szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Szabadság Kör elfogadhatatlannak tartja, hogy a kínai kormányfő budapesti látogatásával egyidejűleg több, Magyarországon élő tibetit rendeltek be a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalba (BÁH).

A Szabadság Kör az erről szóló nyilatkozatát hétfőn juttatta el az MTI-hez három fideszes európai parlamenti képviselő, Gál Kinga, Gyürk András és Szájer József, valamint Elek István közíró és Gulyás Gergely fideszes országgyűlési képviselő aláírásával. A Szabadság Kör a dokumentumban arra hívja fel a figyelmet, hogy a magyar gyülekezési jog a tiltakozások értéktartalmára való tekintet nélkül védelemben részesíti a szabályszerűen bejelentett rendezvényeket mindaddig, amíg azok nem valósítanak meg jogsértést. Felidézik, hogy az elmúlt években több alkalommal is "határozottan kritizálták" a rendőrséget a gyülekezési jog hatálya alá eső rendezvények helytelen kezelése miatt, emellett pedig többször is felhívták a figyelmet a tibeti közösség "önrendelkezésért folytatott szabadságküzdelmére".

Hangsúlyozzák, most is valamennyi hatóságtól azt várják, hogy tartsa tiszteletben a gyülekezés - és ezen belül adott esetben a jogszerűen gyakorolt tiltakozás - alapvető szabadságjogát. "A Szabadság Kör helyteleníti, és az alkotmányos renddel ellentétesnek tartja a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal intézkedését, amellyel a hazánkban élő tibeti közösség tagjait éppen a kínai miniszterelnök magyarországi látogatásának napján rendelték be a hivatalba" - zárul a nyilatkozat.

Egymás mellett, most külön úton
Stiller Ákos

A Tibetet Segítő Társaság munkatársa a Hírszerzőnek szombaton elmondta: a késő esti órákban a BÁH munkatársai felkeresték a Magyarországon élő tibeti menekülteket, valamint szabályos munkavállalási engedéllyel bíró tibeti tanárokat, és beidézték őket a BÁH irodájába. Emellett a kínai miniszterelnök látogatásának helyszínein a rendőrök megakadályozták a "demokratikus országokban jogszerű" tiltakozási módokat, több, Tibetért tüntető aktivistát inzultáltak és ellehetetlenítettek, megakadályozva, hogy kifejezzék véleményüket. A társaság jogi intézkedéseket is kilátásba helyezett az álláspontjuk szerint "durva jogsértések" miatt.

Az LMP - ugyancsak szombaton - közleményben ítélte el, hogy a tibeti menekülteket és a Tibetért tüntető aktivistákat rendőrök akadályozták meg véleményük kinyilvánításában. Szabó Tímea, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának LMP-s alelnöke azt közölte, hogy kezdeményezi a Budapesti Rendőr-főkapitányság vezetőinek bizottsági meghallgatását a Tibetért tüntetők ügyében.

Schiffer András LMP-frakcióvezetőnek a tibetiek ügyével kapcsolatos parlamenti felszólalására reagálva Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn azt mondta: Magyarország szabad ország, "nem kívánjuk megakadályozni egyetlen külföldi látogatással kapcsolatban szerveződött tüntetés vagy demonstráció létrejöttét sem." Ugyanakkor "elvárjuk minden tüntetőtől, hogy ne lerombolni akarják azokat az állami célokat, amelyek Magyarország érdekét szolgálják, ezért kifejezetten, mindig is fel fogunk lépni az olyan típusú megoldásokkal szemben a törvény adta lehetőségeken belül, amelyek megvédik azokat az állami célokat, amelyek egy-egy külföldi látogatáshoz kapcsolódnak" - tette hozzá Orbán Viktor. "Véleménykifejezés van, botrány, balhé nincs" - szögezte le a miniszterelnök.

Az Országgyűlési Biztos Hivatala ugyancsak hétfőn azt közölte az MTI-vel, hogy a Magyarországon jogszerűen tartózkodó tibetiek és szimpatizánsaik szombati tüntetésének hatósági kezelésével, valamint tibetiek adatellenőrzésével kapcsolatban vizsgálatot indított Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa.

A Szabadság Kört 2007 októberében alapították politikusok és közéleti személyiségek, mások mellett a fideszes Balog Zoltán, Szájer József és Hegedűs Zsuzsa szociológus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!