szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vörösiszapban található legveszélyesebb elemek nem jutottak tíz centiméternél mélyebbre a talajban - mondta a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára, a Kormányzati Koordinációs Bizottság (KKB) tudományos tanácsának elnöke az MTI-nek kedden.

"A kutatóintézetek, egyetemek, a tudományos tanács, az MTA feladata az volt, hogy a hosszú távú mentesítésre tegyük meg a javaslatokat. Ami fontos hosszú távon, hogy el kell dönteni: meddig lesz az adott terület lehatárolva, ahol nem történik semmi, nem lesz visszaépítés. Hol van annak a területnek a határa, ahova az ott lakók dönthetnek a visszaköltözésről, és amennyiben visszaköltöznek, a talaj helyreállítását hogyan lehet elvégezni" - fogalmazott Németh Tamás.

Ismertetése szerint a kutatók a tározók felmérését végezték el, talajvizsgálatokat folytattak, valamint vízkémiai és levegőszennyezettségi paramétereket határoztak meg. A tározók légi úton történő felmérése lehetőséget biztosít arra, hogy nagyon pontosan meghatározzák a domborzati viszonyokat és az iszapréteg vastagságát.

A kutatások második eleme a talajvizsgálat. Ezek alapján megállapították, hogy a vörösiszapban található "legkockázatosabb, legmobilisabb" elemek nem jutottak tíz centiméternél mélyebbre a talajba, és ott sem haladják meg a szennyezettségi határértékeket. További vizsgálatokat igényelnek a talaj termőképességében bekövetkezett változások.

"Amikor mérünk valamit, akkor egy adott állapotot rögzítünk, a bekövetkezett változások felméréséhez viszont korábbi adatokra van szükség. Rendelkezésünkre állnak a korábbi adatok ezekről a területekről, amelyekkel megbízhatóan lehet összehasonlítani" - fogalmazott.

Az MTA főtitkára kitért a vizsgálatok harmadik elemére is, a vízkémiai és levegőszennyezettségi mérésekre, amelyeket a Veszprémi Egyetem kutatói végeztek. A vízanalitikánál ugyanaz mondható el, ami tegnap az ÁNTSZ-nél is megjelent, hogy a szennyeződés határértéken belül van - emelte ki Németh Tamás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.