szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint 21 millió forint közpénzbe került az Orbán-kormány elszámoltatási harcának legfontosabb célpontja, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök büntetőjogi felelősségének felvetése a 2006 őszi események miatt – írja a Népszava.

A szeptember végén nyilvánosságra hozott Balsai-jelentés szerint felvetődhet a terrorcselekmény gyanúja is a rendőri fellépéssel összefüggésben, és a volt kormányfő politikai és jogi felelősségét is vizsgálni kell. A jelentéshez kapcsolódó jogi segítségnyújtásra mintegy 21 millió forintot költött a miniszterelnökség a mainap.hu kérésére pénteken közzétett szerződéses partnerlista adatai szerint.

A Népszava szerint ezen az összegen az időközben alkotmánybíróvá választott Balsai István fideszes képviselő munkatársai osztozhattak, miközben a felelősség megállapítását a bűnüldöző szervek "ingyen" végeznék el.

Kinek, mennyi?

A lista szerint az egyik legnagyobb összeget, 4,2 millió forintot Völgyesi Miklós kapja másfél éves - a megállapodás szerint 2010. június 1-e és 2011. november 30-a közötti - munkájáért a "2006. október 23-i események kivizsgálására, jogi tanácsadásra, irattanulmányozásra".

Gyurcsány Ferenc ügyészségi meghallgatása - kattintson képeinkért!
Túry Gergely

A Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnöke volt az, aki nemrég feljelentette Gyurcsány Ferencet a 2006. október 23-ai rendőri túlkapásokkal összefüggésben. Völgyesi a Morvai Krisztina-féle Civil Jogász Bizottság társelnöke, akinek 2011. augusztus 20-án "közel fél évszázados igazságügyi szolgálata, példamutató bírói munkája, valamint a 2006 őszi emberi jogi jogsértéseket vizsgáló Civil Jogász Bizottság társelnökeként végzett tevékenysége elismeréseként" az államfő - a miniszterelnök javaslatára - a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést adományozta.

A Miniszterelnökség szerződéses listáján pedig Horváth Attila, a Civil Jogász Bizottság tagjának neve is felbukkan. Horváth azonban jobban járt, mert szó szerint ugyanezért a munkáért ugyanazt a 4,2 millió forintot egy év alatt kapta meg; az ő szerződése ugyanis csak 2011. május 31-ig szólt.

Ugyanerre a munkára azonos összeget, 4,2 millió forintot kap a mniszterelnökségtől - másfél év alatt, november végéig - a Gaudesign Bt. is. A családi betéti vállalkozás üzletvezetője és beltagja Wildner-Bajnóczi Zsófia. A Wildner-család más módon is kapcsolódik a Balsai-jelentéshez: abban Balsai külön megköszönte Wildner Domonkos jogász segítségét, aki Szijjártó Péterrel és Varga Mihállyal szokott futni.

Nem csak a jogászok jártak jól

Szintén 4,2 milliót számlázhat a november végével lejáró másfél évre Vida Viviána Ildikó is, akinek Balsai szintén köszönetet mondott a jelentésében. Úgy tudni, ő nem jogász, hanem végzettsége szerint meteorológus, és korábban a Fidelitas Bál főszervezőjeként szerzett tapasztalatokat. Balsai is azt mondta róla korábban, hogy nem jogi tanácsadással segít.

Náluk kevesebbet, csak 3 millió forintot kap a november végével lejáró másfél évre a Balsai-jelentésben szintén külön megemlített Henter Lilla - noha szintén jogi tanácsadásra, irattanulmányozásra szerződött a miniszterelnökséggel. Ő 2006-ban "tanulóként" aláírója volt egy politikai nyilatkozatnak, melynek kezdő mondata így szólt: "Mi, ennek a nyilatkozatnak a megfogalmazói kijelentjük, Orbán Viktort a XX.-XXI. század Európa-szerte legkiemelkedőbb politikusának tartjuk".

Henter továbbá a hírek szerint a Fidelitas Közéleti Akadémiáján is dolgozott. Ugyanerre a munkára, mindössze fél évre kap november végével 1,68 millió forintot a Summa Virtus Kft., amely cég érdekessége, hogy a 2011. június 1-i szerződéskötés előtt alig több mint két hónappal alapították.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!