szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A lakosságot az iszapömlés tényeiről folyamatosan tájékoztató bizottság létrehozását kezdeményezi a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL Zrt.).

A társaság közleményében hangsúlyozza: jelenleg nem tudják pontosan megállapítani a cég Kolontár melletti tározójában keletkezett sérülés okát, de minden hatósággal együttműködnek a körülmények tisztázása és a minél gyorsabb kárelhárítás érdekében.

A MAL Zrt. sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy első - "jobbára szakmai kérdésekre fókuszáló" - közleményeik sokak számára érzéketlennek tűnhettek. A vállalat ismételten részvétét és együttérzését fejezte ki az elhunytak hozzátartozóinak, illetve a sérülteknek. A cég azt szeretné, ha a katasztrófáról tájékoztató bizottságban az érintett települések polgármesterei, valamint a katasztrófavédelem, a környezetvédelem és a kormányzat képviselői is helyet kapnának a MAL Zrt. munkatársai mellett.

A vállalat leszögezi, hogy minden tőle telhetőt megtesz a környezeti katasztrófa lakossági kárainak enyhítéséért, a rehabilitációért. Emlékeztetnek: a településeket elöntő szennyeződés nem radioaktív a Magyar Tudományos Akadémia vizsgálatai szerint. "A gazdasági válság idején sem futottunk el, most sem tesszük. Itt voltunk, itt vagyunk, és itt akarjuk felépíteni a jövőt is, még akkor is, ha azt most egy környezeti katasztrófa árnyéka borítja" - idézi a közlemény Bakonyi Zoltán ügyvezető igazgatót.

A társaság a tájékoztatási bizottság mellett egy "MAL információs pont" kialakítását is kezdeményezi, ezek Devecser és Kolontár önkormányzataival együttműködve mérhetnék fel a lakossági kárigényeket. Hozzáteszik: a MAL Zrt.-nek a saját vagyonában keletkezett, illetve a környezetszennyezés okozta kárra is van felelősségbiztosítása.

A vállalat közölte, hogy minden segítséget megad az Orbán Viktor miniszterelnök által csütörtökön bejelentett nemzetközi segélyalap létrehozásához, valamint támogatja az önkormányzati államtitkárnak az új katasztrófavédelmi törvény megalkotására vonatkozó javaslatát is. Aláhúzzák: a cég nemzetközi szakmai tényfeltáró bizottság felállítását is kezdeményezi a baleset okainak pontos felderítésére és a kárelhárítás kidolgozására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.