Financial Times: Brüsszelben darabokra szedték a Paks 2-t

Két EU-testület is vizsgálja a paksi bővítés ügyét. Az Euratom visszatartja jóváhagyását technikai és pénzügyi meggondolásokból, bár a tárgyalások folynak. Az Európai Bizottság versenyügyi illetékesei is vizsgálják a Roszatomnak és társcégeinek pályáztatás nélkül odaítélt szerződéseket – írta a londoni gazdasági lap. A magyar kormány szerint a bizottság nemzeti energiapolitikai ügybe próbál "fű alatt" beavatkozni.

  • MTI MTI
Financial Times: Brüsszelben darabokra szedték a Paks 2-t

A paksi atomerőmű bővítéséről kötött szerződés EU-vizsgálatáról közöl írást a Financial Times hétfőn.

A londoni gazdasági napilap brüsszeli és budapesti tudósítója, Christian Oliver és Andrew Byrne által jegyzett cikk szerint "egyre nagyobb veszély" fenyegeti az Európai Unió szabályozó testületei részéről a paksi szerződéscsomagot.

A Financial Times szerint jóllehet, az Európai Bizottság a kétoldalú kormányközi egyezmény ellen nem emelt kifogást, ám a megbízási szerződések odaítélése már "rázós trösztellenes aggályokat" vetett fel.

MVM Paksi Atomerőmű Zrt. archívuma

Jelenleg két EU-testület is vizsgálja az ügyet. Az Euratom, amelynek hozzájárulása minden EU-tagállam számára szükséges nukleáris fűtőanyagok beszerzését célzó egyezményekhez, jelenleg visszatartja jóváhagyását technikai és pénzügyi meggondolásokból, bár a tárgyalások folynak – mondta a brit lapnak egy név nélkül idézett illetékes.

Emellett az Európai Bizottság versenyügyi illetékesei is vizsgálják az állami támogatásokat, illetve azt, hogy törvényesek-e az orosz kivitelezőnek, a Roszatomnak és társcégeinek pályáztatás nélkül odaítélt szerződések – áll a cikkben.

A Financial Timesnak egy szintén név nélkül idézett magyar kormányzati szóvivő azt mondta, hogy a brüsszeli bizottság nemzeti energiapolitikai ügybe próbál "fű alatt" beavatkozni.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?