szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Matolcsy György kedden várhatóan bejelenti az Orbán-kormány megszorító csomagját. Mit tartalmazhat az Orbán-csomag? Erről kérdeztünk kormánypárti képviselőket. Az már most látszik, hogy a megszorításokat az átalakítás szóval helyettesíti a kormánypárt.

A megszólítottak túlnyomó része - köztük egy mostani és egy volt miniszter, több államtitkár és egy ismert Fidesz-közeli politológus, akire a fideszes folyosón bukkantunk rá - még név nélkül sem kívánta megosztani idevonatkozó gondolatait a hvg.hu-val. „Lövésem sincs: általában szokott lenni, de most nincs. Nem tudom, hogy mit várjak” - hárította el például egy ismert KDNP-s képviselő parlamenti tudósítónkat. Az többen megerősítették, hogy a frakció tagjai hivatalosan a testület hétfő esti ülésén szembesülnek az Orbán-csomaggal.

„A választás előtt világosan elmondtuk, hogy az országot szinte minden szegletében újjá kell építeni, mert a szocik füstölgő romokat hagytak maguk után, semmi egyebet” - vélte Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke. Debrecen polgármestere szerint az intézkedéseket „nem a piacok vagy nem tudom, milyen ismeretlen erők kényszerítik ki, hanem az ország átépítésének igénye”. Hozzátette: „át kell alakítani, újjá kell építeni” az egészségügyet, az oktatást és az „önkormányzati struktúrákat”. Mint Kósa fogalmazott, ennek a folyamatnak lesz része a keddi bejelentés. „Én ezt szükségesnek tartom. Még csak azt sem mondanám, hogy szükséges rossz, egyszerűen szükséges ahhoz, hogy az országot talpra állítsuk.” A 2002 és 2010 közti gazdaságpolitikát élénk kifejezésekkel bíráló Kósát mellékszálként arról kérdeztük, hogy a Fidesz miért szavazta meg 2002-ben Medgyessy Péter közérzetjavító, gazdaságilag teljesen irracionális intézkedéseit. Szerinte „az ellenzéknek nincs más lehetősége, mint minden ilyet megszavazni, mert nem az ellenzék viseli a kormányzati felelősséget”, viszont az ellenzéknek el kell kerülnie, hogy a „népnyúzó” bélyeget rásüthessék.

A „reform” szó használatától tartózkodó politikusnál afelől érdeklődtünk, hogy lesz-e reform, mert a megszorítás önmagában még nem reform. „A nyugdíjrendszert alapvetően átalakítottuk. Nem lehet mindent egyszerre csinálni, megyünk szépen sorba” – reagált Kósa, aki szerint nem reform és nem megszorítás várható, hanem átalakítás. „A reform szót lejáratták a szocialisták, ráadásul maga a szó ebben az értelemben definiálatlan és tartalmatlan, ezért jobb, hogyha pontosabb fogalmakat használunk” – tette hozzá. Szerinte egyébként az oktatás átalakítására van szükség.

Kiadáscsökkentési és bevételnövelési lépéseket egyaránt bejelent kedden Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter – tudtuk meg Kósától, aki hozzátette, hogy főleg átalakítás várható. „Ebben a hagyományos fogalomkörben nem lehet értelmezni azt, amit csinálunk, mert mind a kettőt kell egyszerre csinálni és az egész működést kell átalakítani” – közölte.

Valamivel közlékenyebb volt egy másik vezető fideszes politikus. A Figyelőnet által 6-800 milliárd forintra belőtt keddi bejelentés végszámát neve elhallgatását kérő forrásunk inkább 7-900 milliárdra becsülte. Az összeg kétharmadára kiadáscsökkentésből, egyharmadára bevételnövelésből tesz szert – szándékai szerint – a kormány. A volt miniszter szerint a gyógyszerár-támogatások és a nyugdíjak terén várhatóak radikális lépések.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az NGM 7 területet jelölt meg: Navracsics és Matolcsy kedden ismerteti

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) eddig hét megújításra szoruló területről közölt elemzést az államháztartás szerkezetét vizsgáló sorozatában. A tárca szerint az ország újjászervezése érdekében van szükség a változtatásra. A kormány szombati ülésén tárgyalja a strukturális reformokkal kapcsolatos végleges előterjesztést. A tervek szerint Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes kedden ismerteti a kormány reformprogramját.

hvg.hu Gazdaság

Londonból szivárog Matolcsy kiigazító csomagja

Londonban napvilágra került a magyar kormány még be nem jelentett kiigazító csomagjának néhány részlete. Az intézkedések többsége a költségvetés kiadási oldalát érinti – írja a Privátbankár.hu.