szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyolcvan négyzetméteres lakás kiadó, a havi bérleti díj szerény 22 ezer. Csakhogy nem forintban, hanem hongkongi dollárban számolva. Egy hongkongi dollár most 35 forint. Vagyis az említett nyolcvan négyzetméteres otthon bérleti díja 770 ezer forint. Ez sok vagy kevés?

Ez még a hongkongi béreket tekintve is sok, igaz, a példában egy belvárosi, vagyis jó helyen fekvő lakás szerepel (Hongkong szigetén), ahonnan fél órán belül szinte minden fontos úti cél elérhető tömegközlekedéssel. Az idő ebben az esetben valóban pénz, mert a metró ugyan megfizethető (az ár a megtett távolságtól függ, olcsóbb, mint a londoni, de drágább, mint a budapesti metró). A hirdetéseket a Hennessy street egyik ingatlanközvetítő irodájának kirakatában fedeztem fel, de a helyiekkel beszélgetve megtudtam, hogy a magas bérleti díjak miatt a fiatal párok inkább a centrumtól északra fekvő Új Területeknek nevezett körzetben keresnek albérletet. Onnan viszont napi másfél-két órát is utaznak a központba. Ami már tekintélyes summa, a méltányosnak mondható, és a jövedelmi viszonyokhoz igazított tarifák mellett is csak a metrózásra elköltenek havi ezer dollárt, vagyis 35 ezer forintot.

hvg.hu

Ami pedig a fizetéseket illeti: egy taxisofőr napi 700 dollárt tud megkeresni tízórás műszakban. 24 munkanappal számolva ez 16 800 dollár. Ennyiből nem futja belvárosi lakás bérlésére. Egy metróvezető havi fizetése 12-15 ezer dollár, egy kezdő közszolga 20-30 ezer körül vissza haza, nagyjából annyit, mint egy fiatal, kezdő vállalkozó, aki éppen beindította az üzletét. Komolyabb szakmai múlttal és tapasztalattal rendelkező közszolgáknál már az 50 ezret is eléri a havi fizetés. Az állami bérlakások olcsóbbak ugyan, néhány ezer dollár a havi bérleti díj, de a lakhatás elviszi az „átlagos” helybéliek jövedelmének meghatározó részét.

A saját lakás álom a pályakezdőknek

Az ingatlanárakat nézve Hongkong a világ legdrágább környéke. A Demographia International Housing Affordability Survey, vagyis a lakhatási feltételek megfizethetőségének demográfiai összefüggéseit vizsgáló nemzetközi tanulmány szerzői az összehasonlíthatóság miatt megalkottak egy mérőszámot. Ez azt mutatja meg, hogy hány évi átlagos jövedelemre van szükség egy átlagos árú lakás megvásárlásához. Hongkong esetében ez a mérőszám 18,1. A számolgatást folytatva: ha valaki évente 50 ezer amerikai dollárt keres, akkor minden egyes centet félretéve 18,1 év alatt tud kifizetni egy átlagos lakást, amelynek ára 900 ezer amerikai dollár. Ez a szám a második helyezett Sydney esetében 12, Londonban 8,5, New Yorkban pedig 6 körül van.

hvg.hu

Ez az átlag, de Hongkongban óriásiak a különbségek. A csúcsgazdagok a Viktória öböl környékén magasodó hegyek tetején épített villákban élnek, ahol milliárdokban számolják az árakat. A másik véglet a lakhatási nyomor, az úgynevezett „koporsólakások”, amelyekről korábban a hvg.hu is beszámolt. A rendelkezésre álló terület kicsi, az ingatlanfejlesztésben rejlő lehetőségek viszont óriásiak. Az ingatlanárak egy év alatt 20 százalékkal emelkedtek. A képen látható belvárosi focipálya igazi kuriózumnak számít ezen a vidéken, esténként tele is van, akárcsak a mellette lévő kosárlabdapálya.

hvg.hu

Több hongkongi beszélgetőtársam is arra panaszkodott, hogy a helyi üzletemberek kissé elkényelmesedtek. Megszokták, hogy az ingatlanból óriási pénzeket szakítanak, gyakorlatilag kockázatmenetesen. A kérdés az, hogy meddig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!