Szabó László közölte, azt is elvárják a megújuló intézményektől, hogy "zárkózzanak fel a műszaki technológiai fejlődéshez", és használják azokat az új technológiákat és új felületeket, amelyeket a megváltozott fogyasztói és médiafogyasztási szokások igényelnek. A szakértő, aki korábban a Duna Televíziót akkor felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének Fidesz által delegált tagja volt, elmondta, a négy közmédium az új rendszerben tartalommegrendelő és tartalomszolgáltató részvénytársaság marad. Feladatuk az lesz, hogy programstruktúrákat, műsorokat találjanak ki, tervezzenek meg és tegyenek rendszerbe.
Úgy fogalmazott: "Nem lesz más dolguk, csak az, hogy jó, érdekes, színes, sokszínű műsorokat találjanak ki". Az alap dolga az lesz, hogy a megrendelt műsorokat elkészítse, legyártsa, akár belső gyártásban, akár külső beszállítókkal állíttassa elő, valamint hogy működtesse a részvénytársaságokat - tette hozzá. Az alapban összpontosulnak majd egyebek mellett a zártkörű részvénytársaságok adminisztrációs pénzügyi, számviteli, jogi feladatai is. Mint elmondta, a közmédia egyes csatornái a nap 24 órájában szolgáltatnak majd tartalmat.
Az MTV 1-es csatornája általános, szórakoztató és információs csatorna lesz, míg a 2-esen vissza kívánják adni "a köztelevízió képernyőjét a gyermekeknek és a fiataloknak". A Duna Televízió kulturális, információs, szórakoztató nemzeti csatornává válik, a Duna TV másik (Autonómia) csatornája pedig magas kultúrát sugárzó csatornává "nemesül át". A Magyar Rádió adói, a Kossuth, a Petőfi és a Bartók is megmaradnak, és megmarad a többi öt csatorna is, a nemzetiségi, a parlamenti, a régiós, valamint a két internetes alapú is.
Szabó László külön kitért az MTI megváltozott helyzetére is. Közölte, a cég feladata lesz a hírgyártás központosítása. Két szervezeti egysége lesz; az egyik a "Hírcentrum", azzal a feladattal, hogy a közmédia összes csatornája számára "hírnyersanyagokat" állítson elő. Hozzátette: ezekből állítják majd össze az egyes csatornák saját hírműsoraikat. Az MTI másik szervezeti egysége, az "Új média" nyit majd az új technológiák felé. Jelezte: azt szeretnék, ha a közmédia vezető szerepet töltene be az internetes szolgáltatásokban. Elmondta azt is: az átalakulás három szakaszban történik: 2011 január 1-jétől az alap átveszi a négy intézmény munkavállalóinak döntő többségét és a vagyonának nagy részét.
A "kezdeti szakasznak" nevezett első három hónapban alakul ki az alap és a részvénytársaságok szervezeti és működési szabályzata, és az új működési rendje. Jelezte: jelenleg is "okoz nehézséget" ennek a szakasznak a lebonyolítása. A második, az "átmeneti időszakban", 2011 áprilisától decemberig mindenki megtanulja majd az új működés mechanizmust, módszereket, "ekkor mindenki a helyére kerül, a puzzle összeáll", új munkafolyamatokat kell tanulni, új szervezeti rendszerek alakulnak ki és "új főnökök" lesznek. A harmadik szakasz 2012 január 1-jével kezdődik, mint mondta, ez már a megújulás időpontja, ekkortól lehet reményeik szerint a BBC-t példának állító új magyar közmédiarendszerről beszélni.