szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lejárt az átjelentkezési kérelmek benyújtásának határideje. A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint több mint 56 ezren jelezték, hogy a vasárnapi EP-választáson nem a lakóhelyükön, hanem egy másik magyarországi településen akarnak szavazni.

Mivel az EP-választáson az egész ország egy választókerületet alkot, mindenki ugyanolyan szavazólapot kap, függetlenül attól, hogy a lakóhelyén vagy egy másik magyarországi településen szavaz.

A www.valasztas.hu adatai szerint több mint 56 ezren jelezték, hogy nem a lakóhelyük szerinti szavazókörben akarnak voksolni, ebből kilencezer kérelmet pénteken rögzítettek a választási irodák. A 2009-es EP-választáson 25 204-en szavaztak a lakóhelyüktől távol, de Magyarországon.

Az átjelentkezéssel szavazók 56 ezres száma egyelőre nem tekinthető végleges adatnak, mivel a választási irodák még nem dolgozták fel a pénteken, akár közvetlenül a határidő lejárta előtt beérkezett kérelmeket.

Átjelentkezéssel az szavazhat, aki a szavazás napján Magyarországon lesz, de nem a lakcíme szerinti szavazókörzetben lesz. Tipikus esetben ez azt jelenti, hogy egy másik településen tartózkodó választópolgárnak nem kell hazautaznia választójoga gyakorlásához.

Emellett azt is biztosítja az átjelentkezés, hogy egy mozgásában korlátozott választópolgár akkor is szavazhasson, ha például egy olyan kórházban kezelik, amely akár ugyanazon a településen, de a lakcímétől eltérő szavazókör területén van.

Ebben az esetben a lakcíme szerinti szavazókör szavazatszámláló bizottságától nem kérhet ugyanis mozgóurnát, mert azt csak a szavazókör területén belül vihetik ki. Ha azonban átjelentkezési kérelmet nyújt be, átkerül a település e célra kijelölt szavazókörének névjegyzékébe, és onnan már kérhet mozgóurnát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!