szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP képviselőcsoportja ősszel újra beterjeszti a mentelmi jogról szóló törvény módosítását, amely arra kényszerítené a képviselőket, hogy rendőri intézkedés, vagy ellenőrzés során fújják meg az alkoholszondát – közölte Lukács Zoltán szocialista országgyűlési képviselő szombaton.

"Ha nem fújjuk a szondát, fújhatjuk a jogállamiságot" - jelentette ki budapesti sajtótájékoztatóján az első parlamenti ciklusát kezdő kormánypárti politikus. Lukács Zoltán felidézte, hogy a közelmúltban a legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz szavazatai híján bukott el a kétharmados támogatást igénylő törvényjavaslat. A képviselő azt valószínűsítette, hogy az elhatározás és a felelősség is hiányozhatott akkor a Fideszből.

Úgy értékelte, hogy nem szabad a nép barátjaként és megmentőjeként mutatkozni, és eközben "az úri Magyarországba révedni" és azt gondolni, hogy a 386 országgyűlési képviselő az arisztokrácia, amelynek több joga van, mint az egyszerű magyar állampolgároknak.

Kérdésre válaszolva Lukács Zoltán kifejtette, hogy pártfüggetlen javaslatról van szó, mivel a szocialista frakció soraiból is előfordult már, hogy a képviselő – a mentelmi jogra hivatkozva – nem fújta meg a szondát. Lukács Zoltán azzal érvelt, hogy itt félreértésekről, illetve a mentelmi jog mögé bújásról van szó, mivel a törvény csupán azt mondja ki, hogy a képviselővel szemben nem alkalmazható kényszerintézkedés – csak az Országgyűlés engedélyével – és a szonda megfújása a Legfelsőbb Bíróság korábbi állásfoglalása értelmében nem minősül annak, de ha valaki megtagadja azt, utána már annak kell következnie. Az egész törvényhozást nézve egy-két tucatnyi ilyen, a közvéleményt irritáló eset került nyilvánosságra, de nagyobb lehet a látencia – mondta a képviselő.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója úgy reagált: "a szocialisták tévednek, vagy szándékosan vezetik félre a közvéleményt, mivel a mentelmi jog nem akadálya a légzésminta adásának". Megjegyezte azonban, hogy míg egy állampolgárt vérvételre visznek, ha megtagadja a szonda megfújását, addig a képviselőt csak akkor állítják elő a vizsgálatra, ha "szemmel láthatóan ittas". A törvénymódosítást a Fidesz azért nem szavazta meg, mert a mentelmi jogi szabályt nem tette volna  egyértelműbbé, inkább még több kibúvót kínált a közlekedésrendészeti intézkedések alkalmával.

A Fidesz szerint az lenne megoldás, ha a kormány elfogadná az ellenzék módosító indítványát, amely szerint a képviselők mentelmi jogát ne, csak annak egységesítését érintse a törvényjavaslat. A képviselői jogállás módosítását célzó paragrafust kellene csak elhagyni, hogy az ellenzék megszavazza a törvénymódosítást - jegyezte meg. Etikai kérdés, hogy egy képviselő megfújja-e a szondát, és ezt a Fidesz frakció a legszigorúbban kezeli - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Nem függesztették fel Deutsch mentelmi jogát

Az Orbán-kormány sportminisztere ellen a Gyermek- Ifjúsági és Sportminisztérium pótmagánvádat nyújtott be, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének elkövetésével vádolva Deutsch Tamást.

MTI Itthon

SZDSZ: a mentelmi jog nem helyezi a törvény fölé a politikust

A liberálisok szerint a jogkövető magatartás és az etika szabta határokat lépi át az, aki képviselői többletjogosítványait arra használja fel, hogy közúti ellenőrzés során megtagadja az alkoholszonda megfújását - foglalt állást a mentelmi joggal kapcsolatban az SZDSZ hétfőn, leszögezve: nem értenek egyet azzal a jogértelmezéssel, amely szerint eddig elfogadható volt az ellenőrzés megtagadása.

Itthon

Felfüggesztették Wekler mentelmi jogát

Az Országgyűlés hétfőn este felfüggesztette Faragó Péter (MSZP) országgyűlési képviselő mentelmi jogát, fenntartotta Újhelyi Istvánét (MSZP), Wekler Ferenc esetében pedig a mentelmi jogot csupán az egyik vitatott ügyben függesztette fel.