szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden korábbinál több, csaknem 7200 Magyarországon lakóhellyel rendelkező, nem magyar állampolgárságú uniós polgár kérte névjegyzékbe vételét a május 25-i európai parlamenti (EP-) választásra.

A Nemzeti Választási Iroda tájékoztatja az uniós tagállamok társszerveit arról, hogy hány állampolgáruk akar a magyar listára szavazni. Az EP-választás sajátossága, hogy nemcsak a magyar állampolgárok, hanem - ha kérik - azok az uniós polgárok is szavazhatnak, akiknek Magyarországon van lakóhelyük. 

A Magyarországon lakóhellyel rendelkező több mint 107 ezer európai uniós állampolgárt január végéig tájékoztatta a Nemzeti Választási Iroda (NVI) arról, hogy az EP-választáson választójogukat hazájuk helyett Magyarországon is gyakorolhatják. Ha a magyarországi pártok által állított listára akarnak szavazni, a lakcímük szerinti polgármesteri hivatalban működő helyi választási irodától kérhették pénteken 16 óráig névjegyzékbe vételüket személyesen vagy levélben. A kérelmet online is be lehetett nyújtani a www.valasztas.hu oldalon. 

Az NVI szombat reggeli nyilvántartása szerint csaknem 7200 uniós polgárt vettek fel a névjegyzékbe, de az adatok még nem tekinthetők véglegesnek, hiszen a választási irodák még rögzítik a pénteken az utolsó órákban névjegyzékbe felvettek adatait az informatikai rendszerben. Akit felvettek a magyarországi névjegyzékbe, május 15-én 16 óráig kérheti, hogy töröljék a névjegyzékből, ha mégis anyaországában akar szavazni. 

Az NVI a névjegyzékbe vétel lezárulta után tájékoztatja a többi uniós ország választási szerveit arról, hogy állampolgáraik kérték, Magyarországon szavazhassanak. Ilyenkor az anyaországban törlik a választót a névjegyzékből, így akadályozzák meg, hogy valaki több helyen szavazzon. 

Az NVI is várja a többi uniós választási szerv tájékoztatását arról, mely magyar állampolgárok kérték, hogy a lakóhelyük szerinti uniós tagállamban voksolhassanak az EP-választáson. Várhatóan a választás előtti héten zárul az adatcsere, és ekkor derül ki, hány magyar állampolgár kérte, hogy a lakóhelye szerinti uniós tagállam EP-listái közül választhasson. 

A legutóbbi, 2009. évi EP-választás előtt ugyancsak több mint százezer felhívást küldött ki az Országos Választási Iroda (az NVI jogelődje) a Magyarországon lakóhellyel rendelkező, nem magyar állampolgárságú európai uniós polgároknak. A megkeresettek közül akkor 5600-an vetették fel magukat a névjegyzékbe. 

A 2004-es EP-választás előtt húszezer felhívást küldött ki az Országos Választási Iroda a Magyarországon lakóhellyel rendelkező, nem magyar állampolgárságú európai uniós polgároknak. A megkeresettek közül csaknem kétezren vetették fel magukat a névjegyzékbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!