szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Európai Unió (EU) kibővítése a visegrádi csoport prioritásai közé tartozik; Magyarország és Lengyelország kiemelt figyelmet fordít majd erre a témára, amikor a két ország - 2011-ben - egymást követve betölti az EU-elnöki tisztségét.

Egyebek között ebben állapodtak meg a V4-tagállamok külügyminiszterei, amikor pénteken Pozsonyban a Nyugat-Balkán európai integrációjáról tárgyaltak.
   
"Az EU kibővítése egyike a V4-ek kiemelt feladatainak; Magyarország és Lengyelország kiemelt figyelmet fog szentelni ennek a problémának 2011-ben, amikor egymást követően ellátják az EU-elnöki tisztséget" - olvasható a találkozón elfogadott nyilatkozatban.

A miniszterek a dokumentumban biztosították a nyugat-balkáni országokat arról, hogy támogatják fokozatos csatlakozásukat az EU-hoz. Martonyi János magyar külügyminiszter szerint a V4-ek "stratégiai érdeke", hogy az EU bővítése nyugat-balkáni irányban folytatódjon.

"Megfogalmaztuk a politikai üzenetet, hogy az ajtó nyitva áll. A másik oldalon természetesen teljesíteni kell a csatlakozási feltételeket" - szögezte le a magyar diplomácia vezetője. "A hitelesség megőrzése a siker előfeltétele. A feltételek teljesítése olykor fájdalmas, de barátok segítségével megoldható" - fejtette ki Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter. Hozzátette: a visegrádiaknak kötelességük segíteni a Nyugat-Balkánt.

"Az Európai Bizottság eltökélt abban, hogy a bővítést folytatni kell" - jelentette ki Stefan Füle, az EU bővítési biztosa. Füle hangsúlyozta, hogy a csatlakozni kívánó országoknak mindenképpen teljesíteniük kell "házi feladataikat". Kérdésre válaszolva - Mladics elfogása továbbra is feltétele-e Szerbia csatlakozásának - Füle leszögezte: ez továbbra is feltétel, ez nem fog megváltozni.

Martonyi János szerint Szerbia és Koszovó képviselői pénteken Pozsonyban megerősítették, hogy rövid időn belül párbeszédet kezdenek a kétoldalú problémák rendezéséről.

"Mindkét fél jelezte készségét, hogy nagyon rövid időn belül, néhány héten belül, még novemberben kétoldalú párbeszédet kezdenek" - közölte Martonyi a külügyminiszteri találkozó utáni sajtóértekezleten. Hozzátette: a bejelentés a V4-ek és a nyugat-balkáni országok külügyminisztereinek munkaebédjén hangzott el.

A visegrádi négyek szorgalmazzák, hogy ez a párbeszéd mielőbb beinduljon - szögezte le a magyar diplomácia vezetője. Dzurinda kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy "Szlovákiában Koszovó függetlenségének elismerése nem időszerű". Martonyi János a visegrádi találkozó után rövid eszmecserét folytatott szlovák kollégájával, Mikulás Dzurindával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A lisszaboni szerződés hiányában nincs további EU-bővítés?

Az Európai Unió intézményi és döntéshozatali rendszerét megreformáló lisszaboni szerződés hatályba lépése nélkül nem folytatható az EU bővítése - hangsúlyozta két néppárti európai parlamenti (EP-) képviselő csütörtökön Brüsszelben.

MTI Világ

Veszélybe került a további EU-bővítés

Angela Merkel német kancellár is arra az álláspontra helyezkedett pénteken Brüsszelben, hogy az Európai Unió további bővítése nem lehetséges az uniós reformszerződés teljes ratifikálásáig. Az EU-tagországok állam- és kormányfőinek kétnapos találkozója után a német kormányfő csatlakozott Nicolas Sarkozy francia elnök hajnalban tett hasonló nyilatkozatához.

MTI Világ

Pöttering: az EU-bővítés siker volt

Az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott kelet-, délkelet- és közép-európai országok tagságának első öt éve egyértelműen bebizonyította, hogy a bővítés siker volt - mutatott rá az évforduló alkalmából szerdán kiadott közleményében Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke.

Világ

Fékezett EU-bővítés

Aligha ad lendületet az EU bővítési politikájának Izland friss csatlakozási kérelme.