szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Most érkezett

Felülvizsgálják a zagytározók engedélyeit

Felülvizsgálják az úgynevezett zagytározók engedélyét a környezetvédelmi felügyelőségek - mondta Csepregi István, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség főigazgatója kedden az MTI-nek. A felülvizsgálatot a környezetvédelmi felügyelőségek, azaz a zöldhatóságok végzik. A zagytározókban nemcsak a mostani katasztrófát okozó vörösiszap, hanem annál kevésbé veszélyes szerek is lehetnek, ezért engedélyezésük, kezelésük sem egységes. Utóbbi függ az üzemmérettől, a lerakó kapacitásától, elhelyezkedésétől is.

Nagyítás-fotógalériánk a vörösiszap katasztrófa képeivel. - Kattintson a képre!
Nagyítás-fotógaléria a katasztrófa utáni helyreállítás képeivel

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
41 42 43 44 45
51

Mentik, ami még menthető

Nagyon szörnyű és szomorú - így összegezte tudósítónk, amit Devecseren lát. A Móricz Zsigmond utcában az emberek pakolják ki a házaikat, mentik, ami menthető, költöznek el a mérgező anyaggal eláztatott házakból. Több házon látható, hogy embermagasságban (vagy még annál is magasabban) ömlött a házakra az iszap. Egy ötvenes nő azt mondta lapunk munkatársának, beperel mindenkit, elvesztette mindenét. Ő és unokája úgy menekültek meg, hogy a patak mellett fekvő emeletes házuk legfelső szintjére mentek, amikor jött az iszap.

Budapesten két kórházban ápolnak sérülteket

A Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központ főigazgatója, Budaházy Emil keddi tájékoztatása szerint az intézménybe nyolc sérült érkezett, közülük egyet járóbetegként már elláttak, ő el is hagyta a kórházat. További hét embert tartanak bent könnyebb sérülésekkel. Az MTI úgy tudja, hogy a Honvédkórházban tíz sérültet ápolnak, közülük háromnak súlyos az állapota.

Így mentettek Devecserben

A helyi hírportál, a naplo-online.hu arról ír: Szűcs Zsolt, az erdészet dolgozója céges markolóval mentette hétfőn a lakosokat Szente István és fia segítségével Devecserben. Nyolc embert hoztak ki a markoló kanalában a veszélyeztetett területről, a Vasút utcából délután. Kimentettek egy pórázon levő kutyát is a méteres sárból. A lezárt útszakaszokon embereket fuvaroztak haza. Aztán késő éjszakáig folyt a munka, kedden pedig teherautóval fuvarozták a segélyeket - még Ajkáról is.

Gumicsizmákat várnak a vörösiszap-katasztrófa helyszínére

Folyamatosan érkeznek a segélyszállítmányok a vörösiszap-katasztrófa által sújtott Kolontárra és Devecserbe. Az öt legnagyobb karitatív szervezet a Nemzeti Segélyvonal keresztül várja az adományokat. Legnagyobb szükség gumicsizmákra lenne a térségben - értesült a HavariaPress.

Merénylet és tüntetés lett a korzikai vörösiszap-szennyezés eredménye

Egy olasz cég 1972-ben több hónapon keresztül ürített vörösiszapot a Földközi-tengerbe, amelynek eredményeként jelentős élővilág-pusztulás következett be Korzika partjainál. A feldühödött szigetlakók tiltakozásuk jeléül felrobbantottak egy olasz komphajót.

Porzik Devecseren

Devecseren már felszáradt a vörös iszap, kollégáink szerint a környék Holdbéli tájra emlékeztet. Tűzoltók próbálják ugyan locsolni az utcákat, de a városban így is erősen porszagú a levegő - jelentik kollégáink a helyszínről.

Szergény határában készítik elő a védekezést

A Vas megyei Szergény határában próbálnak beavatkozni a katasztrófavédelem egységei, hogy megállítsák, lelassítsák a Marcal vizébe került vörösiszap továbbterjedését. Egyelőre a védekezést készítik elő és nagy mennyiségű gipszet szállítanak a folyó partjára - mondta el az MTI érdeklődésére kedden Kovács Ferenc, a megyei védelmi bizottság elnöke. Szergénybe tart a megyei védelmi bizottság elnöke és a megyei katasztrófavédelmi igazgató is.

Devecseren az utca embere nem tud semmit

Devecseren az emberek nem nagyon kapnak tájékoztatást a történésekről, szivárgásról ők is hallottak, de semmi biztosat nem tudnak - mondták el munkatársainknak a helyiek.

Magyarország eddig nem kért uniós segítséget

Magyarország eddig nem kért segítséget az Európai Bizottság katasztrófavédelmi megfigyelő és információs központjától a hétfői iszapömlés miatt - közölte kedden az MTI érdeklődésére Ferran Tarradellas, a válsághelyzetek kezelésével és humanitárius segítségnyújtással foglalkozó EU-biztos, Krisztalina Georgieva szóvivője. A brüsszeli információs központ szoros figyelemmel kíséri a helyzet alakulását, de a jelek szerint a magyar hatóságok egyelőre képesek maguk megbirkózni a helyzettel.

1
41 42 43 44 45
51
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!