szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szakértők 1986 és 90 között az épülő iszaptározók térségében környezeti felmérést tartottak, és arra jutottak, hogy a létesítmény megrepedhet - mondta el az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Winkler Gusztáv, a Budapesti Műszaki Egyetem Fotogrammetria és Térinformatika Tanszékének adjunktusa. Vizsgálati eredményeiket folyamatosan jelentették, így mindenki ismerhette őket.

Az első méréseknél a most megsérült X. kazetta még épülőfélben volt, s a szakemberek azt látták, hogy a tározó északnyugati sarka a Torna-patak medencéjéből kiemelkedő agyagos tömbön fekszik, míg pár száz méterre egy mélyen fekvő, lefolyástalan, mocsaras terület húzódik. Winkler Gusztáv az MR1-Kossuth Rádiónak azt mondta: ha ez utóbbi megkapja azt a vizet, ami az északi salaktér felől jön, centiméteres mozgások is keletkezhetnek az agyagos pad és a mélyen fekvő terület között. A legnagyobb veszélyt a szakemberek már akkor abban látták, hogy ha a gát kap egy nagy oldalnyomást, vagy egy még erősebb terhelést, eltörhet, és ez be is következett.

Az iszapkatasztrófáról szóló híreket itt folyamatosan követheti!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.