szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Legkevesebb fél tucat törvény végrehajtását "hagyja örökül" a Bajnai-kormány csak a hétfői parlamenti zárószavazások alapján: e jogszabályok 2011-ben, vagy azt követően lépnek hatályba. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója erről azt mondta: ha pártja kormányra kerül, elhalasztja a hatálybalépését és felülvizsgálja a tartalmát minden olyan törvénynek, amelyet nem támogatott az ellenzéki pártszövetség.

Több olyan, a kormány által előterjesztett törvényt fogadott el hétfőn az Országgyűlés, amely nem 2010 januárjában, hanem tavasszal, vagy még annál is később, akár 2011-ben, esetleg még később lépnek hatályba. A parlament hétfői döntése értelmében egy évvel eltolta a kormány a teljes patikaliberalizációt: jövő év januári hatálybalépés helyett azonban  2011. január 1-jére módosították a határidőt.
   
Azzal, hogy módosult a polgári törvénykönyv hatálybalépéséről (Ptké.) szóló jogszabály, a törvénykönyv első és második könyve a személyekre, a gondnokságra, az alapítványokra és a személyiségi jogokra vonatkozó szabályozás 2010 május elsején lép hatályba, a kódex többi része 2011 január elsejétől lesz hatályos, de van olyan rendelkezés is, amely 2015-től.
   
2011. január 1-jén lép hatályba  az anyakönyvi eljárásról szóló törvény is, ez az elektronikus anyakönyvi nyilvántartás mellett a külső helyszínen történő házasságkötés, bejegyezett élettársi kapcsolat szabályait is tartalmazza.
   
A magánnyugdíjról és intézményeiről szóló, szintén hétfőn elfogadott jogszabály részletesen szabályozza a magánnyugdíj-pénztárak átalakítási folyamatát, amelynek végén, 2013 januárjától a pénztártagok már az új típusú magán-nyugdíjbiztosító részvénytársaságok tagjai lesznek.
   
A közlekedési tárgyú törvények elfogadásával a kormány három éves, a közösségi közlekedés átalakítását célzó folyamatot indított el. 2011 január elsején lép hatályba az alapítványok elektronikus nyilvántartása, valamint a  nyilvántartásból történő adatszolgáltatásról szóló törvény, ez az alapítványok adatainak országos, nyilvános, közhiteles és elektronikus nyilvántartásban való rögzítésének és az ezen adatokhoz való hozzáférésnek a szabályait tartalmazza.
   
Múlt hétfőn fogadta el a parlament a népszámlálási törvényt, amely szerint 2011-ben lesz a következő népszámlálás, de ekkor a vallásra nem gyűjtenek adatot, bár a Fidesz mellett ezt Sólyom László köztársasági elnök is szorgalmazta.
   
Répássy Róbert, az Fidesz frakcióigazgatója a megkeresésére azt mondta: ha a választók felhatalmazzák a pártját és az kormányt alakít, akkor minden olyan törvénynek, amelyet a Fidesz-KDNP-frakciószövetség nem támogatott az elmúlt hetekben, várhatóan elhalasztják a hatálybalépését és tartalmát felülvizsgálják. Példaként az anyakönyvi eljárás említette. Mint mondta, nem értenek egyet azzal, hogy a bejegyezett élettársi kapcsolat is "anyakönyvi esemény" legyen, azt jogilag meg kell különböztetni a házasságtól. A Ptké. kapcsán pedig kiemelte: ha azt az államfő aláírja, tehát hatályba lép, akkor a Fidesz ezt is felülvizsgálja.
   
A fenti törvények mellett a Fidesz számos törvény elfogadását nem támogatta, egyebek között a kormány korrupcióellenes csomagját sem, így azt sem, hogy jövőre működjön a Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatal; de elutasították például az egyszerűsített foglalkoztatás is, amely megszünteti az alkalmi munkavállaló könyvet, és előírja, hogy ezeket július 31-ig le kell adni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!