szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hallgatók elégedettek a felsőoktatás színvonalával, az oktatók már jóval kevésbé. Ezért is lehet, hogy a diákok többsége ellenzi, míg az oktatók többsége támogatja a tandíj bevezetését - derül ki a Medián kutatásából, amelyet a cég a Népszabadság megbízásából készített, és a lap a szombati számában közölt.

A reprezentatív felmérés szerint a diákok sokkal jobb véleménnyel vannak a felsőoktatási képzésről, mint az oktatóik. A megkérdezett csaknem ötszáz egyetemi és főiskolai hallgató a közepest jelentő 50 pontnál jóval magasabb osztályzatot adott a saját intézményének az értékelési szempontok mindegyikében. A képzés szakmai színvonalát 42 százalékuk jónak, további 28 százalékuk nagyon jónak minősítette. 

Az oktatók kritikusabbak diákjaiknál, ők a képzés általános színvonalát 17 ponttal ítélték rosszabbnak, mint a hallgatók, sőt még a tanárok hozzáállásáról is kedvezőtlenebb volt a véleményük. Az oktatók ugyanakkor a "közepes színvonalért" elsősorban nem magukat, hanem a körülményeket és sokan a hallgatókat is hibáztatják.

Az oktatók a magyar felsőoktatás és a saját intézményük legfontosabb problémáinak az alulfinanszírozást (71 százalék), a tömegképzés általánossá válását (46 százalék) és sokszor az utóbbival összefüggésben a hallgatók felkészületlenségét és motiválatlanságát (52 százalék) említették.

A katedra mindkét oldalán állók elég szkeptikusak abban a kérdésben, hogy a bolognai folyamat javít-e a felsőoktatás helyzetén. A hallgatók valamivel nagyobb arányban (36 százalék) mondták azt, hogy ennek hatására romlik, mint hogy javul (31 százalék) a képzés színvonala. Az oktatók körében ennél is általánosabb a pesszimista vélemény (55 százalék szerint ettől romlik a képzés általános színvonala), sőt vannak (6 százalék), akik a magyar felsőoktatás legnagyobb problémájának épp a bolognai folyamatot tartják, ami sokak számára nem differenciált képzési rendszert jelent, hanem éppen a tömegoktatás szinonimája. 

Az érettségizett vagy érettségi előtt álló, de továbbtanulást nem tervező fiatalok bő egyötöde elsősorban a tandíjjal magyarázta azt, hogy miért nem akar egyetemre, főiskolára menni. Az oktatók csaknem fele is tart attól, hogy a tandíj bevezetése növelné a képzésbe kerülők közötti egyenlőtlenséget, ám sokan pozitív változásokat várnának attól, ha a hallgatók is hozzájárulnának a képzésük költségeihez.
 
A Medián elemzése két kutatás adatait tartalmazza. Az egyiket 2007. november 24-e és december 12-e között készítették a 16 és 35 év közötti lakosság körében, míg a másikat január 28-a és február 8-a között az állami felsőoktatási intézményekben dolgozó főállású oktatók "online" megkérdezésével.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Melyik hazai egyetemen kell a legborsosabb tandíjat fizetni?

A tanulmányaikat szeptembertől alap-, mester- vagy osztatlan képzésen elkezdő, költségtérítést fizető hallgatók Magyarországon 10 ezer és közel másfél millió forint közötti összeget fizetnek majd ki az oktatásért félévente.

MTI Itthon

„A tandíj egyfajta befektetés”

Az SZDSZ-Új Generáció elnöke szerint a tandíj igazságosabbá teszi a felsőoktatási teherviselést, amiatt senki sem marad ki az egyetemi vagy főiskolai képzésből.

Kiricsi Gábor (hvg.hu) Itthon

Jön az alternatív tandíj?

Az Alkotmánybíróság döntése értelmében lehet a tandíjról népszavazni, a hallgatói érdekképviseletek pedig nem kérnek a képzési hozzájárulásból. Ám jövő szeptembertől így is fizetni kell. Egyelőre csak az a kérdés, ki úszhatja meg.

hvg.hu Itthon

Szavazzon a munkásőrségről és a tandíjról egyszerre!

Egy hónap múlva három kérdésben is dönthetünk. Boross Péter egykori kormányfő a népszavazások dömpingjétől fél, szerinte egy évben egynél több referendumot nem lehet az országra „ráengedni”. Mi azért összegyűjtöttük az 1989 óta már leszavazott, az előttünk álló, illetve a lehetséges népszavazási kérdéseket, hogy olvasóink kedvükre szavazhassanak újra, először vagy előre. Egyszerre voksolhatnak tehát a pártszervek munkahelyi kitiltásáról, a határon túliak állampolgárságáról vagy éppen a sebességkorlátozásáról.

hvg.hu Itthon

Medián: kevesebben várnak kormánybuktatást a népszavazástól

Három héttel a népszavazás előtt inkább csökkent, mint nőtt a lakosság részvételi hajlandósága, miközben egyre kevesebben gondolják, hogy a népszavazás esetleges sikerének a kormány bukását kell eredményeznie – derül ki a Medián által készített, a HVG rendelkezésére bocsátott felmérésből.