Igen rövid idő alatt ívelt magasra egy pécsi fiatalember pályája. A 29 éves Pap Kornél tavaly júniusban alapított egy céget azzal az elsődleges céllal, hogy ingatlant adjon bérbe, vagy üzemeltessen. Ám a vállalkozás tavaly sehogyan sem akart beindulni. Decemberben még egy forint árbevételt nem termelt, üzleti tevékenységet nem végzett, alkalmazottja nem volt, Pap ügyvezetőként díjazás nélkül végezte a tevékenységét. A következő évben viszont beütött a siker.
Nagy felhajtás volt május 28-án a főváros központjában található Erzsébet téren az egykori buszpályaudvar várótermében. A Bors beszámolója szerint az X-faktoros Vastag Csaba, a fodrász Hajas László, a színész Bereczki Zoltán, a filmügyi kormánybiztos Andy Vajna és celeb felesége Palácsik Tímea, továbbá a miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel és férje, Tiborcz István is megjelent azon a fogadáson, ahol az új éttermet, a Terminált avatták.
A hírességek azért gyűltek össze, hogy megnézzék, milyen az a vendéglő, melyet részben állami pénzből alakítottak ki a főváros központjában lévő Design Terminál épületében. Ennek a vendéglőnek nyerte el 15 évre az üzemeltetési jogát Pap Kornél cége, a Pakor-Gasztronómia Kft. Az érdeklődés a Terminál iránt azóta sem csökkent: Tiborcz és Orbán Ráhel rendszeresen megfordul az étteremben, gyakran ott ebédelnek.
Versenyből csillagos ötös
A vendéglő kialakítása valóban jól sikerült, mind a dizájn, mind az ételek jó kritikákat kaptak a nyitás óta a sajtóban. Az árak az étterem színvonalához képest nem magasak, menüt már 2000 forintért is lehet rendelni. A Terminál leigazolt két elismert séfet, Hadzsala Krisztiánt és Varga Rolandot, akik korábban a városligeti tónál működő Robinsot konyháját tették híressé. Gasztronómiai tanácsadóként alkalmazták a francia és angol tanulmányokkal büszkélkedő, több fővárosi étterem felfuttatásában szerepet játszó szakembert, Harmath Csabát.

Az étterem bejárata az Erzsébet téren - patinás hely
Fazekas István
A gasztronómiai és borszakember megbízása azért is tekinthető sikernek, mert a Pakor-Gasztronómiával egy időben Harmath cége is érdeklődött a Terminál étterem iránt. Az AHA Catering Kft. komoly szereplője a piacnak, Harmath mellett közvetve tulajdonos benne a patinás budapesti szórakozóhelyeket és éttermeket működtető Baldaszti Péter is. A tér felújítását felügyelő állami vállalat, az Erzsébet Vagyonkezelő Kft. a hvg.hu-val azt közölte, az étterem hasznosítására kiírt pályázaton négy cég vett részt, állításuk szerint az AHA-Cat is. Pap pályázata viszont felülmúlta a többi versenyzőét: így a több mint két évtizede sikeresen működő balatonszemesi Kistücsök tulajdonosának ajánlatát, továbbá annak a cégnek a pályázatát is, amely a főváros egyik legnagyobb irodakomplexumában, az Infoparkban nyitott korábban vendéglőt.
Az állami vállalattól megtudtuk: nem volt nyílt tender, a cégeket a vagyonkezelő választotta ki és kérte fel, de hogy ki meddig jutott a pályázati eljárásban, már nem világos. Harmath a hvg.hu-nak azt mondta: valóban megtekintették a helyiséget, de – mint fogalmazott – „tudomása szerint” végül nem adták be az ajánlatukat. Azt, hogy miért nem, már nem fejtette ki. A Kistücsök vezetője, Csapody Balázs – akit a 2010-ben az év étteremtulajdonosává választottak – azt elismerte, hogy őket is meghívták a tenderre, de ennél többet nem akart mondani. A negyedik céghez, a Conviva Cateringhez viszont nem találtunk semmilyen kapcsolatot: honlapja már nem működik, a cégbíróságon megadott e-mail címről visszapattant a levelünk.
De honnan a pénz?
Négy szempontot vettek figyelembe a tendereztetés során – közölte a vagyonkezelő a hvg.hu-val. A vállalat szerint a legfontosabb szempont a bérleti díj nagysága volt, de nagy súllyal estek latba a referenciák, meg hogy a jelentkezőknek ne legyen köztartozásuk és átláthatóan működjenek.
A 100 négyezetméter feletti alapterületen működő éttermet a Pakor-Gasztronómia havi 2,5 millió forint plusz áfáért béreli. A vagyonkezelő szerint ezen felül még úgynevezett üzemeltetési díjat is kell fizetniük, amit az Erzsébet Kft. a tér „folyamatosan karbantartására, javítására és fejlesztésére” költ – ennek az összegnek a nagyságát az állami cég már nem közölte. De ha figyelembe vesszük, hogy a téren üzemelő, az étteremnél sokkal nagyobb és látogatottabb szórakozóhely, az Akvárium (az egykori Gödör) bérleti díja 8 millió, akkor a Terminál bérleti díja magasnak mondható. A hvg.hu több belvárosi éttermet is megkeresett, a cégek által mondott bérleti díjak alapján azt lehet mondani, hogy az állam bőven piaci áron adta ki a helyiséget Papnak.

Egy neve elhallgatását kérő, a Terminál étteremben megfordult gasztronómiai szakember a hvg.hu-nak azt mondta, a bútorzat, a konyhai eszközök minőségén „látszik”, hogy az üzemeltető „nem sajnálta a pénzt”, magas színvonalú éttermet alakított ki. Mint az állami vagyonkezelőtől megtudtuk, ők csak a gépészet felújítását, a közművek kialakítását vállalták, a többit a bérlő állta (lásd keretes írásunkat).
Eddigi üzleti tevékenysége alapján Pap nem igazán tekinthető vagyonos embernek, ráadásul nem rendelkezett olyan, a pályázatnál fontosnak tartott referenciákkal, mint a többi meghívott. Eddig összesen 7 cégben volt érdekelt, ebből kettőt tavaly alapítottak. Egynek pár százezer forint bevétele volt 2013-ban, kettőt pedig már felszámoltak. A legtöbb pénzt 2013-ban a Mobil Adat Kft. termelte (erre később visszatérünk) – 89 milliós árbevételt –, de innen sem vettek ki osztalékot. A hét közül kettőnek van köze a vendéglátáshoz: 2009 óta Pap ügyvezető a pécsi Hotel Aranyhajóban, továbbá 2010-ig tulajdonos volt a felszámolással megszűnt A-Hotel Kft.-ben. Korábban érdekelt volt egy nyelviskolában is, de azt is felszámolták.
Szerettük volna megkérdezni Pap Kornélt, hogy mennyi pénzt áldozott eddig a Terminál étteremre a cége, honnan a tőke (csak a berendezés rengeteg pénzbe kerülhetett), tavaly milyen céllal hozta létre a Pakor-Gasztronómiát, milyen referenciákat mutatott fel a tenderen. A cég címére küldött, e-mailben feltett kérdéseinkre szerdán kaptunk egy válaszlevelet, de egyetlen kérdésünkre sem válaszoltak, viszont figyelmezettek, ha megsértjük a cég vagy a tulajdonosok jogait, akkor kénytelen lesznek „megtenni a szükséges jogi lépéseket”.
|
Érdeklődésünkre az Erzsébet Vagyonkezelő azt közölte, hogy a térfelújítás részeként végezték el az étterem építészeti, gépészeti, elektromos munkáit, továbbá a közműcsatlakozásokat is ők alakítatták ki – mintegy előkészítve a terepet a vendéglő kialakítására. Ez összesen 368 millió forint volt, de a vagyonkezelő hangsúlyozta, ennyibe került a vendéglőnek helyet adó Design Terminál épületének részleges felújítása, az étteremre eső „kialakítási költség nem mutatható ki külön”. Tehát a Terminál étterem kialakítását csak részben finanszírozta az állami vállalat, a teljes belső bútorozást, dizájn kialakítását már a Pakor-Gasztronómia végezte. A magyar formatervezőknek bemutatkozási lehetőséget kínáló kiállítótér – az Erzsébet téri Design Terminál (DT) – létrehozásáról még a Medgyessy-kormány határozott 2004-ben. A pályaudvar felújítása viszont több évig húzódott (pedig 2006-ra tervezték eredetileg a nyitást), és súlyos botrányok kísérték. A következő kormány, a Gyurcsány-kabinet közel egymilliárdot költött a DT-re, viszont regnálása alatt még megnyitni sem sikerült: 2009-ben nem kapták meg a használatba vételi engedélyt, ráadásul kiderült, az építkezés során számos törvényt megsértettek, az államot megkárosító szerződéseket kötöttek. A DT azután ért el nemzetközi sikereket – most a magyar startup cégek felkarolásában jeleskednek –, hogy az intézményhez került Navracsics Tibor minisztériumának főosztályvezetője, Böszörményi Nagy Gergely. Arról, hogy a DT egy részét leválasztják, és ott éttermet alakítanak ki, tavaly döntött az Erzsébet Vagyonkezelő. A tér felújítását felügyelő vállalat abba – az egyre kuszább – cégcsoportba tartozik, ami a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány körül jött létre az utóbbi években. |
Az új szereplő: közel a Fideszhez
Még javában zajlott az Erzsébet tér felújítása, amikor Pap létesített egy telephelyet a pécsi cégének Budapesten – a téren. Egy hónappal a pályázat lezárása után pedig feltűnt a vállalkozásban egy új szereplő: Kárpáti Péter február 20-án szerzett részesedést a társaságban (az Erzsébet Vagyonkezelő szerint az eljárás tavaly novemberben indult és január 23-án zárult).
Kárpáti jó kapcsolatokat ápol a Fidesszel. Két cége is szerepel a 444.hu által a parlamenti frakciótól kikért 2010 és 2013 közötti fizetési listán. Az Ész-Ker Kft. közbeszerzési tanácsokat adott a Fidesznek 13,6 millióért, a New 4 Kft. pedig 11,7 millióért az étkeztetésért volt felelős a frakció rendezvényein.

Kárpáti Péter érdekeltségei és kapcsolatai
hvg.hu
Az előbbi feltűnt a Fidesz kommunikációs igazgatója, Kocsis Máté által irányított Józsefvárosban is, mint közbeszerzési tanácsadó. Az erről szóló döntés megszületésekor a kerület LMP-s képviselője meg is kérdezte a városvezetést, hogy a férfi azonos-e azzal a Kárpáti Péterrel, aki 1999-ben feltűnt a Világgazdaság által nyilvánosságra hozott Postabank-féle VIP-listán. Jakabfy Tamás a hvg.hu-nak azt mondta, kérdésére azóta sem kapott választ. (1999-ben óriási botrányt okozott, hogy az állami tulajdonban lévő, súlyosan veszteséges bank korábban alacsony kamatozású hiteleket adott bizonyos személyeknek, köztük baloldali politikusoknak. A Fidesz akkor azt hangsúlyozta, egyetlen politikusa sincs a listán.) Tény, hogy a Terminál éttermet bérlő üzletember abban az időszakban egy Kárpáti Nicolett nevű személlyel együtt érdekelt volt egy cégben – ugyanakkor a VIP-listán is együtt szerepelt egy Kárpáti Nicolett nevű személlyel. Szerettük volna megkérdezni Kárpátit, hogy ő szerepelt-e a listán, vagy csak névazonosságokról van szó, de ahogy a többi kérdésünkre, úgy erre sem kaptunk választ.
A New 4 a város honlapja szerint 2012-ben szerződést kötött – igaz, pár százezres értékben – Hódmezővásárhellyel is rendezvényszervezésre és cateringre. Abban az időszakban a parlamenti frakciót és a várost is Lázár János irányította.
Fut a szekér
Bár 2011 előtt Pap cégei felszámolásokkal, adóhatósági végrehajtásokkal néztek szembe, a közelmúltban üstökösként robbant be más területeken is a fiatal pécsi üzletember. Tavaly májusban lett tulajdonos, majd szeptemberben ügyvezető a pénztárgép-biznisz egyik meghatározó szereplőjénél, a Mobil Adat Kft.-nél.
Mint ismeretes, a kormány döntése nyomán több mint 200 ezer pénztárgépet kellett lecserélni tavaly, hogy az új kasszákat be lehessen kötni online a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. A Mobil Adat szállította az új gépekhez azt a SIM-kártyát, amely az adatátviteli kapcsolatot biztosította – így megkerülhetetlenné is vált. A céget 2012-ben nem Pap, hanem Hauser Gábor és Brasnyó Péter alapította, Pap már csak akkor csatlakozott, amikor az üzlet nekiindult. Pap szintén a közelmúltban, két éve szerzett tulajdonrészt a KBG Menedzser Kft.-ben: a cég évek óta pár százezres árbevétellel vegetált, ám 2013 júliusában befutott az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség napelem-tenderén 212 milliós uniós támogatást elnyerve. A pályázaton számos, frissen alapított, illetve korábbi NFÜ-vezetőhöz kötődő cég is nyert, a botrány nyomán az ügynökséget felügyelő államtitkár, Lázár János azonban érvénytelenítette a pályázatot és leállította a kifizetéseket.
Mind Pap, mind Kárpáti más cégeken keresztül kötődik Hamar Endréhez, akinek Pécsen közös vállalkozása volt a miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal. Hamarnak a PBE nevű kft.-jén keresztül közös cége van Kárpátival. A Hotel Aranyhajóban pedig 2012-ig érdekelt volt Czéh-Tóth Márk, aki jelenleg együtt üzletel Hamarral egy cégben. Tiborcz István pedig a Hamar & Tiborcz Kft.-ben dolgozott együtt Hamarral, aki tavaly áprilisban szállt ki a vállalkozásból, azóta Tiborcz el is költöztette Pécsről a céget.

Pap Kornél érdekeltségei
hvg.hu
A Terminál étterem megnyitójáról beszámoló Bors szerint az ünneplők közül többen arról beszéltek, hogy a vendéglő valójában Orbán Ráhelé vagy férjéé. Erről a napilap meg is kérdezte a miniszterelnök lányát, aki azt mondta, szó nincs róla, ő másik egy étteremcsoportnak dolgozik, ezért „mindig érdeklődéssel fogadja az új helyeket”, kíváncsi volt, „milyen lett a Terminál”.
Szerettük volna megkérdezni Kárpátit és Papot, hogy van-e bármilyen kapcsolatuk Tiborczcal, ám ahogy a többi kérdésünkre, erre sem kaptunk választ.