Szakértői kormány nincs, illetve van, de csak addig számítana szakértői kormánynak, amíg tagjai leteszik az esküt a parlamentben - ebben jóformán minden politika elemző egyetért. Nem a legismertebb vagy a legnépszerűbb szakembereket soroljuk fel, inkább olyan, szakmájukban elismert figurákat gyűjtöttünk össze, akik elsősorban szakemberek, s legfeljebb csak annyira vannak jóban a politikával, hogy kiegyezhet róluk az MSZP és az SZDSZ. Az persze többségükről elmondható, hogy leglalábbis nincsenek rosszban a fél éve még koalícióban lévő pártokkal. Ezektől a személyektől akár szakmai kompromisszumoktól mentes intézkedéseket is remélhetnénk. Olyan intézkedéseket, amelyeket előbb-utóbb népszavazási kezdeményezéssel díjazna a legnagyobb ellenzéki párt és a szakértőkre olyannyira áhítozó nép. Lássuk, kik alkothatnák az SZDSZ és az MSZP íze szerint összeállt kormányt. A játéknál ragaszkodtunk a jelenlegi kormányzati struktúrához.
Miniszterelnök
© Végel Dániel |
Mint arról a
hvg.hu ma hírt adott, az SZDSZ elsősorban az egykori jegybankelnök
Surányi Györgyöt
szeretné kormányfőnek. Egyesek szerint az egész "szakértőkormányozás" az ő személye inspirálta. Úgy tudni azonban, csak akkor vállalná, ha az MDF is támogatná. Nagyot fordult az idő! Talán még emlékeznek, hogy egykori kiállása - az SZDSZ és az MSZP közti lelki gátakat lebontó folyamatnak megágyazó - Demokratikus Charta mellett a jegybanelnökségébe került, és éppen az MDF-es Antall József miniszterelnök szabadult meg rövid úton tőle. Utóbb, a Horn-kormány idején újra MNB-elnök lett. Sikeres ténykedése azonban nem hatotta meg Orbán Viktort, és mandátuma lejárta után a neki kedves Járay Zsigmond válthatta. Surányinak tekintélye van, és nem csak itthon, de külföldön is.
A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter© Túry Gergely |
Sárközy Tamás jogász professzor neve most éppen a Nemzeti Sporttanács leendő elnökeként került a sajtóba. Régi, kipróbált szakértő, akinek bürokráciacsökkentő államigazgatási javaslatait az ellenzéki pártok többnyire lelkesen idézik, hogy aztán hatalomra kerülve könnyed agyőt intsenek nekik. Kormányzati tapasztalata is van, hiszen 1988 és 1990 között igazságügyi miniszterhelyttes volt, ő irányította kormánybiztosként a deregulációt és dolgozta ki a társasági törvényt. Kinevezése kiváló alkalmat adna arra, hogy ésszerű javaslatait a gyakorlatban, a kormányzati apparátusra vonatkoztatva is alkalmazza.
Külügyminisztérium
© Túry Gergely |
Balázs Péter neve a külügyminiszteri poszton már a 2006-os kormányalakításkor felmerült, akkor hiába. A 68 éves, közgazdász végzettségű - karrierjét egykor az Elektroimpexnél kezdő - Balázs hosszú ideig a külkereskedelmi pályán dolgozott, majd a külügy integrációs vonalára állt rá, és hazánkat képviselte a konventben. Karrierje nagy részében uniós kérdésekkel foglalkozott, közmegelégedésre. Az angol, a német, az orosz mellett franciául is kiválóan beszél. 2004-ben az első magyar biztos volt Brüsszelben, ahol a regionális politikát és az intézményi reformot felügyelte. Aztán visszahívták, hogy a helyette kiküldött Kovács Lászlónak így biztosítsanak menekülési útvonalat. Óriási előnye, hogy 1993-ban még a HVG-ben is publikált.
Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium
© Horváth Szabolcs |
Az agrártárca éléről nem feltétlenül menesztenénk Gráf Józsefet, de aki Gyurcsány kormányában dolgozik, az egyezkedésnél nem sok jóra számíthat.
Juhász Pál annak idején az SZDSZ első számú agrárszakemberének számított, 1998-ig a párt parlamenti képviselője volt. Közgazdasági és történelem diplomákat szerzett, faluszociológusként állt munkába, s agrárgazdasági publikációk kötődnek nevéhez. Jelenleg a Corvinus Egyetem Szociológia és Szociálpolitika Tanszék tudományos főmunkatársa. És hát mégiscsak olyan valaki, akit Fodorék ismernek. Még akkor is, ha a párt tavalyi elnökválasztó kongresszusán Kóka János jelölését támogatta.
Oktatási és Kulturális minisztérium
© Oktatási Minisztérium |
Farkas Katalin az oktatási tárca háttérintézményének, az Országos Közoktatási Intézet utódjának, az Oktatásfejlesztő és Kutató Intézetnek (OFI) a főigazgatója. Ebben az intézetben "mérik a tanítást", az intézményeknek pedig minőségfejlesztási módszereket kínálnak. Korábban címzetes fősikolai tanár volt a Juhász Gyula Főiskolán, utána a Professzorok Házának főigazgatója lett, majd az OKI-OFI átalaklítást miniszteri biztosként koordinálta. 2006-os biztosi kinevezésekor a tárca vezetése főleg a minőségbiztosítás terén szerzett tapasztalatait emelte ki az egyébként matematika-műszaki tanár végzettségű, valamint egyetemi pedagógia szakos, majd minőségbiztosítási szakközgazdász diplomát szerzett szakembernek, aki nincs rosszban az MSZP oktatáspolitikusaival.
© Végel Dániel |
Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztertérium"Mindkét nagy párt szakértői pontosan tudják, hogy az államháztartás egészségtelen hiánya miatt azonnali kiigazításra, hosszabb távon pedig többek közt az egészségügyet és az önkormányzati finanszírozást érintő strukturális reformokra van szükség" - magyarázta a HVG-nek
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Rt. elnöke, még 2006. januárjában, jóval a választási kampány sűrűje előtt. Mi ez, ha nem tőről metszett szakértelem?
© Végel Dániel |
Szociális és Munkaügy Minisztérium
A szociális tárca szakértő vezetője lehetne éppen Herczog Mária gyermekvédelmi szakember is, aki nem csak egyszerű szociológusként, de tudományos munkatársként is bizonyított. A WHO és a UNICEF külső szakértője, de állandó munkái az Országos Kriminológiai és Kriminalisztikai Intézethez, a Nemzeti Család és Szociálpolitikai Intézethez, az ELTE szociálpolitikusi szakához kötik. A szakember főleg gyermekvédelmi kérdésekben nyilatkozik, bár meglehet, inkább csak ilyesmiért fordulnak hozzá.
Egészségügyi minisztérium
© Müller Judit |
Egy elképzelt szakértői kormányban olyan szakértőknek feltétlenül helyük van, mint amilyen
Székely Tamás egészségügyi miniszter. „Székely Tamás jó választás, de legalább ekkora szükség volna rá az OEP élén, mint a minisztériumban” – vélekedett egyik forrásunk az általa személyesen is ismert miniszter kinevezésekor. A hierarchia minden szintjén volt már vezető, jól ismeri a biztosítási vonalat és az ellátó intézményeket is, ám mégiscsak operatív jellegű szakember és kevéssé koncepcióalkotó káder. Nem használ lózungokat, viszont elemző, jó logikával rendelkező elme, akinek szakmai körökben is elismertsége van – jellemezték akkor forrásaink. Miért ne maradna tagja egy szakértői kabinetnek?
Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium
© Végel Dániel |
Bioáru helyett bíbicekkel foglalkozzon egy nemzeti park – vallja a
Aradi Csaba, a Torgyán-Pepó éra alatt meghurcolt környezetvédelmi szakember. Emlékezetes: a szakmájában elismert férfiút a Hortobágyi Nemzeti Park éléről váltották le valamely mondvacsinált indokkal, majd álcából egy nem létező programiroda élére kívánták száműzni. Aradi tovább bírta, mint Pepóék, s utóbb – de még Orbánék alatt – rehabilitálták, Turi-Kovács Béla egyenesen miniszteri biztossá nevezte ki. 1975-től dolgozik ökológusként, madártani és „vizes” tapasztalata egyaránt van. Hitvallása olyan, amilyet – talán – Fodor is elképzel: „nem gondolkodom sem személyekben, sem konfliktusokban, sem pártokban”.
Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium
© MTI |
Sokáig törtük a fejünket, ki felelne meg az igazságügyi és rendészeti tárca élére. A hagyományosan külön kezelt terület (az igazságügyi, illetv a belügyi) vezetésére nem könnyű egy személyt találni. De az MTA levelező tagja,
Korinek László talán megfelelne a feladatnak. Lássuk csak szakértői munkásságát: a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Kriminológiai és Büntetés-végrehajtási Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. Szakterülete az állam- és jogtudomány, a kriminológia. Az Állam- és Jogtudományi Bizottság és a Magyar Rendészettudományi Társaság elnöke. Alelnöke a Magyar Kriminológiai Társaságnak. Tagja a Magyar Statisztikai Társaságnak és a Nemzetközi Büntetőjogász Társaságnak. Hosszú publikációs listájáról már ne is beszéljünk: a terrorizmustól kezdve mindenfajta bűnözési és rendészeti elméletekig a tudományos folyóiratok gyakori szerzője. Egyszóval: szakértő. Bár 1990-91-ben rendészeti helyettes államtitkár volt.
Honvédelmi Minisztérium
© www.honvedelem.hu |
Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemhez tartozó Stratégiai és Védelmi Kutató Intézet igazgatója. Történelem-lengyel szakon végzett az ELTE-n, doktori disszertációját is a lengyel ellenzékről írta. Innen vezetett az út a geostratégiai szakértőségig, Tálas Péter ugyanis a foci-Eb terrorfenyegetettségétől kezdve a macedón helyzeten át a politikai marketingig minden témában képes megnyilatkozni. "Amit én a médiában csinálok, az biztonságmarketing. Marketingelem a témát, az intézményemet és persze magamat is" - magyarázta egy 2005-ös interjúban. Miért ne lehetne belőle miniszter, ha már Szekeres Imréből lett?
Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium
© Bánkuti András |
A magát menedzserként, gyárosként, filantrópként is kipróbáló
Somody Imre volt már év menedzsere, év üzletembere, most lehetne szűk két év minisztere. Mint afféle menedzserember "szereti a kihívásokat". Az éppen aktuális kormányokkal mindig hangot talált, nem ódzkodott igent mondani, ha felkérték tudománypolitikai tanácsadónak vagy közalapítványi kurátornak. A Plussz pezsgőtablettát általános meglepetésre már felfuttatta, most a magyar gazdaságot kellene. Egészségügyi miniszternek már azért sem javasoljuk, hiszen egykori beosztottja, Horváth Ágnes gyerekijesztő lett az MSZP-ben, és Somody szívügyének tekintett veresegyházi életmódprogram is közpénzpazarlási gyanúba keveredett.
Pénzügyminisztérium
© Túry Gergely |
Karvalits Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a rendszerváltás alatt végzős egyetemistaként még a Fidesz gazdaságpolitikai szakértői gárdáját erősítette, innen vált a Magyar Hitelbankra, majd a Columbia egyetem ösztöndíjasa lesz. Hazatérése után figyelhetjük meg finom súlypontáthelyezését: a Járai vezette MHB-tól a Surányi vezette jegybankhoz, majd a Bajnai-féle Wallishoz igazol. 2004-től Gyurcsány Ferenc mellett szakért. Továbbra is őrzi a Rajk-kollégiumban megszerzett liberális világképét.
Önkormányzati Minisztérium
© MTA |
Bár jobbára a tudományos életben ismerik, komoly múltja van
Horváth Gyulának, a MTA Regionális Kutatások Központ főigazgatójának. Kutatási tevékenysége kiterjed a magyar régiók és települések versenyképességére. Strukturális politikával és regionális politikával, gazdaságszervezéssel foglalkozott elsősorban, publikációit is e tárgyban jegyzi. Még azt is el tudjuk képzelni, hogy jól kijönne a szocialistákkal és a liberálisokkal, különösen persze az előbbiekkel.
Polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter
© MTI |
Nyilván erre a posztra nem lehet igazán "nagy múlttal rendelkező tekintélyes szakembert" találni, tekintve hogy rendszerváltás történt Magyarországon, így az ÁVH-tól és jogutódjaitól nem lenne ildomos rekrutálni. A mi jelöltünk
Pelle Andrea, aki a Társaság a Szabadágjogokért jogászként elsősorban drogos ügyek védőügyvédeként vált ismertté. A szabadságjogok lánglekű harcosa nagyon is ráférne a Szilvásy György alatt többször is gyanúba keveredő szolgálatokra. Pelle személye már csak azért sem lenne rossz, mert a daliás időkben ő is a Fideszben kezdte közéleti pályafutását, s legalább a remény megmaradna arra, hogy Kövér László és pártja ne találja meg mint a kommunisták szekértolóját már az első pillanatban.
Kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter
© Marton Szilvia |
Csermely Péter neve az utóbbi években vált ismertté, bár akkor sem széles körben, inkább a tudományos életben. Kutatási tapasztalata és tudományos tisztségei végeláthatatlan listát tesznek ki. Az emberi kapcsolatok hálóját is kutató biokémikus szakember több mint tíz éve szervezi a kutató diákok mozgalmát, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács (NTT) elnöke. A Semmelweis Egyetem professzora. Sir David Attenborough-val együtt megkapta az Európai Unió Descartes-díját, ami úgy igencsak jól cseng. Nem pártkáder, nem is tudjuk, jóban van-e valakivel. De szakember.