szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy hónapon belül javaslatot dolgoz ki a Magyar Fotóriporterek Társasága és a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Fotóriporterek Szakosztálya arról, miként tegyék a rendfenntartók számára felismerhetővé a sajtó éles helyzetben dolgozó munkatársait - mondta az erről rendezett keddi kerekasztal-beszélgetésen az utóbbi tömörülés főtitkára.

Valószínűleg azt indítványozzák, hogy jelvénnyel különböztessék meg a média munkatársait, akik – ha akarnak – messziről és minden helyzetben felismerhető mellényt is hordhassanak – mondta el Bánkuti András, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Fotóriporterek Szakosztályának főtitkára,  a HVG fotórovatának vezetője. Ez utóbbit azért nem javasolnák kötelezővé tenni, mert egyes helyzetekben a mellény "kiszolgáltathatja" viselőjét, például a feldühödött huligánoknak.

Bene László országos rendőrfőkapitány a mintegy kétórás találkozó kezdetén citromsárga, feliratos, sorszámozott "láthatósági mellény" bevezetését javasolta, amelynek prototípusát be is mutatták, valamint azt, hogy a rendőrséggel foglalkozó újságíróknak szimulált helyzetben mutatják be a tömegoszlatást és elméleti, gyakorlati tanácsokkal látják őket ilyen helyzetekre. Javaslata szerint emellett saját munkatársaiknak is rendeznének kurzusokat, hogy a rendőrök jobban tisztában legyenek a sajtó igényeivel és munkamódszereivel; felvetette: átdolgozásra, korszerűsítésre szorul a szervezet szolgálati szabályzata. A rendőrség évente mintegy háromezer eseményt biztosít, és munkájukra alig van panasz, noha "ebből egy is sok" ­– mondta.

Hardy Mihály, a MÚOSZ alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az uniós tagállamokban is erősen eltérő a gyakorlat abban, mit rögzíthet a sajtó, erre Magyarországon sem alakult ki még gyakorlat. Évekkel ezelőtt, az ellenük sorozatban elkövetett támadások után közfeladatot ellátó személyeknek nyilvánították a taxisokat, ez az újságírók esetében is járható út volna – mondta.

Kovács Zoltán Tamás, a MÚOSZ Bűnügyi Tudósítók Szakosztályának elnöke arra utalt a megbeszélésen, hogy "két tűz között van az újságíró" ezekben az esetekben, mert mind a rendbontók, mind a rendőrök között vannak olyanok, akik azt gondolják, nem az a baj, ha a tilosban járnak, hanem ha azt valaki dokumentálja, s ezért a fotóson, operatőrön verik el a port.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Ne nyúlj a fotóshoz!

A Magyar Nemzet fotósának hátán gumibot csattant: a hatalomgyakorló koalíció - regnálása alatt nem ez az első eset. Végre érvényt kellene szerezni az elvnek, hogy a munkáját végző fotóriporter, újságíró immunitást élvez, hozzájuk nyúlni a rendőröknek tilos!

MTI Itthon

Lamperth alaposan kivizsgáltatja a megvert fotós ügyét

Alapos vizsgálatot kért az országos rendőrfőkapitánytól a Budapesten bántalmazott újságíró ügyében az ügyvezető belügyminiszter, aki a Klubrádiónak adott szerdai nyilatkozatában nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a rendőrség bocsánatot fog kérni. Az Amnesty International is szót emelt az eset kapcsán.