szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Aktivistáknak sikerült megakadályozniuk, hogy a XIII. kerület lényegében teljesen megtiltsa a hajléktalanoknak, hogy életvitelszerűen a kerület közterein éljenek. Az Alkotmány Nem Játék civil szervezet szerint a szocialista vezetésű önkormányzat ezzel egy jobboldali rendpárti intézkedést hajtott volna végre a törvényi szabályozásnál is radikálisabban. Tóth József polgármester végül úgy döntött, hogy a testület nem szavaz a napirendi pontról - mert a Fővárosi Közgyűlés határozatának a kerületre vonatkozó részét kell előtte reparálniuk.

16. napirendi pontként  került be a XIII. kerületi önkormányzat csütörtöki közgyűlési programjába az az intézkedés, ami miatt aktivisták szivárogtak be az ülést megelőzően a terembe.

Szőke Sándor, az Alkotmány Nem Játék civil szervezet aktivistája a hvg.hu-nak elmondta: azzal, hogy Tóth József polgármester (MSZP) saját hatáskörben rendeletileg döntött arról, hogy az egész kerületet hajléktalanmentes övezetté nyilvánítja, még a megváltozott törvényi keretekhez képest is visszaélést követ el. A testületi ülésen arra kívántak rákérdezni, hogy a szocialista vezetésű önkormányzat miért támogat egy olyan intézkedést, ami a jobboldali rendpárti kormányzásra jellemző. Véleménye szerint ezzel a kerületi MSZP a Fidesz helyi tagozatává válik.

"A szocialisták politikájából épp csak a francia forradalom jelszavai, "a szabadság, egyenlőség, testvériség" eszményei hiányoznak" - mondta Szőke, aki az ülés előtt bízott abban, hogy sikerül felszólalniuk az ülésen, és elmondani, hogy miért tartják rossznak az intézkedést.

Tiltakozás a testületi ülésen
hvg.hu

Állófogadás és szünet

Az aktivisták a napirendi pont tárgyalásakor több transzparenst is szerettek volna felmutatni, melyeken többek között az alábbi feliratok voltak olvashatók: Fidesz MSZP Szegényellenes Nagykoalíció, Tóth József vs Kocsis Máté. A napirendi pont tárgyalása előtt Tóth József többször megszakította az ülést.

Először zárt ülést akart elrendelni. A hvg.hu-nak az Alkotmány nem játék csoport demonstráló tagjai azt mondták, szerintük a polgármesternek nincs jogalapja erre, ezért nem hagyták el a termet. Tudósítónk 6-8 biztonsági őrt is látott, akik arról beszélgettek, ha zárt ülés lesz, akkor eltávolítják a tüntetőket.

Schönberger Ádám aktivista ülésen kívül a testületi képviselők jelenlétében elmondta, hogy az MSZP ellenezte az alaptörvényt, most mégis arra hivatkozva támogatnák a hajléktalanok kitiltását. Agárdi László fideszes képviselő szerint az Alkotmány Nem Játék aktivistái, ha "nem ilyen disznó módra jönnek be", akkor rendesen szót kaptak volna.

Zajlik a XIII. kerületi ülés - az aktivisták elültek hátul
hvg.hu

A vitát Tóth József azzal zárta a jelenlévő képviselők és aktivisták meglepetésére, hogy mivel a a Fővárosi Közgyűlés más tartalmú határozatot fogadott el, mint amit a kerület javasolt, így azt a részt a polgármester javaslatára nem is veszik tudomásul, hanem egy későbbi alkalommal újratárgyalják, és javaslatukat ismét benyújtják a fővárosnak.

Mint kiderült, a főváros úgy fogadta el az angyalföldi szabályozást, hogy tilos lesz hajléktalanként élni a kerületi felügyeletű közterületek 100 méteres - és nem 200 méteres - körzetén belül. Ezt pedig a kerület elfogadhatatlannak tartja. Az ülést ezt követően berekesztették.  

Miközben a Fővárosi Közgyűlést is meghekkelték

A fővárosi városházi üléssel egy napon, csütörtökön vette napirendjére a XIII. kerületi önkormányzat képviselő testülete is a hajléktalanmentes zónák megállapítását, mellyel kapcsolatban a szocialista polgármester adott ki rendeletet.

A szabálysértési törvény értelmében ugyan a fővárosi önkormányzat jogosult kijelölni a hajléktalanmentes zónákat, de nincs mérlegelési joga, ha egy kerület kezdeményezi, hogy vonjanak be egy-egy területet. Így történhet meg, hogy a XIII. kerület is szinte a teljes területéről kitiltaná a hajléktalanokat. Angyalföld-Újlipótváros önkormányzata javaslata értelmében tilos lesz hajéktalanként élni a sportpályák, közparkok, szociális és egészségügyi intézmények, illetve a Lehel Csarnok 200 méteres körzetén belül, illetve a „kerületi kezelésben élő utak” 50 méteres körzetében is.

A szocialista vezetésű XIII. kerület esete furcsa, hiszen a parlamentben az MSZP folymatosan bírálta a kormánypártok törekvéseit a hajléktalanprobléma rendészeti ügyként történő kezelése miatt. Tóth József polgármester ugyanakkor nem először érzékeltette, hogy nem szívesen látja a hajléktalanokat, hiszen egy éve az önkormányzat nem engedélyezte a Szabolcs utcai hajléktalanközpont megnyitását, ahová a Dózsa György úti krízisközpontot költöztették volna. "A területet fejleszteni, nem pedig lezülleszteni kívánják” – indokolta akkor Tóth József, a XIII. kerület polgármestere az önkormányzat döntését.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!