szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Könnyebb sérülésekkel, mentővel vitték kórházba azt a gyöngyöspatai nőt, akit a romák hazatérésekor az egyik cigány asszony megütött. A tettlegességet elítélte, ugyanakkor a nyílt provokációra adott rossz válasznak nevezte a helyi roma vezető közleménye, amely szerint az ütést megelőzően elhangzott: "minek jöttek haza, maradtak volna inkább ott".

A csillebérci táborból vasárnap 4 órakor érkezett vissza Gyöngyöspatára azoknak a roma asszonyoknak és gyerekeknek az első csoportja, akik pénteken hagyták el a települést. A 267 nőt és gyermeket pénteken azt követően szállították el Csillebércre, illetve egy szolnoki táborba, hogy a Véderő elnevezésű szervezet honvédelmi alapismereteket oktató tábort hirdetett meg a község határában április 22-e és 24-e között.

Az MTI tudósítójának beszámolója szerint vasárnap a buszról leszálló egyik nő kétszer megütött egy falubelit, akinek az ütésektől vérezni kezdett az arca. A sértett azonnal feljelentést tett a helyszínen tartózkodó rendőröknél, akik felvették az adatait, majd elindultak a verekedő nő házához, hogy előállítsák. A megütött nőt mentővel szállították el a hatvani kórházba.

Vasárnap este közleményben fejezte ki sajnálatát Farkas János, Gyöngyöspatai Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke a tettlegesség miatt. "Egy ilyen helyzetre sajnos már számítani lehetett a hetek óta zajló provokációk miatt, még ha bíztunk is benne, hogy nem fog bekövetkezni" - írta közleményében ifjabb Farkas János. Bár a rendőrség az Origónak azt mondta, hogy a pofon "szóváltás nélkül" csattant, Farkas szerint az ütés előtt egy gyöngyöspatai lakos azt mondta a hazatérő cigányoknak, hogy  "minek jöttek haza, maradtak volna inkább ott". Ebben a feszült pillanatban elcsattant két pofon - írta, hozzátéve, hogy több tanú is látta az esetet. "A történteket elítéljük, de úgy gondoljuk, hogy a provokációnak, megfélemlítésnek hetek óta kitett roma közösség lelki erejének határán van, fáradtak, kimerültek vagyunk" - áll a szövegben. A dokumentumot jegyző ifj. Farkas János hangsúlyozta, hogy a romák nem a nem romákat, hanem az őket provokáló szélsőségeseket tartják felelősnek a békétlenség szításáért - írja a portál.

A hazatérők szerint szó sem volt üdülésről, mint ahogy azt a kormányfő szóvivője, Szijjártó Péter állította, hanem menekülniük kellett. Volt, aki úgy fogalmazott: "azt sem tudtam, hogy élve találom-e a férjem a hazatértemkor" - írja az Index.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Cáfolják Orbán szóvivőjét a gyöngyöspatai romák

Szijjártó Péter és más kormányzati politikusok nyilatkozatai szerint a Gyöngyöspatát elhagyó roma gyerekek és asszonyok csak húsvéti kirándulásra mentek, a településen maradó férfiak az Origo tudósítóinak ugyanakkor egybehangzóan arról számoltak be, hogy a Véderő által meghirdetett kiképzés áll a háttérben. Péntek este az MTI tudósítójának is azt mondták, hogy nem kirándulásra vitték a helybéli asszonyokat és gyermekeket, hanem a településre költöző Véderőtől való félelmük miatt kerestek nekik ideiglenes szállást.

hvg.hu Itthon

Politikai menedékjogot kérnek a gyöngyöspatai romák

Az USA és Kanada segítségét kérik a gyöngyöspatai romák, akik politikai menedékjogot szeretnének kapni a két országtól – közölte a Roma Sajtóközpont. Pénteken délután nemzetközi sajtótájékoztatót tartanak, ahol részletesen ismertetik a terveiket.

MTI Itthon

Szijjártó tagadja a hirtelen gyöngyöspatai kitelepítést

Az állam senkivel nem osztozik a rendfenntartás jogán - mondta Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő, ismertetve azt a ma megjelent rendeletet, amely a rendőrséggel nem egyeztetett polgárőr tevékenységet sújtja. Szijjártó szerint szó sem volt hirtelen szükségből elkövetett kitelepítésről Gyöngyöspatán.