Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság a természetvédelmi EU-előírások betartására szólította fel szerdán Magyarországot. Az uniós végrehajtó testület ilyen jellegű hiányosságokat vélt találni egy olyan területen, amely világszerte veszélyeztetett madárfajoknak ad otthont.

Az ügy brüsszeli leírása szerint a magyar hatóságok elektromos légvezeték építését engedélyezték az uniós madárvédelmi irányelv értelmében védett területnek minősülő "Felső-kiskunsági szikes puszták és turjánvidék" területén. Az 1400 méter hosszú vezeték olyan területet keresztez, amely számos madárfaj, köztük a világszerte veszélyeztetett túzok (Otis tarda) élőhelye. A terület korábban a túzok magyarországi védelmére létrehozott, a brüsszeli bizottság által társfinanszírozott LIFE-természet program része volt.

A program egyik célkitűzése "a kifejlett egyedek mortalitását előidéző fő tényezők csökkentése volt, különös tekintettel a túzok hagyományos dürgő- és telelőhelyeit összekötő légi folyosót keresztező légvezetékek veszélyes szakaszainak eltávolítására". A vezeték megléte ezért e program célkitűzéseivel is összeegyeztethetetlennek tűnik - állapította meg az Európai Bizottság, amely már 2008-ban jogsértési eljárást indított emiatt. Az ügyet azonban 2010 elején lezárták, miután a magyar hatóságok vállalták, hogy 2011 áprilisáig eltávolítják a légvezeték veszélyes szakaszait. Az Európai Bizottság értesülései szerint erre nem került sor, ezért uniós jogsértési eljárás keretében indoklással ellátott véleményt küld Magyarországnak.

Az uniós végrehajtó testület ezen a napon összesen hatvan ügyben tett bejelentést valamely tagállam ellen jogsértési eljárás megindításáról, illetve korábban megindított eljárásokban további lépések megtételéről - így egyes esetekben arról, hogy az Európai Bírósághoz fordul. Mind a 27 EU-tagállam érintett egy vagy több ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Megkerültek a 130 éve elveszett lemúrok

A Madagaszkáron élő óriás bambuszmaki újabb, rég eltűntnek hitt állományaira bukkantak helyi kutatók. Az óriás bambuszmaki (Prolemur simus), ahogyan nevéből is kiderül, elsősorban bambusszal táplálkozik. Az egyetlen táplálékforrástól való függőség azonban sérülékennyé teszi a fajt a környezetében bekövetkező változásokkal szemben. A Természetvédelmi Világszövetség 250 felnőtt egyedre becsüli a legritkább lemúr populációját.

MTI Tech

Rákosivipera-nap: mérges kígyót melengetünk

A Fővárosi Állat- és Növénykertben, a Tropicariumban, a Debreceni és a Nyíregyházi Állatkertben, a Kecskeméti Vadaskertben és a Szegedi Vadasparkban a rákosi vipera LIFE+ program dolgozóival és önkénteseivel találkozhatnak az érdeklődők szombaton a 2. Rákosivipera-napon.

MTI Itthon

WWF: összeomolhat a magyar állami természetvédelem

A teljes hazai természetvédelmi igazgatás összeomlását eredményezheti, ha a Vidékfejlesztési Minisztérium - nyilvánosságra került tervei szerint - több mint 40 százalékkal csökkenti a nemzeti parkok amúgy is szűkös támogatását - közölte a WWF Magyarország pénteken.