szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

Kocsis Máté fideszes képviselő szerdai sajtótájékoztatóján azt állította, nem azért módosítottak a Lázár Jánossal együtt beadott alkotmánymódosítási javaslatuk, mert hétfőn nyilvánvalóvá vált, hogy azzal Borkai Zsolt fideszes győri polgármestert indulását akadályoznák meg az őszi helyhatósági választásokon. Kocsis szerint a döntéshozatali mechanizmus az, hogy előbb van a beterjesztés, s azt csak utána vitatja meg a frakció.

Az Alkotmány 40./B paragrafusának 4. bekezdését módosítja a Lázár János frakcióvezetővel közösen jegyzett javaslat – közölte Kocsis, aki idézte a módosítást: „A Magyar Honvédség, a Rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai nem lehetnek tagjai pártnak, politikai tevékenységet nem folytathatnak, továbbá szolgálati jogviszonyuk fennállása alatt és annak megszűnését vagy megszüntetését követő három évig nem indulhatnak jelöltként az országgyűlési képviselők választásán, az európai parlamenti választáson, a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek, valamint a kisebbségi önkormányzati képviselők választásán.”

A módosítás hátterében a rendvédelmi szervek és a fegyveres testületek depolitizálásának szándéka áll – mondta Józsefváros polgármestere, aki szerint ezt követeli meg a végrehajtó és a törvényhozó hatalom elválasztásának elve is. Kocsis úgy látja: helyénvaló, ha fegyveres erők és testületek tagjai még jelöltként sem indulhatnak, hiszen már az sem tekinthető függetlennek, aki indul.

A kormánypárti politikus az Alkotmánybíróság 984./B/1994-es határozatát idézte, miszerint „az országgyűlési vagy a helyi önkormányzati képviselői, illetőleg a polgármesteri választáson a jelölt – akár politikai pártok színeiben indul, akár azoktól függetlenül – a választási küzdelemben politizál, kifejti az országos és helyi közösségi érdekek érvényesítésére vonatkozó nézeteit, egyúttal kötelezettséget is vállal az általa képviselni kívánt érdekek mellett”. Hangsúlyozta: aki politikai fölkérést kap, az általában vezető beosztásban van, így a testületi hierarchiában lejjebb lévők ezáltal megengedhetetlen hátrányt szenvedhetnek. Mint fogalmazott, „különösen 2006 óta a rendvédelmi szervek és a fegyveres testületek jelentősen összefonódtak a politikával”. Hozzátette: senkinek sem lehet meglepetés a javaslat, hiszen annak másik jegyzője, „Lázár János frakcióvezető úr régóta feszegeti ezt a témát”. A depolitizálás szándékát tekintve bizottsági konszenzus alakult ki, vita csak a depolitizálás módjáról volt – zárta gondolatait Kocsis Máté.

A hvg.hu azt kérdezte Kocsistól, van-e összefüggés aközött, hogy az eredetileg ötévesnek szánt intervallumot leszállították háromra, és hogy amennyiben maradt volna az öt év, akkor a honvédségtől 2006-ban leszerelt Borkai Zsolt fideszes képviselő, Győr polgármestere – egyébként olimpiai bajnok tornász – nem indulhatna az önkormányzati választáson. A javaslatot ugyanis azt követően sebtiben módosították, hogy a rendészeti bizottság hétfői ülésén Borkai számára is világossá vált, Kocsisék javaslata alapján nem újrázhatna.  

A honvédelmi és rendészeti bizottság elnöke munkatársunknak azt állította, az ötéves intervallumot Borkai is tudomásul vette volna. Borkai hétfőn lapunknak úgy nyilatkozott, nem tudja, személye befolyásolta-e a hétfői korrekciót de ha így van, az megtiszteltetés számára.

„Nyilvánvalóan nem fogunk Borkai Zsolthoz alkotmányt módosítani” – állította ugyanakkor Kocsis, hozzátéve, volt a frakciónak olyan tagja, aki tíz évet javasolt. Hogy ennek ellenére miért mégis a Borkai számára kedvező változatot választották, azt azzal magyarázta, "a három év elegendőnek is indokoltnak tűnik”. Hozzátette még, hogy az olyan, általa ésszerűnek tartott módosító javaslatokkal, mint amilyet például Schiffer András, az LMP frakcióvezetője terjesztett be, jelesül, hogy a kisebbségi önkormányzatok képviselőjelöltjeire ne vonatkozzék a korlátozás, „tudunk azonosulni”. Kocsis ezt azzal indokolta, hogy a kisebbségi önkormányzaton nem hoznak olyan döntéseket, amelyek jelentősen érintik a fegyveres erők és testületek munkáját.

A hvg.hu azt kérte a politikustól, hogy kommentálja az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet (EKKI) idevonatkozó alkotmánymódosítás-módosítási kommentárját. Kocsis megismételte a sajtótájékoztatón elhangzottakat, miszerint nem Borkairól van szó, majd hozzátette, „akik elleneznek egy javaslatot, azok egyre inkább a cinizmus eszközéhez nyúlnak”.

Arra, hogy első körben miért öt évet terjesztettek be, úgy reagált: mind Lázár, mind ő az öt évet tartotta volna helyesnek – ő személy szerint továbbra is az öt év híve –, de a hétfői frakcióülésen az öt évet a frakció többsége sokallta, így azt leszállították háromra, amit Lázárral tudomásul vettek. Arra a fölvetésre, hogy miért nem először a frakción belül tisztázták, hogy hány év legyen és miért nem csak a frakció által már kijegecesített változat került be az alkotmánymódosítási javaslatba, azt mondta: „a döntéshozatali mechanizmus ez”, előbb van a beterjesztés, csak utána vitatja meg a frakció.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Keserűen viccelnek Majtényiék a Borkaira szabott alkotmánymódosítással

A nemzetközi alkotmányfejlődésben minden bizonnyal mérföldkőnek számít majd a július 7-én kelt T/649. szám alatt Lázár János és Dr. Kocsis Máté képviselők által jegyzett törvényjavaslat - írja közleményében az Eötvös Károly Intézet, arra az alkotmánymódosításra célozva, amelyről benyújtói számára is csak hétfőn derült ki, hogy saját párttársuk polgármesteri pályáját törné ketté.

Szegő Péter Itthon

Borkai: ha miattam módosul az alkotmánymódosítás, az megtiszteltetés

A fideszes kétharmados többség módosította azt az alkotmánymódosítás-tervezetet, amely – ha elfogadtatott volna – lehetetlenné tette volna Borkai Zsolt győri polgármesternek, hogy az őszi önkormányzati választáson újrázni próbáljon. Borkai 2006-ig katonatiszt volt, márpedig az eredeti javaslat szerint az egyenruhások leszerelésük után öt évig nem indulhattak volna semmilyen választáson. Amint ez kiderült, az alkotmánymódosítás az öt évet háromra vitte le. A hvg.hu Borkai Zsoltot kérdezte.

Szegő Péter Vélemény

Borkai: Schmitt elszenvedője volt az 1984-es bojkottnak

Kedden államfőt választ az Országgyűlés. Bár a szocialisták is állítottak jelöltet, a parlamenti erőviszonyok ismeretében nyilvánvaló: a győztes a Fidesz-KDNP Schmitt Pál házelnök, az egykori Országos Testnevelési és Sporthivatal elnökhelyettese lesz. A hvg.hu ebből az alkalomból készített interjút Borkai Zsolt fideszes országgyűlési képviselővel, Győr polgármesterével, olimpiai bajnok tornásszal, aki ott lett volna a Los Angeles-i olimpián, ha nincs a szocialista blokk bojkottja.

hvg.hu/MTI Itthon

Polgármesteréhez igazította a Fidesz az alkotmánymódosítását

Hétfő reggel döbbentek rá a fideszes képviselők arra, hogy az egyik tervezett alkotmánymódosítási javaslatuk miatt nem indulhatna Borkai Zsolt győri fideszes polgármester az önkormányzati választásokon. Ezért aztán módosítottak egyet a javaslatukon, Borkai Zsolt pedig megnyugodhat.