szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kétnapos munkalátogatáson a német fővárosban tartózkodó magyar államfő elmondta: a kecskeméti Mercedes-beruházást elhatározó Daimler cég által kezdeményezett eszmecserén a bizalom további erősítése mellett meg akarja köszönni a német cégeknek, hogy csaknem 800 millió eurót ruháznak be Magyarországon és bővítették gazdasági jelenlétüket.

Mindennek - mint az elnök utalt rá - különös jelentősége van azért is, mert ezek a döntések a gazdasági válság kellős közepén születtek. Schmitt Pál úgy értékelte, hogy ez a Magyarország iránti teljes bizalom jele. Az alapkövet az Audi nagyberuházás tette le, amit a nagy rivális, a Daimler elhatározása követett - emlékeztetett az államfő. Ennek kapcsán a köztársasági elnök idézte német kollégáját, Christian Wulffot, aki szerdai találkozójuk során kijelentette: a magyar embereket szorgalmukról, szakértelmükről és megbízhatóságukról ismerik.
   
A csütörtöki eszmecserén egyébként mintegy 20 német nagyvállalat vezetői vesznek részt, a Daimler és az Audi mellett a többi között a Siemens, a Bosch, a Deutsche Telekom, az RWE és az E.ON képviselői. A Christian Wulff államfővel és Angela Merkel kancellárral tartott szerdai találkozók után a magyar köztársasági elnök csütörtöki programjában újabb, magas szintű politikai konzultációk is szerepelnek. Így Schmitt Pál találkozik Norbert Lammerttel, a Bundestag elnökével - akit minden bizonnyal a magyarországi belpolitikai helyzetről és az alkotmányozás folyamatáról tájékoztat -, majd a magyar európai uniós elnökségi célkitűzésekről és a kétoldalú kapcsolatokról tart előadást a konzervatív Konrad Adenauer Alapítványban.
   
A magyar kultúra külföldi közvetítését szolgálja ugyanakkor Schmitt Pál tervezett látogatása a tavaly 200 éves Humboldt Egyetemen, amely Berlin első egyeteme, és hallgatóinak felkészültségét tekintve egy nemzetközi statisztika szerint nemcsak Európában, hanem az egész világon az elsők között van. "Ars poeticája" a kutatás és a tanítás egysége, magyar "sajátossága" pedig az, hogy az egyetemen működik egy a hungarológiai kutatásokkal, illetve a magyar irodalommal, valamint kultúrával foglalkozó tanszék, amelyet Schmitt Pál ugyancsak felkeres.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Révész Béla Vélemény

Újabb kérdőjelek Schmitt Pál életrajzában

Schmitt Pál életrajzában nem szerepel az a több mint egy évre tehető, 1980-81-es időszak, amikor már megvált az Astoriától, de még nem ült át a Népstadion és Intézményei főigazgatói székébe. Fenyvesy Csaba, a háromszoros olimpiai bajnok csapattárs ekkoriban, Schmitt révén, ismerkedett meg Csima Ferenccel, a Fórum Szálló Szervező Iroda műszaki igazgatójával. Csima ellen „Angyal” fedőnéven akkor már egy éve nyomozás folyt. Az 1982-es perben „vesztegetés és devizabűncselekmény elkövetése” miatt Csimát 5 és fél éves szabadságvesztésre ítélték, Fenyvesy felfüggesztettet kapott, Schmitt kihallgatásának nincs nyoma.