szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Körülbelül százan vettek részt szerda este a Károlyi-szobornál tartott megemlékezésen a Parlamentnél, ahol a Magyar Nők Szövetsége és az LMP politikusai vontak párhuzamot Károlyi Mihály és az aktuálpolitika között.

"Károlyi nagy ember lehet, ha még most is gyűlölik" - mondta el a megemlékezésen Tamás Gáspár Miklós. A filozófus szerint el kell tekinteni Károlyi Mihály katonapolitikájától, és mint embert kell tisztelni. Károlyi 1949-ben szembefordult Rákosiékkal, és a Rajk-per ellen is felszólalt - mondta.

Schiffer András (LMP) szerint szégyenteljes a Fővárosi Közgyűlés szerdai döntése, miszerint lekapcsolják Károlyi Mihály Kossuth téri szobrának díszkivilágítását. Bár Kádárék helyezték a térre a szobrot, nem Károlyi kommunista "beütése" miatt, hanem az első magyar köztársaság emlékére - mondta. Az ellenzéki politikus szerint a szoborbontás a diktatúrák megbukása után szokás, a kormány most a nemzeti emlékezetet próbálja elhalványítani.

Alföldi Andrea a Magyar Nők Szövetségétől korabeli idézetekkel méltatta Károlyi nagyságát, a politikust a magyar demokrácia legrégebbi harcosának nevezte. "Károlyi Mihály érvényesítette engesztelhetetlen szenvedélyét minden árvalányhajas magyarkodás ellen, amit nemcsak elvtelennek és kártékonynak, hanem rövid távon haszontalannak tartott. Károlyi nem volt jobbos, Károlyi nem volt balos: igaz ember volt" - olvasta fel Alföldi.

Károlyi nőkhöz való hozzáállását is felidézte Alföldi Andrea: véleménye szerint a politikus védelmezője és küzdőtársa is volt a magyar progresszív női mozgalomnak. Az első női nagykövetet is ő nevezte ki, akit abba a Svájcba küldött, ahol csak 1971-ben kapták meg a nők a választójogot.

Scheiring Gábor (LMP) szerint a kormányzat "kitakarítja" a Kossuth teret. A mostani időket a III. Magyar Köztársaság válságának nevezte a fiatal politikus, ugyanis azoknak az emlékét próbálja meg a kormány eltávolítani, akik a demokratikus elveket képviselték. "Légkalapáccsal esik neki az országnak a kormány" - fogalmazott Scheiring, emlékeztetve arra, hogy a "náci tévé" élőben közvetítette, amikor a Károlyi-szoborról a koszorút kidobták a kukába. Scheiring szerint elmulasztotta az előző évszázad lehetőségeit az ország, "nem tudtuk megtalálni az utat, ami a felemelkedéshez vezetett volna".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!