Gulyás szerint békepártiság jele, hogy az USA rakétákat küld Ukrajnának - élőben a kormányinfóról
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
A Freedom Hopuse hétfőn közölt rangsorában 23 pontról 30-ra növelte Magyarország indexét a 2009-es évet minősítő tavalyihoz képest; az értékelésben a magasabb pontszám kevésbé szabad sajtót jelent - írja a Népszabadság.
A csendes-óceáni Pápua Új-Guinea, Vanuatu, az afrikai Ghána és a Zöld-foki Köztársaság mind megelőzik Magyarországot a Freedom House (FH) - a sajtószabadság világnapjára időzített - legújabb globális ranglistáján. Mögötte lennének, ha hazánk legalább a 2010-es, a médiatörvény előtti értékelését megtartotta volna - írja a Népszabadság.
A média szabadsága felett őrködő Freedom House idén a lehető legszélesebb nyilvánosság előtt ismertethette szokásos éves jelentését: a napokban Washingtonban a sajtószabadság világnapjára, május 3-ára esemény-, és konferenciasorozattal emlékeznek. Ez ugyanis idén egybeesik a média szabadságának globális fontosságát aláhúzó, 1991-es windhoeki nyilatkozat huszadik évfordulójával. A rendezvényeket a többi között az Unesco, az ENSZ nevelésügyi, tudományos és kulturális szervezete, valamint az amerikai külügyminisztérium szervezi.
A FH hétfőn közölt rangsorában 23 pontról 30-ra növelte Magyarország indexét a 2009-es évet minősítő tavalyihoz képest; az értékelésben a magasabb pontszám kevésbé szabad sajtót jelent. A Népszabadság úgy értesült: a hétpontos különbség a negatív irányban példátlan a kiforrott európai demokráciák között; ezt érdeklődésükre egyelőre a FH nem kommentálta. Az viszont tény: hazánk Görögország, Guyana és Szamoa társaságában a "szabad" besorolású országok legutolsói között található, 31 ponttal már a "részben szabad"-ok közé esett volna vissza. Magyarország ugyancsak utolsó helyre került a szűkebben vett Kelet-Közép-Európában; Szlovénia, a többi visegrádi állam és a balti országok is megelőzik.
"Nem sok reménye van az olyan országnak a valódi demokrácia kivívására vagy fenntartására, amelyben az újságírók nem tudósíthatnak szabadon, a kormány vagy más szereplők közbeavatkozásától való félelem nélkül. Idén különösen nyugtalanít bennünket a fiatal, illetve botladozó demokráciák visszaesése, mint Mexikóé, Magyarországé vagy Thaiföldé" - mondta David Kramer, a Freedom House ügyvezető igazgatója.
A teljes képhez hozzátartozik: három európai uniós tagállam, Bulgária, Olaszország és Románia sajtója csak a "részben szabad" kategóriában kap helyet. A legszabadabbnak a finn, a norvég és a svéd médiát, a legkevésbé annak a türkmént és az észak-koreait találták. A világ nagyjából egyharmad-egyharmad arányban osztható fel "szabad", "részben szabad", illetve "nem szabad" országokra.
"A leminősítés a minden nemzetközi tiltakozás dacára meghozott médiatörvénynek tudható be. Egyben rámutat, hogy a kormány tavaly második félévi állításával szemben - miszerint nincs miről beszélni, hiszen úgymond nincs is még törvény - a nemzetközi szervezetek a kezdetektől, öt törvényhozási aktuson keresztül, folyamatosan figyelemmel kísérték a jogszabály alakulását. Ám a kormány dokumentálhatóan nem hallgatott ezekre az intésekre" - mondta a lapnak Washingtonban Haraszti Miklós.
Az EBESZ előző sajtószabadság-felelőse, a New York-i Columbia Egyetem vendégtanára a Guillermo Cano újságíródíj zsűritagjaként és felkért vitavazetőként vesz részt a világnaphoz fűződő eseményeken az amerikai fővárosban. "Mivel a FH 2010 végével zárja értékelését, Magyarország most még elkerülhette, hogy a "részben szabadok" közé sorolják át. A jelenlegi médiatörvénnyel nem is lehet majd javítani a mostani helyzeten, legfeljebb tovább rontani az alkalmazásával" - tette hozzá Haraszti. A konferenciasorozat magyar résztevőjeként szerepel még Nádori Péter, a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesülete (MTE) elnöke, az Origo főszerkesztője.
Hazánkról kiadott értékelésében a FH többek között "potenciálisan széleskörű tartalmi korlátozásokról" tesz említést a médiatörvény kapcsán, azt írva: "Orbán Viktor konzervatív kormánya korlátozó törvényt erőltetett át a parlamenten, és ellenőrzést szerzett a médiafelügyelet, valamint a közszolgálati média felett". Az "új szabályozó hatóság" kapcsán a "kormánypárti kinevezettek dominanciája" miatt fejezi ki aggodalmát a FH. Megemlíti, hogy bizonyos körülmények között az újságíróknak fel kell fedniük forrásaikat, illetve a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét is.
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Több világörökségi védelmet élvező épület is van a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kínálatában.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.
A politikus szerint minden jelöltnek mérlegelnie kell, hogy az indulása hozzátesz-e az ország jövőjéhez.