A Maxar Technologies június 19-i műholdfelvételei megerősítik, hogy Izrael nemrégiben végrehajtott légicsapása jelentős szerkezeti károkat okozott az iráni Arak nehézvízreaktorban, amely Teherántól mintegy 250 kilométerre délnyugatra található – írja az NDTV.
A nagy felbontású felvételek tanúsága szerint a reaktor kupolája beomlott, a szomszédos infrastruktúra, köztük a desztillációs tornyok pedig megsemmisültek.

Bár az iráni hatóságok elismerték, hogy „lövedékek” csapódtak be a létesítménybe, a pusztítás mértékét nem közölték. Az izraeli hadsereg közlése szerint a támadás „a reaktor plutóniumtermelő komponensét célozta, hogy megakadályozzák annak helyreállítását és esetleges katonai nukleáris fejlesztésre való felhasználását”.
A csapás idején az araki létesítmény nem működött és nem is volt feltöltve üzemanyaggal, de a szakértők továbbra is szoros megfigyelés alatt tartják, mivel műszaki szempontból alkalmas a nukleáris fegyverek gyártásához szükséges plutónium előállítására.

Az Arakot az 1990-es években tervezték, miután Irán az Irakkal vívott háborúra válaszul úgy döntött, hogy nukleáris fejlesztésekbe kezd. Mivel Teherán nem tudott nehézvizes reaktort beszerezni nemzetközi forrásokból, úgy döntött, hogy saját reaktort fejleszt. A nehézvízreaktorok abban különböznek a könnyűvízreaktoroktól, hogy neutronmoderátorként deutérium-oxidot (nehézvizet) használnak, ami lehetővé teszi a természetes urán felhasználását és melléktermékként plutónium előállítását.