szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Bonyolult vitába torkollt az Infopark-ügy, amelyben a kérdés az, hogy eltitkolt cégátalakulással akarta-e kitúrni tulajdonostársa a Noveco Invest Ingatlanfejlesztési Kft-t, és így megfosztani vagyonától, avagy a Noveco akarja-e a másik tulajdonost, a német IVG Immobilien AG-t „megzsarolni”. Az ügyben eljárás folyik egy rendőr ellen is, aki állítólag nem vette fel jegyzőkönybe a kft. ügyvezetőjének vallomását.

A lágymányosi Infopark földhasználat-kezelői jogát 1998-ban szerezte meg az állami Infopark Zrt-től az Infopark Fejlesztési Zrt. Utóbbi cégben előbb hetven százalékos tulajdonos lett az IVG Immobilien AG, majd kilenc évvel ezelőtt két aranyrészvény kivételével övé lett a teljes cég. Ez a két értékpapír 2007 decemberében ajándékozás révén került az állami Infopark Zrt-től a Noveco Invest Ingatlanfejlesztési Kft-hez.

Az Infopark Zrt. vezérigazgatójának egyszemélyes ajándékozási döntéséből balhé lett: a vezetőtől megváltak, a zrt. pedig feljelentést tett, ám végül maga állt el a pertől. Az ügy mégsem maradt ennyiben, mert a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) még vizsgálja, hogy történt-e az ügylet során jelentős vagyoni hátrányt okozó, azaz 500 millió forintos értéknél nagyobb hűtlen kezelés.

Ezután nem sokkal az Infopark Fejlesztési Zrt. átalakulás útján megszűnt, Infopark Fejlesztési Kft. lett belőlük, ami tavaly októberben kétszer is megjelent a Cégközlönyben. Az aranyrészvényes - illetve a részvényeket így elvesztő - Noveco Invest állítja, ők semmit sem tudtak az átalakulásról. Az Infopark Fejlesztési Zrt. szerint viszont kétszer is postázták a közgyűlésre szóló meghívót a Noveco székhelyére.

Levélváltások a cégek között
A kft-vé alakulást az Infopark Fejlesztési Zrt. részéről azzal magyarázták, hogy a fejlesztés befejeződött, így nem volt már szükség olyan nagy működési struktúrára. Elmondták, a kft. bejegyzése – 2009. január 14. – előtt az Infopark Fejlesztési Zrt-nél 2008. december 17-én kérte a Noveco, hogy igazolják vissza őt részvényeséként. Ezt egyébként már júliusban megtette az IVG. Ezutánn a Noveco idén január 6-án azzal fordult hozzájuk, hogy hívjanak össze közgyűlést a zrt. képviselőinek december végén lejárt megbízatása miatt. Hogy miért nem hívták fel a Noveco figyelmét a folyamatban lévő változásra, az IVG-nél azt közölték, mire a levélváltás lebonyolódott, a kft-t bejegyezték. A Novecót pedig másnap értesítették is, hogy a részvénykönyvi bejegyzésről nem tudnak igazolást kiállítani, mert a zrt. igazgatósági tagjainak a megbízása megszűnt.
A Noveco illetékesei szerint az IVG meg akarta akadályozni, hogy részvényesek legyenek a cégben, s az átalakuláshoz valótlan tartalmú közokiratokat állítottak ki. A Noveco tehát csalás miatt feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, valamint a bonni rendőrkapitányságon is részesedési csalás miatt (az anyavállalat IVG ugyanis bonni cég). A magyar rendőrség az első körben elutasította a nyomozást, amely ellen a Noveco panasszal élt.

A Noveco a Budapest Nyomozó Ügyészsége is felkereste a hivatali visszaélés és vesztegetés gyanúja miatt, mert a Nemzeti Nyomozó Irodán (NNI) nem vették fel a cég ügyvezetőjének a feljelentését. Az ügy átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre, amelynek szóvivője, Fazekas Géza a hvg.hu-nak elmondta, augusztus 10-én elrendelték a nyomozást, az NNI-vel kapcsolatban tett feljelentés kapcsán, hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt.

A hvg.hu értesülése szerint a dolog érdekessége, hogy a Noveco-ügyvezető NNI-n történt „látogatása” és a feljelentés között több hónap telt el. Ráadásul a Noveco ügyvezetője nem  indított eljárást azzal a rendőrrel szemben, aki a BRFK-n a nyomozást elutasította.

Ezzel az eljárásdömpinggel az Infopark Fejlesztési Kft. tulajdonosa, az IVG nem tud mit kezdeni - állítja Kay-Uwe Blandow, az IVG Development Hungary Kft. ügyvezetője, aki a hvg.hu-nak azt állította: a vita alapja az, hogy a

Gyanúsított még nincs
Az NNI közlése szerint a  Gazdasági Bűnözés Elleni Osztály 2008. április 10-én  rendelt el nyomozást ismeretlen tettes ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt. A feljelentést a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. azért tette, mert vitatja az Infopark Zrt. korábbi vezetője által megkötött 2008. évi földhasználati és részvény ügylet jogosságát. Az eljárás során gyanúsítottként még senkit nem hallgattak ki.
Noveco nem kapta meg az általuk kiküldött meghívókat. Megjegyezte, hogy a bírósági tárgyaláson kívül elhangzott, hogy a Noveco pénzt akar, mégpedig úgy, hogy az IVG-nek kellene velük egyezkednie.

Kay-Uwe Blandow viszont úgy véli, ezt nem nekik kellene kezdeményezni. Megjegyezte, a részvények közel sem érnek annyit, mint amennyit kártérítésként szeretne a Noveco, azt állítva, hogy egy állítólagos vevőjétől ekkora összeget kapott volna. Az 1,2 milliárd forint helyett ugyanis 250 ezerről van szó. Az IVG-nél úgy vélekednek, az ügyben az hozhat előrelépést, ha tisztázódik, hogy a Noveco megszerezhette-e így, vagyis ajándékozással az állami aranyrészvényeket, amelyeket inkább pályázat útján szokták értékesíteni.

Amennyiben ez bekövetkezik, arra is fény derülhet, hogy az IVG akart-e a társasági forma váltásával a nem túl kívánatos tulajdonostársától megszabadulni, vagy pedig a Noveco igyekezett-e minél nagyobb értékre taksálni az aranyrészvényeit. Ezek elővásárlási és szavazatelsőbbségi jogot biztosítottak neki. Az IVG viszont ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy az ezt megállapító szindikátusi szerződés közte és az állami Infopark Zrt. között jött létre, és emiatt az csak rájuk vonatkozik. Az IVG-nél megjegyezték, hogy a két értékpapír, amely 0,01 százalék tulajdonrészt jelent, biztosan nem ér 1,2 milliárd forintot.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!