szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A gazdasági válságnál már csak a lakosság válságtudata nagyobb – legalábbis erre lehet következtetni a HVG megbízásából készített legfrissebb Medián-felmérésből.

A mostani válságos időkben soha nem látott borúlátás lett úrrá a magyarokon. A gazdasági várakozások már a 2006-os megszorítások bejelentése óta rendkívül negatívak voltak, majd tavaly novemberben, a nemzetközi pénzügyi válság begyűrűzését követően újabb drámai visszaesés következett. Januárban mintha a többség úgy érezte volna, hogy túl vagyunk a nehezén, februárban azonban újra beszakadt a jég, és minden korábbinál mélyebbre zuhantak a mutatók.

A kiábrándultság mértékére azonban a gazdasági mellett a politikai válság is hatással lehet. Ahogy az várható, a szocialisták megmaradt szavazói továbbra is sokkal kevésbé tartják rossznak az ország gazdasági lehetőségeit, mint a többiek. Ám a válságtudat politikai összetevőit a legjobban az mutatja, hogy az ország gazdasági helyzetét még a sajátjuknál is kedvezőtlenebbnek gondolják az emberek, és ezen belül nem a jövőre vonatkozó várakozásaik a legsötétebbek, hanem a gazdaság elmúlt egyéves teljesítményét tartják igazán rossznak.

Keressék a friss HVG-ben a 9 oldalas válságdossziét!


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Válságérzet: mostanra esett le a húszfilléres

A közvélemény egyre borúsabban vélekedik a pénzügyi-gazdasági válságról, és egyre kiábrándultabban fogadja a politikusok és gazdasági szakértők megoldási javaslatait - összegzi a Népszabadság a számára március 9-én, ezer fő megkérdezésével készített Medián-felmérést.

Itthon

Kormányváltás és cirkuszi produkció

A miniszterelnök cseréje elméletileg akár népszerűséget is hozhat a szocialistáknak, legalábbis a 2004-es kormányfőváltás mozgósította az MSZP szimpatizánsait. Ez persze csak az egyik, az MSZP számára kedvezőbb kimenetelű teória.

HVG Itthon

Egy hungarikum, amire nem vagyunk büszkék

Évek óta folyik a vita a választási rendszer átalakításáról. Bár a parlamenti képviselők számának csökkentésével minden politikai erő egyetért, eddig nem alakult ki a változások bevezetéséhez szükséges konszenzus. Ez nem lehet meglepő, hiszen az egyes pártok ideológiája és érdeke különböző változtatási irányokat feltételez. A HVG és a Medián megfogalmazta a maga szakmai javaslatát.

HVG Itthon

Fidesz-MSZP: 66-23

A közhangulat további romlását jelzi minden lehetséges mutató a Medián 2009. március 6-a és 10-e között, 1200 fő személyes megkérdezésével készített felmérése szerint, amelyet a legfrissebb HVG is közöl. A legszembetűnőbb változás, hogy tovább emelkedett azoknak az aránya, akik szerint az országban általában véve rossz irányba mennek a dolgok.

Itthon

Egy "megdöbbentően bölcs" javaslat a választási reformra

Maradna a status quo, fontolva haladva csak apró változásokat vezetnének be, némileg csökkennének az aránytalanságok és hatvanhét fővel csökkenne az Országgyűlés létszáma. Ez áll a Karácsony Gergely szociológus tollából tollából kipattant, a választójogi törvény megreformálását célzó, Kicsitmondás? című, a HVG március 7-ei számában olvasható nagydolgozatban, amelynek apropóján kerekasztal-beszélgetést tartott a HVG és a Medián.

MTI Itthon

Medián: Surányi bejönne az embereknek

Egy nappal Gyurcsány Ferenc bejelentése után gyakorlatilag minden magyar választó (95 százalék) hallott arról, hogy a miniszterelnök hajlandó lemondani - közölte a Medián felmérését a Népszabadság hétfőn.