Tetszett a cikk?

Szerdán megindult és várhatóan a jövő hét közepéig tart a közmédiában az 550 főt érintő elbocsátási hullám, amelynek során néhány perces beszélgetésre rendelik be a dolgozókat, és csak itt közlik velük, maradnak-e vagy mennek. Az MTV Híradója és a Magyar Rádió nem számolt be az elbocsátásokról.

Megkezdődött a csoportos létszámleépítés a közmédiában. Mindenkivel személyesen közlik a menesztését, így a dolgozókat kedden már elkezdték telefonon vagy e-mailben berendelni a következő napokra. A Hírszerző több, közmédiában dolgozó informátora szerint a rádiósokat a Magyar Televízió Kunigunda utcai épületében dolgozó titkárnők, míg a tévéseket a Rádió Bródy Sándor utcai székházában dolgozó titkárnők hívták be a beszélgetésekre. A Magyar Rádióban reggel nyolctól estig folynak a csoportos "elbeszélgetések", az épület több helyiségében is háromfős "bizottságok" várják az ötösével berendelt dolgozókat. Az ideges rádiósok az udvaron várakoznak. Mint egy ott dolgozó a légkört jellemezte: "ilyenkor mindig itt szoktak sétálgatni a főnökök is, most azonban még egyet sem láttunk közülük". A tapasztalatait a Hírszerzőnek elmesélő munkatárs szerint nagyjából negyedóra alatt lezajlott az egész csoportos beszélgetés, ami csak annyiból állt, hogy mindenkivel közölték, hogy marad-e, vagy sem, ebben az esetben ötből három embert állítottak fel - számol be a Hírszerző, amely szerint csütörtökön reggel nyolckor  az MTV-ben is elkezdődött a kirúgási hullám.

A Magyar Televízió Híradója és a Kossuth Rádió hírműsorai sem számoltak be egyetlen szóval sem a leépítésekről - írja az Index, amelynek egyik, névtelenséget kérő forrása szerdán azt mondta, az MTV-ben "többen sírnak a folyosókon. Csend van az épületben. Aki tehette, eljött rögtön. Holnap a szerkesztőkön a sor, azt beszélik. Egyébként azoknak, akik megúszták és csak a munkaszerződésük miatt hívtak be, egyáltalán nem szóltak arról, hogy nem kötelesek azonnal aláírni a módosítást. Vége a demokráciának."

Miután Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója áprilisban elismerte, hogy nagymértékű elbocsátás várható a közmédiában, az alap főszerkesztői május elején összeállították a csoportos létszámleépítésben érintettek listáját. Csoportos létszámleépítés esetén a munkaadónak nem kell személyenként indokolnia az elbocsátást. Május 24-én 600 főre jelentettek be leépítést, majd tárgyaltak az érdekképviseletekkel, de csak az elbocsátandóknak nyújtandó szociális juttatások kérdésében állapodtak meg június végén. Az MTVA szerint "a magyar közmédia megújítása elodázhatatlan, a közmédiumok pazarlóan, átláthatatlanul gazdálkodtak, nézettségük drasztikusan alacsony volt, presztízsük visszaesett".

Olvassa el további híreinket is a közmédiában folyó elbocsátásokról!

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!