szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Prémium program kiterjesztéséről, a szakképzés megszerzésének támogatásáról, illetve az építőipari cégeknek a közbeszerzésekben való részvételének szigorításáról döntött szombati ülésén a kormány.

László Boglár kormányszóvivő elmondta, hogy a költségvetési szférában dolgozók mellett a versenyszektorban dolgozók is beléphetnek a Prémium programba, amellyel a kormány a 25 éves vagy annál több munkaviszonnyal rendelkező 50 év feletti munkavállalókat kívánja segíteni. Eszerint a kormány - nyugdíj előtt három évvel - megfinanszírozza a részmunkaidőben foglalkoztatott dolgozóknak a teljes munkaidő és a részmunkaidő közötti járulékteher különbségét, illetve finanszírozza a magánnyugdíj befizetést. Így a csökkentett időben foglalkoztatott munkavállalóknak nem csökken a nyugdíjalapja. A rendszerbe 2006. december 31-ig lehet belépni. Számítások szerint erre a célra 2006-ban 114 millió forintra, 2007-ben 560 millió forintra, 2008-ban 1,059 milliárd forintra, míg 2009-ben mintegy 3 milliárd forintra lesz szükség.

A kormány elfogadta a felnőttképzési törvény módosításához benyújtott javaslatot. Képzési támogatásban a jövőben kizárólag olyan intézmények részesednek, amelyek vállalják a munkanélküliek foglalkoztatását, illetve vállalják a továbbfoglalkoztatást. A támogatás céljai is bővülnek, mivel az állam részben vagy egészben biztosítja a felnőttek számára az első szakképzés megszerzését, illetve az 50 év felettieknél a második szakma megszerzését is. Ha valaki nem tesz sikeres vizsgát, az köteles lesz visszafizetni az oktatás költségeit.

A kormány döntött arról is, hogy részben vagy egészben kizárják a jövőben azokat a cégeket az állami pályázatokból, akik bizonyítottan megsértették a foglalkoztatási szabályokat.

Szigorítja a kormány a közbeszerzési eljárás alá tartozó beruházás esetében, illetve a nettó tízmillió forint feletti építkezések beruházóinak az adatközlési kötelezettségét. A szabályokat megsértő cégeket a kormány szándéka szerint kizárnák öt évre a közbeszerzési eljárásokból.

A közbeszerzési pályázatokon való részvétel feltétele lesz az is, hogy a beruházás értékének 10 százaléka feletti részre igénybe vett várható alvállalkozókat az ajánlatokban meg kell nevezni.

A kormány módosította az alkalmi munkavállalói könyv felhasználását is. A lehetőséggel a jövőben a magyar állampolgárok külföldi hozzátartozói, valamint a mezőgazdaságban foglalkoztatott külföldiek is élhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A kamara 25 lépése a 100 lépés programhoz

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 25 pontból álló javaslatot dolgozott ki a kormány 100 lépés programjának sikeres végrehajtásához. A gazdaság szereplőinek érdeke, hogy ne növekedjen a vállalkozói teher, és javuljon a versenyképesség - mondta Parragh László, az MKIK elnöke.

Társadalom

A Gyurcsány-kormány 100 lépés programja

A közbeszéd tematizálására irányuló előrehozott kampányakció, a költségvetési bevételek növelésére szolgáló program vagy a lehetőségek figyelembevételével összeállított reformsorozat - bármelyik értékeléshez találni érveket a Gyurcsány-kormány 100 lépés programjában.

Itthon

Törvénymódosítások a 100 lépés keretében

Négy törvényjavaslat kerül a kormány elé a héten a száz lépés programból. Ezek háttéranyagát kapta meg pénteken az Országos Érdekegyeztető Tanács, amelynek ülésén a miniszterelnök is részt vett – írja a Világgazdaság.

Trend

Továbblépéskényszer

Szakemberek megbecsülni sem merik, hányan tanulnak ma számítástechnikát Magyarországon, az oktató intézmények többsége szerint mindenesetre nem lankad a felnőttek érdeklődése az ez irányú képzés iránt. A tudásvágy az esetek többségében nem egyéni buzgalomból, hanem a munkahelyi követelményekből fakad.