szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarok harmada rossznak látja saját gazdasági helyzetét. Saját háztartásuk anyagi helyzetének közeljövőjét a szlovákok javulónak, a lengyelek stagnálónak, a magyarok romlónak prognosztizálják - derül ki a CEORG (Central European Opinion Research Group) kutatási együttműködés keretében végzett TÁRKI kutatás legfrissebb eredményeiből.

A TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt. közleményében ismerteti: 2006 januárjához képest nem változott a háztartások helyzetértékelése júliusra Lengyelországban, Szlovákiában és Magyarországon. Ugyanakkora a magyarok jövőképe fél év alatt sokat romlott, míg alig változott a másik két ország lakosaié.

A lengyelek harmada, a szlovákok negyede, míg a magyarok tizede érzi saját háztartásának anyagi helyzetét jónak. Abban azonban nincs eltérés, hogy a háztartásuk helyzetét rossznak érzékelők a megkérdezettek körülbelül egyharmadát teszik ki mindhárom országban. A két másik országhoz képest a magyarok körében jóval magasabb azok aránya, akik sem jónak, sem rossznak, hanem megfelelőnek tartják háztartásuk anyagi helyzetét 2006-ban.

A szlovák lakosok fele 2006 júliusában nem vár változást saját anyagi helyzetében, de akik mégis feltételeznek ilyet, azok között több a javulást, mint a romlást sejtők aránya. A lengyelek zöme anyagi helyzetének stagnálását prognosztizálja. A magyarok között minden tizedik megkérdezett valószínűsíti, hogy háztartása az ideinél jobb anyagi helyzetbe fog kerülni jövőre. Ezzel szemben a megkérdezett magyar lakosok mintegy fele anyagi helyzetének romlását várja.

A lengyelek között az év elejéhez képest júliusban többen vannak azok, akik háztartásuk helyeztében nem várnak változást, és kicsit kevesebbet azok, akik javulást remélnek. A szlovákok esetében azonban megnőtt azok aránya, akik anyagi helyzetük javulását várják a közeljövőtől. A magyar háztartások esetében ezzel szemben a gazdasági helyzetük javulását remélők aránya mintegy felére esett vissza, erősen csökkent az anyagi szint megőrzésében bízók aránya, és megnőtt a helyzet romlásától félők aránya.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Homofób a magyarok többsége

Kisebbségben vannak a szexuális másságot elfogadók a magyar társadalomban, a többség homofób Magyarországon, ahol nem élhetnek számos olyan joggal a homoszexuálisok, mint a heteroszexuálisok - hangsúlyozták azok a szakértők, akiket a május 17-i homofóbia elleni világnaphoz kapcsolódóan kérdezett az MTI.

hvg.hu Karrier

A magyarok a legpesszimistább munkavállalók

A Hewitt Associates – globális HR outsourcing és tanácsadó cég – által végzett Legjobb Munkahely Felmérés közép-és kelet európai eredményei azt mutatják, hogy a régió négy résztvevő országának vannak közös erényeik és bűneik, mindezek ellenére van köztük néhány szembetűnő különbség is.

MTI Itthon

Egyre kevésbé bíznak a magyarok a politikusokban

Szakértők szerint rohamosan csökken a magyarok politikusokba és a politikai intézményekbe vetett bizalma, mindeközben azonban egyre jobban érdekli az embereket a politika. Az MTI tudósítója a Sziget fesztiválon a parlamentarizmusról rendezett kerekasztal-beszélgetés kapcsán kérdezte a résztvevő Gyulai Attila, Debreczeni József és Kern Tamás politológusokat.

hvg.hu Gazdaság

A magyarok nem bíznak a részvényekben

A GfK Befektetési barométer 2006 tavaszán továbbra is óvatosnak mutatja az európai magánbefektetőket. Bár az Egyesült Államokban is a rövidlejáratú betétek vonzzák a legtöbb tőkét, a tőzsdei értékpapírok, így a részvények és részvényalapok lényegesen népszerűbbek, mint Európában – állapítja meg a GfK Custom Research Worldwide és a Wall Street Journal Europe legfrissebb tanulmánya.

hvg.hu Plázs

A magyarok egészségesnek tartják magukat

A GfK Csoport legutóbbi egészségügyi kutatásában többek között azt vizsgálta, hogy a közép- és kelet-európai országok lakosai mennyire elégedettek saját egészségügyi állapotukkal, illetve hazájuk gyógyszerellátásával. A magyarok „szubjektív egészségészlelése” jellemzően optimista: honfitársaink meglepően nagy arányban egészségesnek tartják magukat. Kiderült az is, hogy gyógyszervásárlásnál a többség nem figyel arra, honnan származik a felírt vagy megvásárolt orvosság.

Vélemény

Változást akarnak a magyarok

A magyar parlamenti választás tanulságairól írta Nick Thorpe, a BBC és számos brit lap hosszú évek óta Budapesten élő tudósítója a következő kommentárt:

hvg.hu Karrier

Mi magyarok pótolhatatlanok vagyunk

A Tárki 2005-ben vett részt az „Európai Társadalmak Összehasonlító Vizsgálatában”, amelyben Magyarországon kívül még huszonhárom ország lakosai vettek részt. A kutatás egyik eredménye, hogy a felnőtt magyar munkavállalók 43 százaléka szerint munkaadójának könnyű lenne őt pótolnia.

MTI Itthon

A magyarok egytizede készül a nyugdíjas éveire

A 60 évnél fiatalabb népesség közel fele gondolkodott el azon, hogy miből fog megélni nyugdíjas korában, de csak kisebb része készül tudatosan erre - mondta Karácsony Gergely, a Medián kutatásvezetője a Generali Biztosító sajtóklubjában szerdán. Paál Zoltán, a biztosító ügyvezető igazgatója úgy vélte, hogy a nyugdíjas kor kezdetéig 7-10 millió forintot kellene megtakarítani ahhoz, hogy abból érdemleges nyugdíjkiegészítést lehessen fizetni.

Itthon

Tandíjellenesek a magyarok

A felnőtt magyarok 62 százaléka elfogadhatatlannak tartja a felsőoktatási tandíj bevezetését, és az ún. ausztrál modellt, vagyis a tandíj utólagos megfizetését is 57 százalék ellenzi – derül ki a Marketing Centrum május közepén készült felméréséből.

hvg.hu Itthon

Rekordot döntöttek a pesszimisták

Júliusról augusztusra 31-ről 25 pontra csökkent az internetezők közhangulatát mérő index értéke – derül ki az NRC Piackutató cég augusztusi felméréséből. Az elmúlt egy hónapban 7 százalékot emelkedett a pesszimisták aránya, s az egy éves születésnapját ünneplő NetHangulat Index még sohasem állt ilyen alacsonyan.

MTI Gazdaság

A magyarok egyre több lakáshitelt vesznek fel

A felvett támogatott lakáshitelek nagysága május végén háromnegyede volt a tavalyi hasonló időszakinak, míg a deviza hitelek nagysága a másfélszeresére emelkedett - derül ki a DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda Lakáshitel Monitor című jelentéséből.