejáratkor kell befizetni - az esetleges növelésével csökkenthető a például a törlesztő részlet. A szakértő elsősorban a magasabb jövedelemmel rendelkező fiatal pályakezdőknek, albérletben élőknek, illetve lakást cserélőknek ajánlja ezt a módozatot, utóbbiak közül leginkább olyanoknak, akik a régit lakást esetleg megtartanák vagy csak később adnák el.

Akár lízing, akár hitelfelvételben gondolkodik valaki, mindenképp érdemes alaposan tájékozódni. A kondíciók megismerésében ma már komoly segítséget jelent, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének honlapján (pszaf.hu) valamennyi pénzintézet ajánlatának paraméterei megismerhetők.

      
Piaci feltételű lakáscélú hitelek, vásárlásra, építésre és vagy korszerűsítésre
      
 

Budapest Bank

OTP Jelz.UniCreditErste Bank 
Kamatozás típusaVáltozóVáltozóVáltozóVáltozó 
Kamat éves mértéke min. (%)7,38,178,997,49 
Kamat éves mértéke max. (%)7,38,178,997,49 
Igényelhető kölcsönösszeg max. (Ft)60 000 00050 000 00040 000 00050 000 000 
A kereskedelmi kommunikációban szereplő THM (%)8,869,329,479,54 
forrás:PSZÁF     

Németh Teréz Katalin

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!