szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nyilvánosság és a közbeszéd sugallta kép szerint az elmúlt hónapokban a magyar társadalom szubjektív biztonságérzete drámai módon átalakult; a lakosság jelentős része érzi úgy, hogy a rendvédelmi szervek képtelenek a közbiztonság szavatolására, holott hivatalosan 2008-ban csökkent a bűncselekmények száma.

A Századvég Alapítvány és a Forsense közvélemény-kutató cég április 7-22. között készült felmérése szerint a magyar társadalom a közbiztonság általános, országos állapotát kifejezetten kedvezőtlennek látja. A telefonon megkérdezett mintegy ezer ember egy százfokú skálán átlagosan 37 pontot adott a közbiztonság helyzetére.

Az országos állapotokat a legkedvezőtlenebbnek a fővárosban és a falvakban élők gondolták, míg a legkedvezőbbnek a megyeszékhelyeken. Regionálisan a Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Alföldön volt kedvezőbb a kép, és az észak-alföldi, illetve az észak-magyarországi régióban a legkedvezőtlenebb.

A közbiztonság helyi szintű megítélése kedvezőbb, de a százfokú skálán átlagosan csak 54 pontra értékelték azt.

A megkérdezettek a rossz közbiztonsági állapotok legfőbb okaként a fokozódó szociális feszültségeket, az elszegényedést nevezték meg. A megkérdezettek 15-15 százaléka a rendőrség általánosan rossz helyzetét és az etnikai konfliktusokat is ide sorolta. Kisebb mértékben az elit negatív példamutatását (9 százalék) és a szervezett bűnözést (7 százalék) is az okok közé sorolták.

A kedvezőtlen helyzeten a megkérdezettek jelentős része, 45 százaléka egyértelműen büntetőjogi szankcionálással javítana. A válaszadók mintegy egyharmada szerint a megoldást az jelentené, ha a mindenkori kormányok határozottabb rendvédelmi politikát folytatnának. A megkérdezettek 17 százaléka szerint a rendőrség személyi állományának növelésével is lehet kezelni a helyzetet.

A felmérés szerint lényeges az eltérés a különböző korcsoportok között. A fiatalok inkább a határozottabb rendvédelmi politika kialakításában látják a megoldást, míg a 30-39 év közöttiek 59 százaléka szerint világosabb büntetőjogi válaszra lenne szükség. Ez utóbbi támogatottsága a hatvan év felettiek körében 38 százalékos volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

A gárdásított közbiztonságé a jövő?

A közbiztonság kollektív társadalmi termék - emlegetik a rendőrségi vezetők. A közbiztonság alternatív rendfenntartási eszközökkel, egyesületek, gárdák, polgárőrség, városőrség útján is fenntartható. Kérdés ugyanakkor, hogy az efféle egyenruhás testületek segítenek-e valóban, vagy csak növelik a káoszt.