Landolt a Csendes-óceánban Kapu Tiborék űrhajója, érkeznek a mentőhajók – élő videó
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
„Akár százezer forintnál is többet fizetnek ki úgy a munka megrendelői, hogy nemcsak azt nem dokumentálják, pontosan milyen munkát végeztettek el és az mennyibe került, de a pénz átadásáról sem írnak elismervény” – kezdi mondandóját Szép Gábor, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület sajtószóvivője a legnagyobb hibával, amit csak egy javítani kívánó megrendelő elkövethet.
Nehéz kiszűrni a szakemberek közül a „szakembereket”, derül ki a beszélgetésünkből. Ha javításra szorul egy háztartási gép, valamilyen vezeték a lakásban, nem biztos, hogy jól járunk, ha csak úgy találomra felütjük a telefonkönyvet. Amennyiben a szakember csak azután hajlandó közölni a munkadíját, hogy a lakásban is körbejáratta a szemét, biztosak lehetünk abban, hogy nemcsak a mosógép állapotát, hanem a mi anyagi helyzetünket is felmérte.
Akármilyen furcsa is, nem túl bölcs dolog úgy csökkenteni a munkadíjat, hogy nem kérünk számlát. „A legbiztosabb, ha referenciát kérünk, de ennél is fontosabb, hogy számlát kapjunk, anélkül semmiféle reklamációnak nincs értelme” – mondja Szép Gábor, aki szerint a körültekintő hozzáállás lehet a megelőzés leghatékonyabb eszköze.
A különféle kiszállási díjakra is érkeznek panaszok, amelyekben a fogyasztók azt sérelmezik, hogy ezek mértéke és az elvégzendő munka ára nincsenek harmóniában. „Előfordul az is, hogy nem is értesítik előre a munka megrendelőjét a kiszállás költségeiről, de a megrendelők se sűrűn kérdeznek rá erre előre” – hívja fel újra a figyelmet a felelősség kettősségére Szép Gábor.
Egy hvg.hu által megkérdezett lakástulajdonos kenyeret pirított volna, a masina azonban leverte a biztosítékot. Hiába kapcsolgatta le- és fel, az áram nem jött vissza, így szerelőt hívott. Egy kerületi Kisokosból keresett magának szakembert, lustaságból a legelső, fényképes, keretes hirdetést választotta. Mivel az áram csak részlegesen ment el, nem lett volna sürgős a javítás, a villanyszerelő azonban – aki „épp arra járt” – fél órán belül kijött. Belépéskor bemutatkozott, majd jelezte feltételeit: 8 ezer forint a problémafelmérés, ha valamit javítani kell, ehhez hozzáadódik. Ezt követően ő maga is le- és fel kapcsolta a biztosítékokat, majd megkérdezte, hol vannak a társasház órái. Lement a pincébe, felkapcsolta az ottani biztosítékot – amelynek létezéséről a lakástulajdonos nem tudott –, és a 8 percnyi "munkáért" elkért 8 ezer forintot, számla nélkül. „Elismerem lámaságomat – mondja a tulaj –, de az 'épp arra járó szerelő' kiszállásáért fizetett 8 ezer forintot soknak érzem. Elképzelni nem tudom, mennyit kért volna, ha tényleg kellett volna dolgoznia.”
Egy megbízható szakember a probléma szemrevételezése után azonnal tud árat mondani, ehhez nincs szüksége gondolkodási időre, vagy rövid sétára a lakásban. Előre közli, ha kiszállási díjat kér, és tud referenciát adni, ha kérünk tőle. Kérés nélkül ad számlát, és ezzel egyben garanciát is vállal az elvégzett munkért.
Mielőtt választunk, a szakember nevére, esetleg cégére mindenképpen érdemes az interneten keresni, hátha kiderül a fórumokból, hogy mások már megjárták.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület egyébként nem vezet statisztikát a panaszokról, az ilyen jellegű reklamációk általában a „minőségi kifogás” kategóriájába kerülnek, ami a leggyakoribb panasz, de egyben egy nagy halmaz, amelybe számos különböző területre jellemző probléma beleillik.
Gázosok klubja
Megoldáskísérletek persze vannak. Példa erre az Égáz-Dégáz Zrt. által létrehozott PartnerGáz hálózat, amely a cég által ajánlott, megbízható szakemberek listáját teszi közzé az interneten. Kérdéseinkre a vállalattól nem kaptunk választ, ezért csak az oldalukon közzétett információkra támaszkodhatunk, amikor azt állítjuk, hogy a gázszerelők elit klubjába nehéz bekerülni. A PartnerGáz "minősített szakemberhálózatának" tagjait szigorú feltételrendszer alapján választják ki, a törvényekben előírt jogosultságaik meglétét, munkájuk minőségét pedig rendszeresen ellenőrzi a cég. Az Égáz-Dégáz Zrt. listájának azonban, ahogy a cég neve is utal rá, csak a dél-alföldi, illetve a Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Vas megyei fogyasztók veszik hasznát.
Csináld magad, keresd magad
A legszerencsésebbek persze azok, akik maguk is értenek annyira a különféle szerelési munkákhoz, hogy egy házi szerszámosládával felszerelkezve bármit meg tudnak oldani. Ugyanilyen fontos azonban, hogy ha más segítségére szorulunk, a végén ne érezzük úgy, mint Charlie: többet adtunk, mint ami járt.
Ebben segíthetnének a barátok, munkatársak ajánlásai mellett a különféle adatbázisok, ám olyan átfogó listát, amelyen szerepelnének a munkájukra igényes, garanciát vállaló, megbízható szakemberek, sajnos nem találtunk. Feketelisták még akadnak az interneten, de azok nem segítenek jó szerelőt találni, csak kirakatba teszik a rosszakat. A feketlista.hu-n például több százezer cég zűrös ügyei után kutakodhatunk. Az adóügyi, versenyfelügyeleti, munkaügyi elmarasztalások, adótartozások mellett arra is fény derülhet, hogy egy-egy cégnek volt-e már konfliktusa a fogyasztóvédelemmel. Az oldal szolgáltatása azonban csak előfizetőinek elérhető, ezért a kisebb-nagyobb szervizelések miatt talán nem érdemes állandó tagnak lenni.
Az interneten persze nem ez az egyetlen forrás, amire támaszkodhatunk, a fórumok népe is segíthet. A jó szakik neve, telefonszáma szájról-szájra jár, igaz ebben az esetben is gyakoribb, hogy a rossz tapasztalatokat osztják meg egymással az emberek. A kerékpárosok például biciklibolt -feketelistát üzemeltetnek.
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Bár a kormány mind az ipari, mind a háztartási méretű szolárfejlesztéseknél behúzta a féket, a kapacitások bővülnek, sorra dőlnek a rekordok.
A miniszterelnök vejeként megtanulta, hogy bizonyos dolgoktól távol kell magát tartania – nyilatkozta az épp Amerikába készülő üzletember.
A kormánybiztos aggodalmai nem jutottak el a katonakoporsókról és a kerítést átvágó Magyar Péterről készült kamuvideók készítőihez.
Időnként a szél is viharos lehet.
40 hektárnyi nádas kiirtása, több száz tonna beton beépítése, 13 milliárd forint elköltése és három év állás után.
Közigazgatási hatósági eljárásban vizsgálják halálának körülményeit.
Továbbra sincs egyértelmű bizonyíték a kárpátaljai magyar férfi megverésére.