szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár a sajtó az elmozdításáról ír, Magyarország pedig a legfontosabb partnerek viszonyában elszigeteltebbnek tűnik, mint valaha, Szijjártó nem érzi úgy, hogy bármi probléma lenne. De vélhetőleg a minisztérium átalakítása az ő munkájának is erős kritikája lenne.

Tegnap, amikor az Index terjedelmes cikkben jósolta meg, hogy Szijjártó Péter ideje lejárt a külügyben, és fordulat várható a magyar külpolitikában, Szijjártó Péter és Balázs Péter volt külügyminiszter leült egymással vitatkozni az ELTE jogi karán, írja az MNO. Szijjártó nem reagált a cikkben foglaltakra, csak annyit mondott, az ő kezdeményezésére alakították ki a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szerkezetét, amiből arra lehet következtetni, hogy ha komolyan felmerül a minisztérium átalakítása, az Szijjártó csillagának leáldozását jelentheti.

Szijjártó a Hillary Clinton-féle külüggyel példálózott, amikor arról beszélt, hogy gyorsabb reagálású külpolitika kell. Balázs Péter azt rótta fel, hogy a Putyin-sajtótájékoztatón Orbán Viktor nem állt ki Ukrajna területi egysége mellett, míg a jelenlegi külügyminiszter azt emelte ki, hogy rengeteg országgal alakítottunk ki legfelsőbb szintű kapcsolatokat. Balázs párhuzamot vont, szerinte Gyurcsány Ferenc oroszbarát politikája hasonlított nagyon a kormány mostani külpolitikai felfogására, de hozzá Putyin még „szobára is ment”.

A németekre hallgatunk
AFP

Szijjártó a korábbi igazodással összhangban kijelentette, hogy „Németország az első számú szövetségesünk az EU-ban” (Orbán is úgy látja, hogy a németekkel és más országokkal mi képviseljük a középutas politikát az EU-ban az oroszokkal kapcsolatban – a szerk.), az USA-val pedig úgy próbáljuk normalizálni a viszonyunkat, hogy beszállunk az IS elleni fegyveres koalícióba – igaz erről sem kormánydöntés nincs, sem az ellenzék nélkül nem lehet róla dönteni.

Szijjártó bírálta az EU-t, hogy nem áll semmilyen energiabiztonságot növelő kezdeményezés mellé, az észak-déli infrastruktúrából is csak az interkonnektor épült meg, az is magyar-szlovák részvétellel (kicsit fura ezt annak a kormánynak a tagjától hallani, amely pár napja úgy döntött, hogy nem támogatja a jobb energiapiaci alkupozíció igényével létrehozott EU-s energiaunió ötletét). Emellett kiemelte Oroszország megkerülhetetlen szerepét az energiabiztonságban, és utalt Paks 2 jelentőségére – fűtőelemeket 2-3 évre előre lehet beszerezni, ami jól jön a váratlan energiapiaci események kivédésére (ami igaz lehet, de nem is ez a baj a beruházással, amit már több európai intézmény is vizsgál a szerk.)

Külügyi téren tehát sok a bizonytalanság, biztos csak a KKM-ba megrendezendő márciusi nagy összmagyar diplomáciai találkozó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!