szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Reggel hattól este hétig lehet szavazni arról, hogy milyen magyar képviselőket küldjünk ki az Európai Parlamentbe. Nyolc párt, 21 győztes név, és a nap kérdései: vajon a Jobbik megelőzi-e az MSZP-t, és eléri-e a DK, az Együtt és az LMP az 5-5-5 százalékot. Kövesse a szavazást a hvg.hu-val.

Most érkezett

Vége a szavazásnak, jöhetnek az izgalmak

Ezt a percről percrénket lezárjuk, az eredményvárást itt követheti.

Különlegeset látott? Szabálytalanságot észlelt? Megosztaná véleményét? Küldje el az ugyelet@hvg.hu címre.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

Békásmegyeren ráomlott az urnára a vakolat

Leomlott a vakolat egy III. kerületi általános iskolában lévő szavazókörben vasárnap délután. A szavazást egy másik tanteremben kellett folytatni.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője elmondta, a 82-es számú szavazóhelyiségben mintegy 2 négyzetméteren omlott le a vakolat, de a balesetben nem sérült meg senki.

Ülésezik a Jobbik elnöksége

A Jobbik elnöksége jelenleg is zárt ajtók mögött ülésezik - derült ki a Kongresszusi Központban egy pillanatra felbukkanó Balczó Zoltán szavaiból. Az első sajtótájékoztató fél nyolc körül várható.

A Jobbiknál egyelőre nincs mozgolódás

A Jobbik eredményváróján egyelőre szinte csak a beálló tévéstábok vannak jelen, politikusoknak nyoma sincs, a szimpatizánsok táborát két hölgy alkotja - jelentette tudósítónk a Budapesti Kongresszusi Központból

A németek és a románok belejöttek a választásba

Németországban és Romániában a késő délutáni adatok szerint várhatóan többen vesznek részt a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választáson, mint a legutóbbi, 2009-es választáson, az első hivatalos adatok a részvételi arány emelkedését mutatták. Más uniós tagállamokból alacsony részvételt jelentettek.

A német szövetségi  választási bizottság délután közölt adatai szerint Németországban 14 óráig a választásra jogosultak 25,6 százaléka voksolt. A legutóbbi EP-választáson ugyanebben az időpontban csak 20,2 százalékos volt a részvételi arány, és urnazárásig 43,3 százalékra emelkedett.

Hozzájárulhatott a választási részvételi arány emelkedéséhez, hogy vasárnap tíz tartományban önkormányzati választásokat is tartanak, Berlinben pedig népszavazást tartanak arról, hogy építsenek-e lakásokat a 2008-ban bezárt Tempelhof repülőtér kifutópályáinak térségében.

Romániában a 2009-es voksoláshoz képest nőtt az érdeklődés az európai parlamenti (EP-) választások iránt: vasárnap délután 16 óráig a névjegyzékben szereplő több mint 18 millió állampolgár 18,4 százaléka adta le voksát. A legutóbbi választáson ugyanebben az órában az országos részvétel még nem érte el a 15 százalékot.
Horvátországban 2013 áprilisában tartottak EP-választást, mivel az ország 2013. július 1-én lett az Európai Unió tagja. Ekkor a horvát választópolgárok 12 mandátumról dönthettek, eggyel többről, mi a mostani választáson.

A tavalyi választáson a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) vezette szövetség 6 mandátumot szerzett, a Szociáldemokrata Párt (SDP) által vezetett koalíció 5 képviselőt küldhetett az EP-be, míg a Horvát Munkapárt egy képviselői helyet szerzett. Ekkor a választásra jogosultak 21 százaléka élt szavazati jogával.

Vasárnap 11 óráig a több mint 1,7 millió választásra jogosult állampolgár 8,29 százaléka járult az urnák - közölte a szlovén nemzeti választási bizottság. A legtöbben Ljubljanában, és a fővárostól 20 kilométerre északra fekvő Kranjban voksoltak. Az előrejelzések a 2004-es és a 2009-es voksoláshoz hasonlóan alacsony, 28 százalék körüli részvételi arányt jósolnak.

Szerdán érkeznek az utolsó külföldi szavazatok

Várhatóan szerda délután megérkezik az utolsó külképviseleti urna is a Nemzeti Választási Irodába, ezt követően számlálja meg az NVI a külképviseleteken leadott szavazatokat.  Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke a Nemzeti Választási Bizottság vasárnapi ülésén elmondta, az Európai Parlament magyar tagjainak választásán a magyarországi lakóhellyel rendelkezők, de a szavazás napján nem Magyarországon tartózkodók az ország külképviseletein szavazhatnak. A külképviseleteken 7,5 ezren akartak szavazni. A külképviseleteken leadott voksokat azonban nem számlálják meg ott, hanem Magyarországra szállítják azokat és itt számlálja meg az NVI.

Az utolsó urnát Ausztráliából várja az NVI és a tervek szerint szerda délután 1-re megérkezik. Az NVI ezt követően ellenőrzi, hogy az urnákban annyi szavazat található, amennyiről a jegyzőkönyvet kiállították, majd felbontják a borítékokat és megszámlálják a szavazatokat. Az NVB várhatóan még szerdán meg is állapítja a külképviseleti szavazás eredményét, amely ellen jogorvoslattal lehet élni. A jogorvoslati határidő letelte után állapítja meg az NVB - a magyarországi szavazóköri jegyzőkönyvek és a külképviseleti szavazásról készített jegyzőkönyv alapján - a választás végeredményét.

Hódmezővásárhelyen is volt dolguk a mentősöknek

Rosszul lett egy bizottsági tag Hódmezővásárhelyen, a Nyár utcai szavazókörben vasárnap délután.

A bizottság elnökhelyetteséhez mentőt hívtak. A rosszullét pillanatában nem volt választópolgár az épületben, így a szavazást nem kellett felfüggeszteni.

A bizottság továbbra is működőképes, hét testületi tag és a jegyzőkönyvvezető dolgozik tovább.

Sejtjük mit csinál ma este Orbán Viktor

A magyar választók az 1994-es választás óta tudják, hogy Orbűn Viktor a finn válogatottnak szurkol jégkoronban. Márpedig Finnország ma világbajnoki döntőt játszik este nyolctól Minszkben Oroszországgal. Mivel pedig addigra a magyar EP-választás már véget ér, az eredményre pedig 11-ig várni kell, így már sejtjük a kormányfő programját.

NVI: gond nélkül zajlik a szavazás

Fennakadás nélkül folyik az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választása Magyarországon és a külképviseleteken - mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke vasárnap Budapesten, tájékoztatva a Nemzeti Választási Bizottság tagjait.

Pálffy Ilona beszámolt arról, hogy egyelőre különös esemény nem történt, mindössze néhány rosszullétről érkezett jelentés, és néhány helyen volt áramszünet a vihar miatt.

Konzervatív győzelem Ausztriában

Ausztriában ismét a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) kapta a legtöbb szavazatot a szavazatszámlálás részeredményei alapján végzett becslések szerint.

A SORA közvélemény-kutató intézet és az osztrák közszolgálati televízió (ORF) által készített becslés szerint az ÖVP-re a választáson részt vevők 27,1 százaléka szavazott.

A második helyen - akárcsak 2009-ben - az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) végzett a becslés szerint, 23,8 százalékkal. Az előző európai parlamenti választáson az ÖVP-t a szavazók 29,98 százaléka támogatta, az SPÖ-re 23,74 százalék adta a voksát.

Erősödött 2009-hez képest a két legnagyobb ellenzéki párt, a populista, euroszkeptikus Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a baloldali Zöldek támogatottsága. Az FPÖ-re 20,1 százalék adta a szavazatát, 7,4 százalékkal többen, mint 2009-ben. A Zöldek 14,6 százalékot kaptak, mintegy négy és fél százalékkal többen, mint a legutóbbi EP-választáson.

Először küldhet az EP-be képviselőt a 2013-ban alakult liberális konzervatív párt, a NEOS, amely 8,3 százalékos támogatottságot ért el.

A 2009-es választással ellentétben ezúttal nem indított listát a Hans-Peter Martin Listája nevű - legutóbb 17,67 százalékkal a 3. helyen végző - euroszkeptikus tömörülés.

1 2 3 4 5 6 7
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!