szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az LMP hétfőn benyújtott javaslata jogállami alternatívát kínál arra, hogy miként lehet visszaszerezni az egyébként valóban jó erkölcsbe ütközően kifizetett végkielégítéseket - mondta a 98 százalékos különadó kapcsán hétfői, parlamenti sajtótájékoztatóján Schiffer András.

A frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy javaslatukban világosan leválasztják azokat a juttatásokat, amelyeket törvényesen fizettek ki, azokról, amelyeket egyedi megállapodások alapján kötöttek.

Példaként említette, hogy az elhíresült BKV ügyben nem törvényesen, nem a jogszabályok alapján folyósították a végkielégítéseket. Hangsúlyozta, hogy a javaslatuk kizárólag az ehhez az ügyhöz hasonló, egyedi megállapodásokra vonatkozna.

Úgy fogalmazott, hogy az LMP javaslata alapján esély van rá, hogy ezekben az ügyekben fél éven belül elsőfokú ítélet szülessen és ezek a pénzek egy éven belül visszajuthatnak az államkasszába. Hangsúlyozta: nyitva hagynak egy olyan lehetőséget, amelynek alapján jogi úton bárki bizonyíthatja, hogy vele törvényesen kötöttek egyedi szerződést és ennek alapján jogosan jutott a végkielégítéséhez.

Stiller Ákos

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy az LMP a javaslatban a visszamenőlegességről külön nem rendelkezne, mert a Munka törvénykönyve a munkaügyi vitákra három éves visszamenőleges hatályt állapít meg.

Az LMP azután nyújtotta be javaslatát, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) 2011. május 6-án nyilvánosságra hozott döntésével megsemmisítette a foglalkoztatási jogviszony megszűnésével összefüggésben a közszférában kifizetett juttatások 98 százalékos visszamenőleges hatályú adóztatását.

Az LMP elképzelése alapján a jó erkölcsbe ütköző egyes juttatások hatékonyabb visszaköveteléséhez szükséges egyes törvénymódosításokról szóló indítvány a Munka törvénykönyvében rögzítené, hogy az állami, önkormányzati vagy közalapítványi forrásból alapított, fenntartott vagy működési támogatásban részesített szervezetnél, továbbá a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló törvény szerinti, köztulajdonban álló gazdasági társaságnál a törvényben vagy a kollektív szerződésben meghatározottnál magasabb, a jogviszony megszűnésével összefüggésben kifizetett juttatást jó erkölcsbe ütközőnek kell tekinteni. Kimondaná, hogy a jó erkölcsbe ütköző juttatások kifizetése semmis, annak visszafizetésére a polgári jognak a jogalap nélküli gazdagodásra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

A rendelkezéseket a közszolgálati jogviszonyra, az állami vezetői szolgálati viszonyra, a kormánytisztviselői jogviszonyra, a közalkalmazotti jogviszonyra, a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyára, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak szolgálati jogviszonyára is alkalmazni kellene. Schiffer András az országgyűlési képviselőkre, a polgármesterekre és a helyi önkormányzati képviselőkre is kiterjesztené a szabályozás alkalmazását.

Hétfőn reggel a Fidesz frakcióvezetője is benyújtotta a parlamentnek a végkielégítéseket sújtó 98 százalékos különadó újraszabályozására vonatkozó javaslatát.

Lázár János törvénymódosítási javaslata értelmében a 98 százalékos különadó a 2010. január 1-jén vagy azt követően a jogszabályban meghatározott jogcímen megszerzett jövedelmeket sújtja. A 2005 és 2009 közötti időszakra vonatkozóan korábban befizetett különadó összegét az állami adóhatóság visszatéríti a törvény hatályba lépését követő 30 napon belül.

A frakcióvezető kiegészítené a különadó-fizetésre kötelezettek körét az országgyűlési és az európai parlamenti képviselőkkel, az alpolgármesterekkel, a főpolgármester-helyettesekkel, valamint a megyei közgyűlési alelnökökkel. Lázár János a képviselőkre vonatkozóan indoklásul azt írja, "a társadalom igazságérzete megköveteli, hogy a politikai élet ezen vezető képviselői is a közszférában foglalkoztatott más magánszemélyekkel azonos feltételek mellett vállaljanak részt a terhekből, tekintettel arra, hogy ezek a magánszemélyek képviselői.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Újra szavaznak hétfőn a 98 százalékos adóról?

Együtt, időkeretben tárgyalja meg hétfőn az Országgyűlés a 98 százalékos különadó újraszabályozására vonatkozó fideszes javaslatot, valamint a jó erkölcsbe ütköző egyes juttatások hatékonyabb visszaköveteléséhez szükséges egyes törvénymódosításokról szóló LMP-s indítványt. A határozathozatal is megtörténhet még a nap folyamán.

MTI Gazdaság

Lázár újra beadta a különadótörvényt

Benyújtotta hétfő reggel a parlamentnek a 98 százalékos különadó újraszabályozására vonatkozó javaslatát a Fidesz frakcióvezetője, miután az Alkotmánybíróság múlt pénteken megsemmisítette a különadó visszamenőleges hatályát.

MTI Itthon

MSZP-s és SZDSZ-es képviselőket érinthetne a különadózás

Az Országgyűlés Sajtószolgálatának közlése szerint 2006 óta 292 képviselőnek fizettek végkielégítést, de közülük csak öt, volt kormánypárti politikusé érte el a 98 százalékos különadó hatálya alá eső 3,5 millió forintos határt.

hvg.hu Vállalkozás

Ha nem kell különadót fizetni, tb sem jár az országgyűlési képviselőknek?

Ha elfogadnánk az Országgyűlési Hivatal álláspontját, ami szerint az országgyűlési képviselők nem foglalkoztatottak, őket a "nép" és nem az Országgyűlési Hivatal foglalkoztatja, akkor azt hihetnénk, ők nem jogosultak tb-re és a nyugdíjra sem. Csakhogy a tb-törvény másként rendelkezik. És akkor most kinek kell bevallania a különadót?

MTI Itthon

Pénteken foglalkozhat az Ab a 98 százalékos különadóval

Pénteken derül ki, miként bírálhatja el az Alkotmánybíróság (Ab) a végkielégítések 98 százalékos különadójáról rendelkező törvényt az emberi méltóság sérelmére hivatkozó beadványok alapján - mondta Paczolay Péter, az Ab elnöke csütörtökön Budapesten a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara közgyűlésén tartott előadásában.

Hírszerző Itthon

Ab-döntés: a Fidesz belenyugszik?

A Hírszerző információi szerint a Fidesz tudomásul veszi az Ab 98 százalékos különadóra vonatkozó újabb döntését, nem vállal újabb ütközetet az Alkotmánybírósággal.

Vállalkozás

Végkielégítések különadója: mit befolyásol az új alkotmány?

Az új alaptörvény megalkotásakor a jogalkotó megpróbálta részben pótolni az Alkotmánybíróság korábban megnyirbált jogköreit. Az alkotmányba bekerült: eseti ügyben az Alkotmánybíróság a bíróság ítéletét megsemmisítheti. Mit jelenthet ez a 98 százalékos különadó esetében?