szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Közgyűlés csütörtöki döntése értelmében a jövőben kevésbé szigorúan szabályozzák az erzsébetvárosi, úgynevezett pesti zsidónegyedben álló épületek átépítését, felújítását, mint azt a városvezetés korábban akarta.

Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) és Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettesek előterjesztésével szemben Hunvald György (MSZP) képviselő, erzsébetvárosi polgármester olyan értelmű módosító indítványt tett, amely enyhített a tervezett szigorításon. A polgármester az ellenzéki Fidesz és KDNP szavazataival tudta "átvinni" a javaslatát az MSZP-SZDSZ többségű közgyűlésen.

Ughy Attila, a Fidesz frakcióvezető-helyettese és a városfejlesztési, városképvédelmi bizottság elnöke az ellenzéki támogatást azzal indokolta, hogy az eredeti fővárosi előterjesztés "életidegen" lett volna és az épületek lassú pusztulásához vezetett volna. Olyan szabályozást nem szabad alkotni, amely egy városrésznek csak egy szűk területére vonatkozik, mert az eltérő fejlesztésekkel felborul a városképi egyensúly - hangoztatta a szakpolitikus.

Évek óta tart a vita arról, hogy a városrész megújítását az épületek eredeti állapotának rekonstruálásával vagy az épületek átépítésével, bővítésével, esetenként elbontásával és új házak emelésével érjék-e el.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Király utca: a nem létező zsidónegyed főutcája

Sárközi Mátyás pompás kis irodalmi bedekkert (A Király utcán végestelen-végig) írt a Király utcáról, mely körül az utóbbi években magasra csaptak a viták. Miért terelődött a figyelem erre a patinás utcára? Nyilvánvalóan azért, mert Budapestnek a harmadik évezred elején fontossá vált, hogy merre fejlődik tovább, milyen lesz az identitása, márpedig e nagyfontosságú kérdésekre adott válasz messzemenően kötődik a Teréz- és az Erzsébetváros határát képező utcához, és körülötte elterülő, rekonstrukció alatt álló, sokak szerint felismerhetetlenné csúfított városnegyedhez.

MTI Gazdaság

Puffer zóna: mi lesz a régi pesti zsidónegyeddel?

Nem értett egyet a fővárosi önkormányzat várostervezési bizottsága azzal, hogy városrehabilitációs akcióterületté jelöljék ki a VII. kerület Károly körút, Király utca, Erzsébet körút, Rákóczi út által határolt részét, az úgynevezett régi pesti zsidónegyedet. Végleges döntést a Fővárosi Közgyűlés hoz csütörtöki ülésén.

MTI Itthon

Pert nyertek a régi pesti zsidónegyed védelmezői

Erzsébetváros önkormányzata köteles nyilvánosságra hozni a régi pesti zsidónegyed egyes épületeinek bontására és a felszabaduló területek beépítésére vonatkozó pályázókkal kapcsolatos információkat - mondta ki elsőfokú ítéletében a Pesti Központi Kerületi Bíróság szerdán, Budapesten.

MTI Itthon

Nyilvánosságra hozták a zsidónegyedről szóló ICOMOS-jelentést

A régi pesti zsidónegyedben történt bontásokat sajnálatosnak tartja, az ezek nyomán történt építkezésekről pedig úgy véli: azok színvonala csökkentette az örökség értékét, ezért gyors cselekvésre ösztönzi az illetékes szervezeteket Michel Polge, aki az ICOMOS (Műemlékek és Műemléki Együttesek Nemzetközi Tanácsa) felkérésére járt Magyarországon; a francia építész jelentését szerdán hozták nyilvánosságra Budapesten.