szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elmérgesedett a vita a magyar kormány és Viviane Reding alapjogi biztos közt, így a fideszes parlamenti többség beveti a nagyágyút, és országgyűlési határozatban ítéli el az Európai Bizottság alelnökének egyik, az ír gázoló ügyében tett nyilatkozatát. Reding egyebek mellett a magyar alaptörvény-módosítást is vizsgálja, de Navracsics Tibor szerint félő, hogy nem tud elfogulatlan lenni.

Valószínűleg példátlan lépésre szánta el magát a magyar kormány: azt kéri a parlamenttől, hogy határozatban ítélje el Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnökének és jogérvényesülésért, alapvető jogokért felelős biztosának egyik, Magyarországgal kapcsolatos nyilatkozatát. Ezzel tovább mérgesedhet a vita a magyar kormány és a több ügyben, így az alaptörvény negyedik módosítása miatt is, vizsgálódó Európai Bizottság közt.

MTI / EPA / Olivier Hoslet

Viviane Reding idén március 9-én a Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent interjúban azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évben a magyar igazságszolgáltatás többször is panaszt nyújtott be hozzá amiatt, hogy az ír Legfelsőbb Bíróság nem hajlandó kiadni Magyarországnak a 2000-ben Leányfalun két gyereket halálra gázoló Francis Ciaran Tobint. "Én személy szerint ezen nem csodálkoztam – mondta Reding. – Magyarország számos olyan határozatot fogadott el, amelyek kérdéseket vetnek fel az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban.”

A biztos nyilatkozata olyannyira kiverte a biztosítékot a magyar kormánynál, hogy azt  kéri az Országgyűléstől, hogy határozatban ítélje el Reding eljárását. A parlament honlapján már elérhető az a jelentés, amelyben Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter számol be a Reding "Tobin-ügyben tett lépéseivel kapcsolatos kérdésekről", de a határozati javaslat – amelyet a  napirend szerint kedden tárgyal a parlament – délután még nem volt elérhető az Országgyűlés honlapján.

A jelentésben azonban az áll: "Magyarország Kormánya teljes mértékben elfogadhatatlannak tartja", hogy az alapjogi biztos "párhuzamot vonjon egy egyedi esetben hozott ítélet végrehajtása és az igazságszolgáltatás függetlenségének megítélése között." A kormány szerint az is elfogadhatatlan, hogy a biztos, "azon túlmenően, hogy nem tudott hatékonyan közreműködni annak elérésében, hogy egy tagállam bírósága által hozott jogerős határozatot egy másik tagállamban végrehajtsanak, érthetőnek tartja a végrehajtás megtagadását, ezzel mintegy bátorítva az Európai Unió alapértékeinek semmibevételét."

Navracsics csütörtökön az uniós ügyekkel foglalkozó European Voice című lapban megjelent írásában már kétségbe vonta az alaptörvény-módosítást vizsgáló Reding semlegességét. Írásában a magyar miniszter felidézte, hogy az alapjogi biztos Berlinben arról beszélt: az alkotmánymódosítás miatt a bizottság uniós források megvonását vagy az ország egyes jogainak felfüggesztését javasolja.

Pia-Ahrendkilde Hansen, az Európai Bizottság egyik szóvivője erre úgy reagált: már korábban is egyértelműen jelezték, hogy a Magyarország által elfogadott legutóbbi döntésekkel kapcsolatban komoly jogi aggályaik vannak, illetve a magyarországi helyzet megközelítését illetően Jose Manuel Barroso elnök és Reding alelnök teljes mértékben egyetért. A szóvivő nyilatkozatát az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete is közzétette.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!