Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság következő elnöke csütörtökön ismertette a tárcák elosztását a november 1-jén hivatalba lépő testületben; Kovács László, a bizottság majdani magyar tagja az energiaügyi kérdésekért lesz felelős.

Barroso némileg váratlanul, az eddig jelzettnél több mint egy héttel korábban ismertette a feladatkörök elosztását az új bizottságban. Az utóbbi hetekben elhangzott hivatalos közlések - a bizottság részéről is - arról szóltak, hogy ez az augusztus 23-ával kezdődő héten lesz esedékes.



Kovács László külügyminiszter, Magyarország leendő képviselője az Európai Bizottságban az energetikai ügyekért felel majd. Kovács elégedettségét fejezte ki csütörtöki sajtótájékoztatóján, hogy az Európai Bizottság energiaügyekkel foglakozó biztosaként dolgozhat a jövőben. "Barroso bizottsági elnök azt mondta nekem, hogy nemzetközi és tárgyalási tapasztalataimat, valamint a problémamegoldó képességet vette figyelembe, amikor ezt a területet felajánlotta számomra" - mondta a posztjáról november elsején a brüsszeli bizottságba távozó külügyminiszter.



Az Európai Unió energetikai ügyekért felelős biztosi posztja "egyike a legfontosabb tárcáknak" - mondta Kósáné Kovács Magda, az MSZP európai parlamenti képviselője csütörtökön az MTI-nek. "Ennek a területnek van egy nagyon fontos külpolitikai, gazdaságpolitikai és konkrét gazdasági kihatása, amit együtt kell kezelni" - tette hozzá Fazakas Szabolcs. Kovács kinevezését az MDF is üdvözölte, szerintük az energetika az európai gazdaság elkövetkezendő éveiben az egyik legfontosabb ágazat lesz. A párt azt várja a magyar biztostól, hogy mindenekelőtt a szabályozott árakért, az ellátás biztonságáért, illetve az energiatermelés területén a környezetbarát technológiákért tevékenykedjen.



Öt alelnök a bizottságban



Alelnök lesz az új bizottságban a német Günter Verheugen, a svéd Margot Wallström, valamint a francia Jacques Barrot, a testület bővítési, környezetvédelmi, illetve regionális kérdésekért felelős jelenlegi tagja. Az újonnan hivatalba lépő biztosok közül az észt Siim Kallas és az olasz Rocco Buttiglione kerül még alelnöki tisztségbe. Kallas adminisztratív és pénzügyi ellenőrzési kérdésekkel, valamint a csalás ellenes harccal foglalkozik majd, Buttiglione pedig a bel- és igazságügyi területért lesz felelős.



A nagyobb tagállamoknak nem sikerült megszerezniük a legnagyobb súlyúnak tekintett - gazdasági szempontból kiemelkedő jelentőségű - tárcák mindegyikét. Egyedül Nagy-Britannia esetében teljesült az a várakozás, amely szerint majdani biztosa, Peter Mandelson a külkereskedelmi kérdésekért lesz felelős. A többi kulcstárca közül a gazdasági és pénzügyek az új bizottságban is ezek jelenlegi felelőse, a spanyol Joaquín Almunia irányítása alatt maradnak.



A belső piaci biztos tisztségét Barroso kettéválasztotta, és az új posztokat egy-egy kisebb tagállam biztosának juttatta: az ír Charlie McCreevy a belső piaci ügyekkel és a szolgáltatási szektorral, a bevallottan euroszkeptikus lett Ingrida Udre pedig adózási kérdésekkel és vámügyekkel foglalkozik majd. Kisebb tagállam által jelölt biztosnak, a holland Neelie Kroes-Smitnek jutott az ugyancsak kiemelkedően fontosnak számító versenypolitikai terület. A fajsúlyosabbnak tekintett tárcák közé tartozik még a regionális kérdésekért felelős biztos tisztsége, amelyet a lengyel Danuta Hübner kapott. A közösségi pénzügyek szempontjából hasonlóan fontos pénzügyi tervezési és költségvetési tárca a litván Dalia Grybauskaiténak jutott.



Nem teljesült Németországnak és Franciaországnak az a törekvése, hogy az új bizottságban hozzanak létre egy több fontos gazdasági területért egyidejűleg felelős "csúcsbiztosi" tisztséget. Német részről korábban meglehetősen egyértelmű célzásokat tettek arra, hogy ezen a poszton Verheugent szeretnék látni. Egyfajta kárpótlásként is értelmezhető, hogy mind a német, mind a francia biztos alelnöki tisztséget kap az új bizottságban.



Az egyetlen teljesen új feladatkör az ugyancsak alelnökké kinevezendő Wallströmnek szánt intézményi kapcsolatok és kommunikációs stratégia területe lesz. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!