szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem jobb vagy baloldali kérdés a melegek elfogadása, amely itthon az egész politikai elitnek ciki, bár egyre több politikus áll az ügy mellé – derül ki abból az interjúból, amelyet Szetey Gábor adott az Indexnek. A Gyurcsány-kormány államtitkára 2007-ben nyilvánosan is felvállalta, hogy meleg. Később szakmai okok miatt lemondott posztjáról, és elment az országból. Most Nagy-Britanniában él, egy nemzetközi nagyvállalat európai hr-ese.

Szetey Gábor az idei Budapest Pride-dal kapcsolatban azt mondta: nagy örült, hogy sok közismert személyiség és cégek jelentek meg, többen voltak kint, mint valaha. A volt államtitkár felidézte, hogy 2007-ben, amikor nyilvánosan felvállalta másságát, a rendezvény nem volt ilyen nyugodt: a felvonulókat tojásokkal, paradicsomokkal, ürülékkel megtöltött zacskókkal dobálták a nácik.

Csak kevés politikus ment el a korábbi rendezvényekre, mert Szetey szerint ez akkoriban kínos volt nekik. A 2008-as felvonuláson viszont részt vett például Horn Gábor, és az államtitkár coming outjánál is ott volt sok liberális vezető valamint a miniszterelnök felesége.

Szetey Gábor szerint nem kormánypropaganda volt, nem is a nem létező meleg lobbi műve az, hogy a felvállalta mindenki előtt önmagát. Saját döntése volt, két héttel az esemény előtt mondta el a miniszterelnöknek, hogy mire készül.

A volt államtitkár úgy látja: a melegügy az egész magyar politikai elitnek ciki volt mindig is. Annak idején egy frakcióülésen mondta el politikustársaimnak, mit jelent ez neki, és mit kell, hogy jelentsen a magyar progressziónak. Az egyik fő érve az volt, hogy egy modernizálni kívánó baloldali párt nem utasíthat el egy ilyen kezdeményezést. Ennek eredménye lett a bejegyzett élettársi kapcsolat törvénye, amire büszke – mondta az Indexnek adott interjúban.

Szerinte tévedett viszont, amikor azt hitte, hogy Magyarország egy nyugatibb ország, és nem gondolta végig, hogy a miniszterelnök és a kormány népszerűtlensége az ügynek ártani fog. És egyben a jobboldal, az akkori ellenzék számára lehetőséget adott, hogy az ügyet másképpen tematizálja. A melegjogok a jobb és baloldali harc kérdése lett, pedig nem az – magyarázta.

Szetey Gábor úgy látja: nem a jobboldaliság, vagy a konzervativizmus határozza meg az ember viszonyát a melegkérdéshez, az antiszemitizmushoz, vagy egyéb emberi jogi ügyhöz. Hanem az, hogy az az ember progresszív, maradi, vagy a 150 évvel korábbi magyar viszonyok közt élő ember. Politikai értelemben elfogadták a melegházasságot Angliában. És ezt a David Cameron-féle konzervatív párt indította el. A londoni Pride-ot pedig a Cameronnál jóval jobbra álló, a konzervatív párt jobboldali szárnyához tartozó Boris Johnson vezette szivárványszínű zászlóval – hozta fel példaként.

A Gyurcsány-kormány volt államtitkára arra a kérdésre, hogy hazajönne-e, úgy válaszolt: nagyon szeretné, hogy eljöjjön az az idő, hogy haza tudjanak jönni. „De ahhoz az kell, hogy érezzem, az lehetek, aki vagyok. Hívő és meleg. Magyar és európai. Nincs nekem egyik a másik nélkül. Ezek nem ellentétek” – fogalmazott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!