Keserűen viccelnek Majtényiék a Borkaira szabott alkotmánymódosítással

A nemzetközi alkotmányfejlődésben minden bizonnyal mérföldkőnek számít majd a július 7-én kelt T/649. szám alatt Lázár János és Dr. Kocsis Máté képviselők által jegyzett törvényjavaslat - írja közleményében az Eötvös Károly Intézet, arra az alkotmánymódosításra célozva, amelyről benyújtói számára is csak hétfőn derült ki, hogy saját párttársuk polgármesteri pályáját törné ketté.

  • hvg.hu hvg.hu
Keserűen viccelnek Majtényiék a Borkaira szabott alkotmánymódosítással

Az Index hétfőn számolt be arról, hogy reggel hirtelen szünetet rendeltek el a parlament honvédelmi bizottságában egy tervezett alkotmánymódosítás tárgyalásában, miután a bizottság fideszes tagja, Borkai Zsolt kérdésére kiderült: az alaptörvény új rendelkezése már az ősztől megtiltaná a volt katonáknak és rendőröknek, hogy kilépésük után öt évig jelöltessék magukat polgármesternek. Márpedig a győri polgármester, - aki egyben Nyugat-Magyarországon fontos embere a Fidesznek - 2006-ban szerelt le. Az egykori olimpikon tornászt 1999-ben a győri Béri Balogh Ádám Honvéd Középiskola igazgatójává nevezték ki alezredesi rangban, a posztot 2006-ig viselte.

A Fidesz képviselői gyorsan változtattak a javaslaton, e szerint a honvédség, a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai leszerelésüket követően nem öt, hanem csak három évig nem lehetnének polgármester- vagy képviselőjelöltek.

A Majtényi László vezette Eötvös Károly Intézet sajtóközleményben ironizál a történteken. "A nemzetközi alkotmányfejlődésben minden bizonnyal mérföldkőnek számít majd a július 7-én kelt T/649. szám alatt Lázár János és Dr. Kocsis Máté képviselők által jegyzett törvényjavaslat" - írják. A hatalmi ágak elválasztásának elve veretes gondolat, írják, mely megfelel az alkotmányozó atyák eredeti 1989-es törekvéseinek, a forradalmi idők azonban érthető módon újszerű megközelítést indokolnak.

A közleményben úgy fogalmaznak: a módosításnak egyszerre kell szolgálnia azt az általános alkotmánypolitikai célt, hogy a hatalmi ágak egymástól tisztán elválasztva működjenek, és ennek megfelelően a (megnevezett) fegyveres testületek tagjai szolgálati jogviszonyuk megszűnése után öt évig ne lehessenek választott képviselők, valamint azt, hogy Borkai Zsolt nemes Győr városának azért mégis polgármestere maradhasson.

Az előterjesztők megoldása, vagyis hogy a tilalmi időt öt évről három évre csökkentsék, az elérni kívánt hatalommegosztási célt fájdalmasan korlátozza, áll az intézet közleményében, majd "megnyugtató megoldásként" a következő szöveget javasolják az Alkotmány 40/B. paragrafus (4) bekezdése helyébe: "(4) A Magyar Honvédség, a Rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai nem lehetnek tagjai pártnak, politikai tevékenységet nem folytathatnak, továbbá - kivéve a B. Zs. monogrammal rendelkező állampolgárokat - szolgálati jogviszonyuk fennállása alatt és annak megszűnését vagy megszüntetését követő öt évig nem indulhatnak jelöltként az országgyűlési képviselők választásán, az európai parlamenti választáson, a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek valamint a kisebbségi önkormányzati képviselők választásán."