szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jövőben behajtható lenne Magyarországon az Európai Unió más tagállamaiban magyar állampolgár által elkövetett szabálysértés miatt kiszabott, 70 eurót meghaladó pénzbüntetés; részben ezt tartalmazza a kormány által a héten elfogadott szabálysértési jogsegélyről szóló törvénytervezet – tájékoztatott az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) főosztályvezetője.

A minisztérium azt várja az új szabályozástól, hogy erősödik a jogkövetési hajlandóság azzal, hogy a külföldön elkövetett kisebb súlyú jogsértések esetén sem lehet elkerülni idehaza a felelősségre vonást, illetve a magyar állam külföldön is képes érvényesíteni ilyen ügyekben joghatóságát. A tervezet célja, hogy az uniós szabályozásnak megfelelően a magyar jogban is megteremtődjön a szabálysértési ügyekben a nemzetközi együttműködéshez szükséges jogi háttér.

Soós László az elmondta, hogy a tervezet két részből áll. Az egyik a kölcsönös szabálysértési jogsegély, amelyre akkor van lehetőség ha az adott szabálysértés a jogsegélyt kérő és a megkeresett országban is szabálysértésnek számít. A tervezet szerint az Európai Unió tagállamaiban elkövetett szabálysértések miatt eljárási jogsegélyt nyújthatnak a magyar hatóságok, és kérhetnek is akkor, ha a szabálysértést Magyarországon követték el más EU-tagállam polgárai.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Soós László példaként említette, ha egy Ausztriában elkövetett közlekedési szabálysértés tanúja magyar állampolgár, akkor az osztrák hatóság felkeresi a magyar Legfőbb Ügyészséget. A külföldi hatóság kérheti azt is, hogy a magyar fél hallgassa meg a tanút, de azt is, hogy ő hallgathassa meg telefonon keresztül, tolmács segítségével. A költségeket ezekben az esetekben a jogsegélyt teljesítő, vagyis a példában szereplő esetben a magyar fél állja.

A törvénytervezet szerint az eljárási jogsegély kiterjedhet a tanú, a szakértő és az eljárás alá vont személy meghallgatására, de akár iratkézbesítésre és adatszolgáltatás kérésére is. A törvénytervezet másik része az Európai Unió más tagállamaiban egyes szabálysértések miatt kiszabott pénzbírság behajthatóságát tartalmazza. Külföldi hatóság által szabálysértés miatt kiszabott pénzbírságot akkor lehet Magyarországon végrehajtani, ha az eljárás alá vont személy Magyarországon lakóhellyel, tartózkodási hellyel vagy vagyonnal, illetve jövedelemmel rendelkezik.

Az Európai Unió más tagállamában kiszabott bírságot Magyarországon forintban hajtják be. Ha illetékbélyegen rója le az illető a bírságot, a befizetett össze a központi költségvetésbe kerül, ha adók módjára hajtják be, akkor a lakó- vagy tartózkodási hely szerinti önkormányzatot illeti meg az összeg.

A törvénytervezet szerint a 70 euró feletti pénzbírságokat lehet behajtani. A javaslat szerint nem minden szabálysértés esetében lehet átadni a pénzbírság végrehajtását. Többek között garázdaság, rendzavarás, veszélyes fenyegetés, jogosulatlan vadászat, tiltott kéjelgés, lopással vagy csalással elkövetett tulajdon elleni, környezetvédelmi, közlekedési és lőfegyverrel kapcsolatos szabálysértés esetén azonban van rá lehetőség.

Soós László szerint arra nincs becslés, hogy az Európai Unióban elkövetett, de Magyarországon behajtott szabálysértésekből mennyi pénz folyik majd be. A törvénytervezetről várhatóan még a tavaszi ülésszak alatt dönt az Országgyűlés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Sok szabálysértés történik a munkaügyi jogszabályok ellenére

Sok munkavállalót alkalmaznak a munkaadók feketén, a nyáron indított célvizsgálat során fél év alatt 20 ezer ilyen munkaszerződés és bejelentés nélküli foglalkoztatást találtak - ismertette Papp István, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) elnöke szerdán Budapesten egy szakmai konferencián.