szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lebontatta a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. az immár bérlő nélküli Citadellán azt a kávézóteraszt, amelynek az eltávolításáért 2009 óta küzdött – tudta meg a hvg.hu. Az MNV szerint az építmény idegen a műemléktől és sérti annak kulturális örökségvédelmi érdekeit.

Mintegy száz rendőr lepte el idén május 5-én reggel Budapest egyik, a turisták által leglátogatottabb helyét, a Citadellát, akiktől a sétányra sem tudtak bejutni turisták – számolt be a hvg.hu. A történtek oka az volt, hogy a tulajdonos, az állam nevében eljáró MNV Zrt. egy jogerős bírósági végzésre hivatkozva kilakoltatta a bérlőket, miután már rég birtokba kellett volna adniuk a Citadellát.

A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) másfél évtizeddel  ezelőtt kötött vagyonkezelői szerződést a Citadella 4U Vagyonkezelő Kf.-vel. A cég elsősorban amiatt került az érdeklődés homlokterébe, hogy engedély nélkül épített teraszt a Citadella lődombján, amit aztán hosszas huzavona után saját költségén kellett elbontania. A kft. azonban ezt nem hagyta annyiban. Kártérítést követelt, és első fokon a bíróság 500 millió forint kártérítést ítélt meg számára. Tavaly októberben Veres István, a korábban a Zóna taxit is üzemeltető vállalkozó azt nyilatkozta a hvg.hu-nak, hogy a Citadella elhagyásához a fejlesztéseik ellenértékét szerették volna visszakapni.

A Citadellán helyet szerző bérlők szerződései, csakúgy, mint KVI-vel megkötött vagyonkezelői megállapodást az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) érvénytelennek találta, mert azokhoz kellett volna az állam, mint tulajdonos hozzájárulása, amit azonban a KVI nem adott meg. A tárca vizsgálata megállapította, hogy a terület használata nem felel meg a világörökségi törvényben foglalt követelményeknek sem. Ez alapján úgy határoztak, hogy a terület használóinak menniük kell a Citadelláról, és át kell azt adniuk azt az MNV Zrt-nek.

A Citadella egykori bérlői
A terület üzemeltetési joga a kiköltöztetésig hat bérlő kezében volt, miután a Citadella 4U-t (ami névváltoztatással Citadella Investment Vagyonkezelő Kft.-ként működött egy ideig) 2004-ben felszámolták. Előtte körülbelül egy évvel a társaság húsz év időtartamra hat vállalkozásnak adta tovább bérlői jogát. Köztük a Bankomat Bányászati Tanácsadó Társaság például a Citadella Szállodát üzemeltette, az erődítmény szabadtéri területét a vele azonos nevű ciprusi cég többségi tulajdonosa, a Mottone Holding Kft. kezelte. Az éttermet és a hozzá tartozó teraszt pedig Borza Tibor többségi és a Gastro Rop Kft. bérelte. Ez utóbbiban volt érdekelt Veres István az édesanyja réven, aki egyben a Mottone Kft. tulajdonosa is.

 

Törvénytelen végrehajtás

A nemzeti vagyonkezelő következő lépése az volt, hogy, a Citadellát tavaly október 9-én a XI. kerületi önkormányzat vagyonkezelésébe adta, amellyel a bérlők új szerződést kötöttek. Erre hivatkozva mondták törvénytelennek az MNV végrehajtását, és ebben egy hónappal ezelőtt igazat is adott nekik a bíróság. A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság jogerős végzése szerint indokolatlan és törvényellenes volt a Citadella bérlőinek májusi karhatalmi kilakoltatása, az emberi erőforrások minisztere egy olyan korábbi határozatának végrehajtását rendelte el, amelyet már rég végrehajtottak.

A hvg.hu megkereste az MNV Zrt-t, hogy megtudja, mit szólnak a bírósági végzéshez, de ezzel kapcsolatos kérdésünkre nem reagáltak, mint arra sem, hogy a kilakoltatott bérlőkkel elszámolnak-e, márpedig Veres István elmondása szerint ezt szeretnék; a Citadellára már nem akarnak visszatérni. A nemzeti vagyonkezelő válaszai csak a kávézónál felépített terasz „eltüntetésére” korlátozódtak. A munkálatokba a bérlők kiköltöztetése után kezdtek bele.

Fülöp Máté

Teraszbontás a Citadella méltó megőrzéséért

„Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2013. október 1-jén kelt határozatában a világörökséghez méltatlannak ítélte a Citadella akkori használatát. Az MNV Zrt. álláspontja szerint a tárgyi terasz is idegen a műemléktől, annak kulturális örökségvédelmi értékeit sérti, valamint annak a világörökségi cím elnyerését jelentő kiemelkedő egyetemes értékével ellentétes” – indokolta a hvg.hu-nak adott válaszában az MNV a teraszbontást.

Hozzátették: a 2009-ben az illetékes hatóság a Citadella bejáratától jobbra eső, hatósági engedély nélkül kibővített és átépített terasz bontására kötelezte annak létesítőjét. Ezzel kapcsolatban később tűrési kötelezettség volt, amelyet az építésügyi és örökségvédelmi hivatala nemrég helyezett hatályon kívül, így lehetett megkezdeni a bontási munkálatokat. „A bontás célja a  nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű műemléki ingatlan utókor számára méltó módon történő megőrzése” - hangsúlyozták.

Az MNV megindította az ingatlan műszaki állapotának felülvizsgálatát is, egyidejűleg munkaterületté nyilvánítva az érintett területet és a Citadella várfalon belüli részét vagyonvédelmi és biztonsági okokból lezárták. A hvg.hu úgy tudja, a végrehajtás 3,5 millió forintba került, a terület őrzése pedig havi 6,2-6,4 millió forintot tesz ki. A hvg.hu rákérdezett arra is, hogy a területet miként hasznosítanák, milyen fejlesztési tervek vannak a Citadellára, de ezekre a kérdésekre nem érkezett válasz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Az MNV sem tudja még, mikortól lesz látogatható a Citadella

Addig nem lesz látogatható a Citadella, amíg a terület teljes műszaki felmérése nem történik meg - közölte a hvg.hu-val a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.. Ismert, a vagyonkezelő tegnap "foglalta el" a világörökség részét képező területet, majd zárta le a turisták elől.

hvg.hu Itthon

Megkezdődött a Citadella elfoglalása

Több tucat rendőr zárta le hétfőn reggel a fővárosi Citadellához vezető utat, információink szerint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő próbálja kisajátítani a területet.

Csikász Brigitta Itthon

Citadella: jogvita a város felett

Egyes, jogilag releváns tények bejegyzésének elmaradása a hozzájuk fűződő joghatást nem érinti – jelenti ki az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997-es CXLI. törvény. Ezzel kapcsolatos a Citadella műemléki védettsége körül kirobbant vita, amelynek legújabb fejleményeként alkotmánybírósági eljárást kezdeményez a területen építkezni vágyó cég. Az objektum használója, a Citadella Investment Kft. szerint nem lelhető fel olyan irat, amelyből kiderül, hogy az erőd tulajdoni lapjára mikor és minek alapján vezették rá a műemlék bejegyzést. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) szerint a védettség tényét törvények rögzítik.